Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Різноманітність кишковопорожнинних. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Хід урокуТип Кишковопорожнинні (Coelenterata)Тип Кишковопорожнинні (Coelenterata) головним чином морські тварини, рідше прісноводні, що ведуть сидячий або плаваючий спосіб життя. До них відносяться одиночні і колоніальні поліпи, а також медузи. Всього відомо більше 10 тис. видів кишковопорожнинних. Вони поєднують у собі ознаки примітивної організації з рисами спеціалізації до малоподвижному або нерухомого способу життя. Вони мають радіальної симетрією, двуслойность будови, наявністю кишкової порожнини і нервової системи. Назва типу пов'язане з розвитком у них кишкової, або гастральной, порожнини. Специфічними ознаками типу є: наявність жалких клітин, які мають значення органів захисту і нападу, і розвиток з метаморфозом. Для кишковопорожнинних характерна пелагічна Двошаровий личинка - планула. Рідше розвиток прямий. Всі кишковопорожнинні мають гастральний тип будови, тобто схожі на гаструли, і являють собою двошаровий мішок з гастральной порожниною всередині. Але у зв'язку з різним чином життя вони існують у двох морфо-екологічних формах - поліп і медуза. У ряді випадків кишковопорожнинні утворюють колонії з поліпоідние або медузоідная особин.
Відео „Підводний світ кішковопорожніх”
Клас Гідроїдні (Hydrozoa)Підклас гідроїди (Hydroidea) об'єднує колоніальні і одиночні форми поліпів, а також гідроїдних медуз. Колонії поліпів можуть бути мономорфних (однотипними) і диморфних, рідше поліморфними, але без спеціалізації медузоідная особин, що спостерігається в класі сифонофор. Життєвий цикл гідроїди частіше за все з чергуванням статевого і безстатевого поколінь (медуза - поліп). Але є види, що існують тільки у формі поліпа або медузи. Всього до гідроїдних належать близько 4 тис. видів. Клас поділяється на два підкласи: підклас гідроїди (Hydroidea) і підклас Сифонофори (Siphonophora). Підклас гідроїди (Hydroidea) об'єднує колоніальні і одиночні форми поліпів, а також гідроїдних медуз. Колонії поліпів можуть бути мономорфних (однотипними) і диморфних, рідше поліморфними, але без спеціалізації медузоідная особин, що спостерігається в класі сифонофор. Життєвий цикл гідроїди частіше за все з чергуванням статевого і безстатевого поколінь (медуза - Поліп). Але є види, що існують тільки у формі поліпа або медузи.
Загін Лептоліди (Leptolida) - переважно морські колоніальні поліпи. Рідко зустрічаються поодинокі форми. Серед підряду лімномедуз відомі прісноводні види. У колоніях є поліпоідние і медузоідная особини. Колонії виділяють органічний скелет. Багато морських гідроїди утворюють густі зарості на дні. Вони відносяться до організмів-обростувачів, поселяються на днищах кораблів, підводних спорудах. Останнім часом з колоній гідроїди отримують біологічно активні речовини. У тому числі з поліпів роду Obelia, широко зустрічаються в Середземному, Чорному морях, отримують речовину обелін, що використовується в медицині для біодіагностики. Підзагін лімномедуз (Limnomedusae) характеризується переважанням медузоідная покоління. Зустрічається прісноводна медуза (Craspedocusta). До лімномедузам відноситься морська отруйна медуза - крестовічок (Gonionemus), що зустрічається в морях Далекого Сходу. У лімномедуз фаза поліпів короткочасна.
Загін Хондрофори (Chondrophora). Морські плаваючі тварини. Загін Вітрильники (Velella). Представник - морський кораблик. Це великий плаваючий поліп, звернений щупальцями вниз. З його хітіноідной гідротекі утворюється трикутний порожнистий вітрило, що утримує поліпа подібно поплавцю біля поверхні води. На нижній поверхні поліпа відбруньковуються гонофоров або медузи. Загін Трахіліди (Trachylida) включає гідроїди, що існують у формі медузи, рідше у формі поліпа. У більшості видів у життєвому циклі відсутня поліпоідние покоління. Трахімедузи - морські плаваючі форми. У складі загону чимало паразитують видів. Загін Гідри (Hydrida) - поодинокі прісноводні поліпи, розвиваються без чергування поколінь. Представник - прісноводна гідра (Hydra vulgaris).
Сифонофори - поліморфні колоніальні гідроїди. Сифонофори відрізняються від поліморфних морських гідроїдних поліпів (Leptolida) тим, що у них різноманітність особин в колонії пов'язано з функціональною диференціюванням не тільки поліпоідние особин, але і медузоідная. Сифонофори - виключно морські плаваючі колоніальні гідроїди. Вони різноманітні за формою і розмірами. Найбільш великі з них досягають 2-3 м в довжину, а дрібні - близько 1 см. Кожна колонія сифонофор складається зі стовбура, на якому розташовуються окремі особини, які виконують різні функції.
Контролюючій блок № 11. На які підкласи підрозділяється клас Гідроїдні. Клас Сцифоїдні (Scyphozoa)
Загальний план будови сцифомедуз збігається з таким у гідромедуза. Але сцифомедуз мають суттєві відмінні особливості. Як правило, сцифомедуз крупніше гідромедуза, з сильно розвиненою мезоглея. У них немає вітрила, і вони пересуваються шляхом скорочення стінок парасольки. На відміну від гідроїдних, у сцифомедуз більш розвинена нервова система з відокремленими гангліями, складніше органи почуттів, що утворюють комплекси - ропаліі. Число видів сцифомедуз невелика, всього близько 200 видів. Проте їх чисельність у морях буває дуже високою. Так, в Південно-Китайському морі в період тропічних дощів, коли багато зноситься органіки в море і розвивається безліч планктонних організмів, прибережні води переповнені медузами. Вони є об'єктами промислу в Китаї та Японії і використовуються в їжу. Сцифомедуз надзвичайно різноманітні за формою і розмірами. Найбільша медуза Cyanea arctica мешкає в полярних морях і досягає 2 м у поперечнику, а її щупальця звішуються вниз на 20-30 м. Це яскравозабарвлені медуза з сильно кишковопорожнинними властивостями. Найбільш широко поширена медуза морське блюдце - Aurelia aurita, великі екземпляри якої досягають 40 см в діаметрі. Цей вид з нестрекающімі властивостями. Це уплощенная медуза з абсолютно прозорим тілом, і тільки виділяються за кольором рожеві або фіолетові підковоподібні гонади.
Загін Флагомедузи (Semaeostomeae). Численні види медуз зі сплющеними парасольками і численними щупальцями. Представниками цього загону є види роду Aurelia і Cyanea. Загін корнероти медузи (Rhizostomida). Великі медузи з опуклим парасолькою, активно плаваючі. Ротові лопаті зрослися, сильно гофровані і являють собою цедільний апарат для планктону, яким вони харчуються. У Чорному морі звичайна медуза-корнерот (Rhizostoma pulmo). У Японії та Китаї вживають в їжу корнероти медузу - Ропілему (Rhopilema esculenta). Загін Корономедузи (Coronata) - переважно глибоководні медузи з поперечною перетяжкою парасольки. Ропаліі і щупальця розташовані на цоколях. Загін Кубомедузи (Cubomedusae) з 4-гранні парасолькою, чотирма ропаліямі і чотирма щупальцями. Деякі види отруйні, небезпечні для людини.
Відео „Медуза Номура” Контролюючій блок № 21. Дайте характеристику класу Сцифоїдні.
=Клас Коралові поліпи (Anthozoa)=
Відео „Коралові поліпі” - Розміри коралових поліпів більший і у них сильно розвинена мезоглея, - У більшості видів добре розвинений кістяк (роговий або вапняний). Скелет може бути зовнішнім, утвореним ектодерми, або внутрішнім, що формується в мезоглее; - Гастральная порожнину підрозділена перегородками-септах на камери. Є ектодермальна ковтка з джгутиковими борозенками-сіфоногліфамі, що забезпечують приплив води у гастральной порожнини; - Гонади утворюються в ентодермі. Розмноження безстатеве і статеве. Розвиток з метаморфозом. Личинка - планула. Чергування поколінь немає; - Є м'язові клітини, що утворюють поздовжні і поперечні м'язи; - Нервова система утворює густе сплетіння на ротовому диску; - Променева симетрія порушена і спостерігається перехід до двулучевой, АБО білатеральної, симетрії.
Їх мішковідне тіло за допомогою підошви прикріплюється до підводних предметів (у одиночних форм) або прямо до колонії. Характерна особливість коралових поліпів - наявність скелета, який може бути і вапняним, або складатися з рогоподобного речовини і розташовується або всередині тіла, або зовні (у актинії скелет відсутня). Коралові поліпи, як і личить Кишковопорожнинні - справжні м'ясоїдні тварини. Скелети загиблих колоній коралових поліпів утворюють знамениті коралові рифи і атоли.
Контролюючий блок № 3
Список використаної літератури
Відредаговано та надіслано Борисенко І. М.
Над уроком працювали Гавриленко Н. М. Борисенко І. М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: