Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Загальна характеристика типу Плоскі черви. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Хід урокуЗагальна характеристика представників плоских червівТип Плоскі черви (Plathelminthes) - більшість представників цього типу мають червоподібне тіло, сплощене в спинно-черевному (дорсовентральной) напрямку. Найчастіше за формою вони нагадують платівку, стрічку. Усього відомо близько 15 тис. видів плоских червів. Частина видів Плоских червів - вільноживучі, але більшість - паразити тварин. Плоскі черви характеризуються такими рисами організації. 1. Шкіра і підстилаючі її шари мускулатури утворюють шкірно-м'язовий мішок. Шкіра представлена одношаровим епітелієм, або клітинним сінцітіем. У вільноживучих видів шкірний епітелій ресничний. Під шкірою залягає кілька шарів м'язів: кільцеві, повздовжні, між якими може перебувати ще шар діагональної мускулатури. Між спинною і черевною стінками тіла нерідко розташовуються пучки дорсовентральной м'язів, які забезпечують сплющування тіла. Складна мускулатура плательмінтов визначає різноманітні типи руху: витягування і скорочення, звуження і розширення тіла, скручування, хвилеподібне згинання. 2. Плоскі черви - паренхіматозні безчеревні, тобто проміжки між стінкою тіла і внутрішніми органами заповнені пухкими клітинами - паренхімою мезодермального походження.
3. Травна система складається з двох відділів: переднього (ектодермального) та середнього (ентодермального). Кишечник сліпо замкнений, часто розгалужений. Задньої кишки і анального отвору немає. У деяких примітивних форм і у ендопаразітіческіх видів кишечник відсутній.
6. Видільна система плоских червів представлена окремими клітинами паренхіми (атроцітами), в яких накопичуються екскрети, і протонефридіями - гілкуюються каналами, які виводять з організму надлишок рідини з розчиненими в ній продуктами обміну. Протонефридії ектодермального походження. На внутрішніх кінцях видільні канальці закінчуються зірчастими клітинами з «миготливим полум'ям» (циртоцитів), відсисаючими з паренхіми надлишкову рідину. У стінках цих клітин є поздовжні щілини, затягнуті мембраною, через які відбувається фільтрація рідини. Пучок джгутиків зірчастих клітин направлений в секреторний канал і забезпечує відтік рідини з паренхіми. Протонефрідіальние канальці з'єднуються в один або два виводять каналу, що відкриваються назовні видільними порами.
8. Плоскі черві - гермафродити, тобто в кожної особини є чоловічі і жіночі статеві залози. Раздельнополість плоских червів - виняток. Статеві протоки складні. Для жіночої статевої системи у більшості плоских червів характерна наявність жовточників - залоз, які продукують жовточні клітини. Їх енергетичний матеріал використовується яйцеклітинами, які розвиваються. Запліднення внутрішнє. 9. Розвиток може бути прямим або з метаморфозом. Для ендопаразитів характерні складні життєві цикли з чергуванням двостатеві і декількох партеногенетических поколінь. До типу Плоскі черви відноситься дев'ять класів, з яких три включають вільноживучих червів, а шість - виключно паразитичних. Найбільш численними є клас Війчасті черви (Turbellaria), клас Сисуни (Trematoda) і клас Стьожкові черви, або цестоди (Cestoda).
Тіло черв'яків покрито епітелієм з безліччю вій. Рух війчастих, з одного боку, результат биття війок зовнішнього епітелію, з іншого - наслідок скорочення шкірно-м'язового мішка. Ці черв'яки і повзають, і плавають. У процесі переварювання їжі у війчастих червів, так само як у кишковопорожнинних, велике місце займає внутрішньоклітинне травлення. Частинки їжі, попередньо піддаються обробці секретом глоткових залоз, надходять у кишечник і захоплюються клітинами кишкового епітелію, в яких формуються численні травні вакуолі. Війкових черв'яків відрізняє висока регенеративна здатність. Так, навіть сота частина їх тіла здатна відновлюватися в цілу тварину. Представник цього класу біла планарія мешкає в ставках, канавах, веде активний нічний спосіб життя.
Відео „Планарія”
Клас СисунОрганізація цих тварин багато в чому нагадує риси війкових червів, наприклад планарії, проте, на відміну від них, сисун ведуть виключно паразитичний спосіб життя. Форма тіла сосальщиков найчастіше листоподібна. Спеціалізація їх проявляється в наявності присосок, шипів, гачків і інших пристосувань для прикріплення, у високому розвитку статевої системи, проходження складних життєвих циклів із зміною власників, а також у спрощенні органів почуттів Клас сосальщиков включає близько 4 тис. видів.
Типовий представник класу - печінковий сисун, паразитує в жовчних протоках печінки і жовчному міхурі ряду хребетних.
Життєвий цикл печінкового сосальщика протікає зі зміною власників. Остаточний, основний господар, в тілі якого паразит розмножується статевим шляхом, - великий чи дрібна рогата худоба, коні, свині, людина та ін Проміжний господар, де личинка паразита проходить певні стадії розвитку, - молюск прудовік малий. Яйце печінкового сосальщика починає розвиватися, тільки потрапивши у воду, де з нього виходить личинка з віями. Потім личинка впроваджується в тіло малого ставковика. Тут паразит перетворюється в наступну стадію личинкову, потім він залишає молюска і активно пересувається у воді. На цій стадії печінковий сисун прикріплюється до стебел рослин і покривається товстою оболонкою. Утворюється циста, довго зберігає життєздатність. Проковтнута тваринам, циста потрапляє кишечник, оболонка її розчиняється, і паразит через кровоносні судини проникає в печінку, де досягає статевозрілого стану. Профілактика зараження для людини: не пити сирої води з водойм, ретельно мити овочі та зелень.
Клас Стьожкові червиСтрьожкові плоскі черв'яки, як і сисуни, ведуть виключно паразитичний спосіб життя, і це наклало на них значно більший відбиток, ніж на сосальщиков. Клас включає близько 3 тис. видів.
Величина дорослих стрічкових черв'яків коливається від 1 мм до 10-30 м. Забарвлення тіла одноманітна - біла або жовтувата, характерна для багатьох внутрішніх паразитів. Тіло стрічкоподібними, сильно витягнутий у довжину і в більшості випадків поділено на значне число члеників. Іноді тіло може бути нерозчленованим. На передньому кінці - невелика головка з органами прикріплення (присосками або гаками), за нею йде не розділена на сегменти шийка, а далі - членики. Стьожкові черви глибше і повніше, ніж сисуни, пристосувалися до паразитичного існування: у них відсутня кишечник, а живлення відбувається шляхом дифузії всією поверхнею тіла; личинки, як і дорослі статевозрілі особини, ведуть паразитичний спосіб життя. Бичачий ціп'як, паразитує в кишечнику людини, за добу відділяє 5-7 і більше члеників, в яких знаходиться близько 2 млн. яєць. Яйце потрапляє з фекаліями людини в грунт. Якщо разом з травою воно виявляється у травному тракті великої рогатої скотa проміжного господаря, у кишечнику з нього виходить личинка, озброєна гострими гаками. Личинка пробуравливает стінку кишки і стоком крові проникає в м'язи. У м'язах вона росте і перетворюється у фіну - бульбашка з ввернутой всередину головкою і шийкою. В організм людини - основного господаря паразита - фіна потрапляє з погано проварені м'ясом і вже тут перетворюється на статевозрілу форму.
Відео „Бичий ціп’як”
До числа небезпечних паразитів належить широкий лентец, зараження яким відбувається через рибу, і ехінокок, яким людина заражається від собак, заносячи в організм яйця з брудних рук. Для ехінокока людина є проміжним господарем. Контролюючий блок № 1
Список використаної літератури1. Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль.
Відредаговано та надіслано Борисенко І. М.
Борисенко І. М. Іванова Л. Д. Катеринець О.М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: