KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вивчення будови та способу руху черевоногих молюсків. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Лаб.роб №7 „Вивчення будови та способу руху черевоногих молюсків”. Повні уроки


Содержание

Лабораторна робота  №7

  • „Вивчення будови та способу руху черевоногих молюсків”.  

Мета роботи

  • вивчити особливості будови та способу руху черевоногих молюсків.

Завдання

  • познайомитися з особливостями будови та способу руху черевоногих молюсків; продовжити формування вмінь обгрунтовувати, порівнювати, аналізувати, публічно виступати.

Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження

  • живі черевоногі молюски (фізастер, ампулярія, меланоїдес, меланія, котушка чи інші), пінцет, лупа, предметне скло.

Пояснення. Черевоногі молюски


Черевоногі молюски.


Мал.№1. Черевоногі молюски.


Верхній ряд, зліва направо: банановий слимак, борозновий ліоплакс, таємничий равлик, ребристий бузикотипус.

Нижній ряд: звичайний виноградний равлик, коронна черепашка, аплазія ваккарія, нацелла (рожевого кольору).

Навколишнє середовище, особливості будови і життєдіяльності.

Найбільша кількість видів молюсків відноситься до класу черевоногі. В першу чергу черевоногі – мешканці моря, але багато з них перейшло до життя в прісних водоймах чи на суходолі. Невелика кількість черевоногих веде паразитичний спосіб життя. До класу черевоногих належать такі добре відомі всім молюски, як виноградний равлик, слимаки, ампулярія, рапан та ін.


Будова молюска.


Мал.№2. Будова молюска.
1- нервові вузли, 2- нерви,3- легеня, 4- шлуночок і передсердя, 5- целом, 6- кишка, 7- шлунок, 8- глотка.


В черевоногих молюсків розвинулася вторинна асиметрія тіла, тобто неможливо поділити його на дві рівні частини. Органи, які є парними в предків, в черевоногих представлені в одиничному числі (наприклад, одна нирка, одне передсердя). Тіло зазвичай складається з голови, ноги, нутрощевого мішка, мантії та черепашки. Черепашка, як правило, добре розвинута, спірально закручена ( в більшості випадків вправо), але іноді повністю чи частково редукована (слимаки). Нутрощевий мішок повністю захований в черепашці, а з її устя виступає лише нога та голова. Черепашка формується при участі мантії і є вапняним утворенням. Має три шари : зовнішній, середній та внутрішній. Всі відділи тіла  добре розвинуті.

Голова має дві пари щупалець. Верхні, більш довгі, є органами зору, оскільки закінчуються очима, а нижні є органами відчуття.


Щупальця равлика


Мал.№3. Щупальця равлика.

Ротовий отвір також знаходиться на голові.

Тулуб знаходиться в середині цільної, зазвичай спірально закрученої черепашки та містить більшість внутрішніх органів.  Через її отвір – устя – втягаються в середину раковини голова та нога. В деяких черевоногих у випадку небезпеки воно закривається щільною кришечкою з рогової речовини (розташована на верхньому боці ноги), яка слугує захистом від ворогів. Подивіться, будь ласка, відео про те, як молюск ховається під черепашкою.


Відео №1. Молюск ховається від небезпеки.


Нога має пласку поверхню і звичайно добре розвинута. Будова, міра розвитку та функції ноги молюсків залежать від способу життя. Нога є непарним м’язовим виростом черевної стінки тіла і слугує, як правило, для пересування. Підошва широка, рясно зволожена слизом, який виділяється шкірними залозами. Завдяки такій будові черевоногі можуть переміщатися навіть по зовсім гладким поверхням. Подивіться, як пересувається равлик, залишаючи за собою слід зі слизу.


Відео №2. Пересування равлика.

Наземні і деякі прісноводні черевоногі дихають за допомогою легеня. Морські та частина прісноводних черевоногих дихають зябрами. В черевоногих молюсків добре розвинуті органи відчуття. Крім пари очей та щупалець є органи нюху, смаку, рівноваги.

Тулуб утворює шкірну складку – мантію, у черевоногих вона закручена спірально.

Внаслідок торсії нутрощевий мішок оказується повернутим на 180 градусів проти часової стрілки. Внаслідок  цього завиток черепашки направлений назад, а краї її наростання та мантія – вперед.

Між мантією і стінкою нутрощевого мішка знаходиться мантійна порожнина, в який лежить мантійний комплекс органів (зябра і органи хімічного відчуття – осфрадії); в деяких черевоногих нутрощі зміщені в ногу, а нутрощевий мішок відсутній, мантія та черепашка редуковані. Крім того, до мантійного комплексу органів відносяться нирка та перикард, розташовані поряд з мантійною порожниною, протоки статевих залоз зябра чи легеня. Мантійна порожнина відкривається дихальним отвором.


Внутрішні органи молюска.
Мал.№4. Внутрішні органи молюска.

Кровоносна система незамкнута. В неї входить шлуночок та одне чи два передсердя. Кровоносні судини виливають кров в порожнини між клітинами. Кров має голубуватий відтінок.

Травна система незамкнутого типу. Представлена ротовою порожниною, глоткою, стравоходом, середнім та заднім відділами кишківника, печінкою та іншими залозами. В глотці є терка (радула), яка всіяна великою кількістю зубців. В черевоногих є челюсті (виноградний равлик). В глотку відкривається пара протоків слинних залоз. Задня частина стравоходу розширюється та утворює зоб. Кишковий канал черевоногих утворює петлю, внаслідок чого ротовий та анальний отвори зближуються. Тіло печінки оточує з усіх боків шлунок і займає всі верхні обороти черепашки, повторюючи їх форму.

Нервова система черевоногих може бути чи стволового типу ( в примітивних форм), чи розкиданно-вузлового типу, при якому в ряді вузлів концентрується основна маса нервових клітин, з’єднаних тяжами нервових волокон. В більшості представників даного класу нервові елементи концентруються на передній частині тіла.


Нервова система равлика


Мал.№5 Нервова система равлика.

Перед початком виконання практичної роботи розглянемо Відео-матеріал на тему „Черевоногі молюски” .


 

Відео № 3. Черевоногі молюски.


Хід роботи


1. За допомогою лупи роздивимося черепашку молюска, її форму та забарвлення. Знайдіть верхівку черепашки, устя, підрахуйте кількість завитків та визначте їх напрямок.

2. Знайдіть голову та ногу молюска, визначте, які органи розташовані на голові.

3. Помістіть молюска на предметне скло і прослідкуйте за його рухом. Визначте, чи залишає молюск слід.

4. Проведіть спостереження за черевоногими молюсками в акваріумі (банці з водою), їх рухом та процесом живлення. Зачекайте, поки молюск висуне з черепашки тіло, а згодом підніметься на поверхню. Подивіться, як через дихальний отвір молюск випускає бульбашки повітря, знову набирає його і повертається на дно.

5. Зобразіть схематично будову черевоногого молюска з відповідними підписами.

6. Зробіть висновки на основі проведених спостережень та запишіть у робочий зошит.

Список використаних джерел


1. Урок на тему «Характерні особливості будови тварин типу Молюски» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273.
2. Урок на тему «Різноманіття молюсків»  Геращенко А.В., вчитель біології та екології, м. Ногінськ, СШ № 18 г.
3. В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008.
4. Задорожний К.М. Усі уроки біології. 8 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2008.




Відредаговано та вислано Горбатко С.М




Над уроком працювали
Павленко Т.І.
Геращенко А.В.
Горбатко С.М.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас