Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Лаб.роб.№9 „Зовнішня і внутрішня будова ланцетника”. Повні уроки
Лабораторна робота №9
Мета роботи
Завдання
Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження
Пояснення. Ланцетник
Навколишнє середовище, особливості будови і життєдіяльності
Ланцетник був відкритий у 1774 році відомим біологом та мандрівником П. С. Палласом, який прийняв його помилково за молюска. Через 60 років завдяки працям А.О. Ковалевського стало відомо, що ланцетник подібний до реліктових хордових, від яких походять хребтові тварини. Давайте ми з вами подивимося відео про загальні ознаки хордових тварин, до яких відноситься ланцетник.
Відео №1. Загальні ознаки хордових тварин.
Відео №2. Ланцетники.
На нижній частині переднього кінця тіла ланцетника розташована передротова порожнина, яка оточена щупальцями. Вздовж усієї спини тягнеться плавникова складка – невеликий спинний плавник. Він прозорий і підтримується багаточисельними плавниковими променями. Спинний плавник переходить у хвостовий, який є списовидної чи ланцетовидної форми. На черевному боці повздовж нижнього краю хвоста є короткий підхвостовий плавник, між ним та хвостовим плавником міститься анальний отвір. Мал.№2. Зовнішня будова ланцетника. М’язи мають вигляд двох тяжів, які розташовані по обидва боки від хорди. М’язова система забезпечує тільки одноманітні рухи тіла в один чи інший бік. Центральною нервовою системою в ланцетника є нервова трубка, яка розташована над хордою з вузькою порожниною всередині, яка називається невроціллю.
Травна система складається з трубчатого кішківника, який утворює печінковий виріст. Ротовий отвір знаходиться на дні передротової порожнини та веде в довгу глотку, бокові стінки якої пронизані багаточисельними зябровими щілинами. Глотка переходить в кішківник, який відкривається назовні біля хвостового плавника. Ланцетники відносяться до фільтраторів, які харчуються мікроскопічними організмами. Процес фільтрації пов’язаний з диханням. Органи виділення представлені нефридіями – багато чисельними парними трубочками, які повністю розташовані в товщі тіла, а одним з кінців відкриваються в навколозяброву порожнину. Кровоносна система незамкнутого типу, серце відсутнє. Основні судини - спинна та черевна. Кров не має кольору. Органи відчуття примітивні. Тактильні відчуття сприймаються нервовими закінченнями всього епідермісу, особливо ротовими щупальцями. Хімічні подразники сприймаються інкапсульованими нервовими клітинами, які знаходяться в шкірі та ямці Келликера. В нервовій трубці знаходяться світлочуттєві клітини.
Відео № 3.Ланцетник .
Хід роботи
2. При малому збільшенні мікроскопу роздивіться повздовжній препарат ланцетника від головного відділу до хвостового плавника. Знайдіть структури, які помітні через прозоре тіло ланцетника. 3. При великому збільшенні мікроскопу роздивіться препарат поперечного зрізу ланцетника через глотку. 4. Знайдіть та роздивіться нервову трубку та хорду. 5. Роздивившись препарати, зробіть малюнки, на яких підпишіть побачені вами структури. 6. Зробіть висновки, відмітивши в них: а) найбільш суттєві відмінності ланцетника від безхребетних тварин. Список використаних джерел
Відредаговано та вислано Горбатко І.М. Над уроком працювали
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: