Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Класи: Клас Кісткові риби. Загальна характеристика. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Завдачі уроку
Хід урокуЗагальна характеристика класу Кісткові риби
Особливості організації класу
1. Форма тіла обтічна за рахунок плавного переходу її відділів - голови, тулуба і хвоста - один в одного і сплющена з боків. 2. Шкіра багата залозами, рясно виділяють слиз, і покрита лускою. 3. Органи руху та стабілізації положення тіла спиною вгору - це непарні і парні плавці. Плавучість кісткових риб підтримується гідростатичним органом-плавальним міхуром. 4. Скелет хрящової або кістковий. Череп нерухомо з'єднаний з хребтом. У хребті два відділи: туловищних і хвостовий. Пояси кінцівок не пов'язані з осьовим скелетом. 5. М'язи слабо диференційовані, сегментовані. Руху ня тіла одноманітні, змієподібні і переважно в горизонтальній площині. 6. Захоплення їжі активний з допомогою щелеп. Передній і середній відділи кишечника сильно диференційовані. Розвинені травні залози: печінка та підшлункова залоза. 7. Органи дихання - зябра. 8. Кровоносна система замкнута, має одне коло кровообігу і двокамерну серце. Органи і тканини риб забезпечуються артеріальною кров'ю. 9. Органи виділення - парні туловищние нирки. Кінцевий продукт азотистого обміну, виведений з організму,-аміак чи сечовина. 10. Центральна нервова система представлена головним і спинним мозком. Головний мозок диференційований на п'ять відділів. Будова органів чуття - зору, нюху, слуху - адаптовано до функціонування у водному середовищі. Розвинений особливий орган бічної лінії, що дозволяє рибам орієнтуватися в потоках води. 11. Риби роздільностатеві, багатьом властивий статевий диморфізм. Розмноження тільки статеве. У більшості запліднення зовнішнє, у воді. Розвиток з неповним метаморфозом (зі стадією личинки). Особливості будови і процесів життєдіяльності у зв'язку з життям у воді
Відділи тіла риб - голова, тулуб, хвіст - плавно переходять один в одного, забезпечуючи обтикаємість (мал. 2). Плавають риби за рахунок бічних хвилеподібних ліній тіла. Тіло вкрите черепицеподібно розташованими кістковими пластинками - лускою. Виділятимуться численними шкірними залозами слиз зменшує тертя при русі риби. Парні плавці - грудні і черевні - підтримують нормальне положення тіла спиною вгору, служать кермом повороту, а у деяких риб (скати) - основними органами руху. Давайте переглянемо відео-матеріал про деяких представників кісткових риб.
ідео 1 „Риби”.
Відео 2. „Зуби у піраньї”.
Відео 3. „Зуби, як ножиці”.
У більшості риб є тонкостінний виріст кишечника, заповнений сумішшю газів, - плавальний міхур. Він виконує гідростатичну функцію, тобто зрівнює щільність риби з щільністю води, що дозволяє рибі без м'язових зусиль триматися на будь-якій глибині. Газова суміш, якою наповнений міхур, може поглинатися або виділятися капілярами стінок міхура, що змінює питома вага риби.
Кровоносна система риб заткнута. Серце двокамерну, складається з передсердя і шлуночка. Венозна кров з шлуночка серця надходить у черевну аорту, що несе її до зябер, де вона збагачується киснем і звільняється від вуглекислого газу. Відтікає від зябер артеріальна кров збирається в спинну аорту, яка розташована уздовж тіла під хребтом. Від спинний аорти до різних органів риби відходять численні артерії. У них артерії розпадаються на мережу найтонших капілярів, через стінки яких кров віддає кисень і збагачується вуглекислим газом. Венозна кров збирається у вени і по них надходить у передсердя, а з нього - В шлуночок. Отже, у риб одне коло кровообігу. Риби - тварини з непостійною температурою тіла. Швидкість процесів життєдіяльності в них залежить від температури води. Органами виділення служать парні стрічкоподібні туловищние нирки, розташовані в порожнині тіла під хребтом. Вони втратили зв'язок з порожниною тіла і видаляють шкідливі продукти життєдіяльності, фільтруючи їх із крові. У прісноводних риб кінцевим продуктом білкового обміну є отруйний аміак. Він розчиняється великою кількістю води, і тому риби виділяють багато рідкої сечі. Виведена з сечею вода легко компенсується за рахунок її постійного надходження через шкіру, зябра і з їжею. У морських риб кінцевим продуктом азотистого обміну служить менш отруйна сечовина, виведення якої вимагає меншої кількості води. Новоутворена в нирках сеча по парним сечоводах відтікає в сечовий міхур, звідки виводиться назовні через видільні отвір. Центральна нервова система складається з головного і спинного мозку. Головний мозок у риб, як у всіх хребетних, представлений п'ятьма відділами: переднім, проміжним, середнім, мозочком і довгастим мозком. Від переднього мозку відходять добре розвинені нюхові частки. Найбільшого розвитку досягає середній мозок, який здійснює аналіз зорових сприйнять, а також мозочок, регулюючий координацію рухів і збереження рівноваги. На будову органів чуття сильний вплив зробила життя у водному середовищі. Так, очі мають пласку рогівку і майже кулястої форми кришталик, що дає можливість рибам бачити тільки близько розташовані предмети (до 10 - 15 м). Оскільки природні води відрізняються низькою прозорістю, далеке бачення у риб не розвинене. Акомодація, тобто наводка на чітке бачення предмета, здійснюється скороченням м'язового відростка кришталика, що переміщує його по відношенню до сітківки. Орган слуху і рівноваги представлений лише внутрішнім вухом, розташованим з боків задньої частини черепа. Швидкість поширення звуку у воді в чотири рази вище, ніж у повітрі. Тому простий за будовою орган слуху риб дозволяє їм через кістки черепа чуйно сприймати звукові хвилі. Риби здатні видавати звуки зубами, зябровими кришками, плавцями, плавальним міхуром. За допомогою звукової сигналізації риби висловлюють емоційний стан - загрозу, попередження, заклик, сигнал тривоги та ін.
Відео 4. Бокова лінія у риб.
Контролюючий блок № 11. Яку кількість видів відомом на цей час?
Список використаної літератури1. Урок на тему „Кісткові риби” Іванова А.С., вчитель біології, м.Івано-Франківськ, сш № 3.
Горбатко С. М. Іванова А.С. Вермульська Т.В.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: