Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Одномембранні органели цитоплазми, їх будова та роль у клітині. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Задачі уроку
Хід урокуВиди органелОрганели - постійні внутрішньоклітинні структури, що мають певну будову і виконуючі відповідні функції. Органели діляться на дві групи: мембранні і немембранні. Мембранні органели представлені двома варіантами: двумембранним і одномембранним. До одномембранних відносяться органели вакуолярної системи - ендоплазматичний ретикулум, комплекс Гольджи, лізосоми, вакуолі рослинних і грибних клітин, пульсуючі вакуолі та ін. У клітині синтезується величезна кількість різних речовин. Частина з них споживається на власні потреби (синтез АТФ, побудова органел, накопичення поживних речовин), частина виводиться з клітини і використовується на побудову оболонки (клітини рослин і грибів), глико-каликса (тваринні клітини). Накопичення цих речовин і переміщення їх з однієї частини клітини в іншу або виведення за її межі відбувається в системі замкнутих цитоплазматичних мембран - ендоплазматичній мережі, або ендоплазматичному ретикулумі і комплексі Гольджи, що становлять транспортну систему клітин. Ендоплазматичний ретикулумЕндоплазматичний ретикулум був відкритий за допомогою електронного мікроскопа в 1945 р. Він є системою розгалужених каналів, цистерн (вакуолею), бульбашок, що створюють подібність рихлої мережі в цитоплазмі. Стінки каналів і порожнин утворені елементарними мембранами. Діти, подивімося на малюнок 1, щоб зрозуміти, як саме виглядає ця органела.
У клітині існує два типи ендоплазматичного ретикулума : гранулярний (шорсткий) і агранулярний (гладкий). Учні, давайте розглянемо малюнок 2. Який вид ендоплазматичного ретикулума тут зображений?
Діти, давайте подивимося наступне відео.
Відео 1 «Ендоплазматичний ретикулум» 1. У мембранах ретикулума накопичуються і ізолюються білки, які після їх синтезу могли виявитися шкідливими для клітини. 2. На рибосомах гранулярного ретикулума синтезуються також інтегральні і периферичні білки мембран клітини і деяка частина білків цитоплазми. 3.Цистерни шорсткого ретикулума пов'язані з ядерною оболонкою. 4. На мембранах гладкого ретикулума протікають процеси синтезу ліпідів і деяких вуглеводів. Комплекс (апарат) ГольджіКомплекс (апарат) Гольджі відкритий в 1898 р. італійським ученим Гольджи. Він є системою плоских дисковидних замкнутих цистерн, які розташовуються одна над іншою у вигляді стопки і утворюють диктиосому. Від цистерн відходжують на всі боки мембранні трубочки і бульбашки. Число диктиосом в клітинах варіює від однієї до декількох десятків залежно від типу клітин і фази їх розвитку. Друзі, на малюнку 3 і 4 зображена ця органела. Давайте розглянемо її будову та структуру.
Учні, давайте розглянемо відео 2 «Комплекс Гольджи»
Відео 2 «Комплекс Гольджи»
Цистерни комплексу Гольджи активно витягають моносахариди з цитоплазми і синтезують з них складніші оліго- і полісахариди. У рослин в результаті цього утворюються пектинові речовини, геміцелюлоза і целюлоза, використовувані для побудови клітинної стінки, слиз кореневого чехлика. У тварин так само синтезуються глікопротеїни і гліколіпіди гликокаликса, виробляється секрет підшлункової залози, амілаза слини, пептидні гормони гіпофіза, колаген. Комплекс Гольджи бере участь в утворенні лізосом, білків молока в молочних залозах, жовчі в печінці, речовин кришталика, зубної емалі і р. п. Комплекс Гольджи і ендоплазматичний ретикулум тісно пов'язані між собою; їх спільна діяльність забезпечує синтез і перетворення речовин в клітині, їх ізоляцію, накопичення і транспорт. ЛізосомиЛізосоми - це мембранні бульбашки величиною до 2 мкм. Усередині лізосом містяться гідролітичні ферменти, здатні переварювати білки, ліпіди, вуглеводи, нуклеїнові кислоти. Лізосоми утворюються з бульбашок, що відділяються від комплексу Гольджи, причому заздалегідь на шорсткому ендоплазматичному ретикулумі синтезуються гідролітичні ферменти. Діти, давайте розглянемо цю органелу на малюнку 5.
Учні, давайте розглянемо відео 3 «Лізосоми»
Відео 3 «Лізосоми» ВакуоліВакуолі - великі мембранні бульбашки або порожнини в цитоплазмі, заповнені клітинним соком. Вакуоли утворюються в клітинах рослин і грибів з бульбашковидних розширень ендоплазматичного ретикулума або з бульбашок комплексу Гольджи. У меристематических клітинах рослин спочатку виникає багато дрібних вакуолей. Збільшуючись, вони зливаються в центральну вакуоль, яка займає до 70-90% об'єму клітини і може бути пронизана тяжами цитоплазми. Учні, подивіться, будь ласка, на малюнок 6, щоб зрозуміти структуру вакуолі. Вміст вакуолей - клітинний сік. Він є водним розчином різних неорганічних і органічних речовин. Більшість з них є продуктами метаболізму протопласта, які можуть з'являтися і зникати в різні періоди життя клітини. Хімічний склад і концентрація клітинного соку дуже мінливі і залежать від виду рослин, органу, тканини і стану клітини.
Функції вакуолей наступні: 1. Вакуолі грають головну роль в поглинанні води рослинними клітинами. Вода шляхом осмосу через її мембрану поступає у вакуоль, клітинний сік якої є більше концентрованим, ніж цитоплазма, і чинить тиск на цитоплазму, а отже, і на оболонку клітини. 2. У запасаючих тканинах рослин замість однієї центральної часто буває декілька вакуолей, в яких скупчуються запасні поживні речовини (жири, білки). Скорочувальні вакуолі поглинають надлишок води і потім виводять її назовні шляхом скорочень. 3. Пульсуючі вакуолі служать для осмотичної регуляції. Друзі, давайте повторимо функції вакуолі і подивимося на малюнок 7.
Контролюючий блок1) Що таке органели?
Список використаної літератури1) Урок на тему «Одномембрані органели» Барабаш Ю.І., вчителя біології, м. Київ, сш №3.
Над уроком працювали Іванова О.М. Чепець Т.П. Барабаш Ю.І. Лишков Д.І. Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: