Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Енергетичний обмін та його етапи. Повні уроки
Тема уроку
Мета уроку
Задачі уроку
Хід урокуЕнергетичний обмінУ клітині постійно йдуть процеси творення. З простих речовин утворюються складніші, з низькомолекулярних - високомолекулярні. Синтезуються білки, складні вуглеводи, жири, нуклеїнові кислоти. Синтезовані речовини використовуються для побудови різних частин клітини, її органоїдів, секретів, ферментів, запасних речовин. Синтетичні реакції особливо інтенсивно йдуть в зростаючій клітині, постійно відбувається синтез речовин для заміни молекул, витрачених або зруйнованих при ушкодженні. На місце кожної зруйнованої молекули білку або якої-небудь іншої речовини встає нова молекула. Таким шляхом клітина зберігає постійними свою форму і хімічний склад, незважаючи на безперервну їх зміну в процесі життєдіяльності. Сукупність реакції розщеплювання називають енергетичним обміном клітини або дисиміляцією. Діти, давайте уважно розглянемо відео про енергетичний обмін.
Відео 1 «Енергетичний обмін. Цикл Кребса»
Пластичний і енергетичний обміни (асиміляція і дисиміляція) знаходяться між собою в нерозривному зв'язку. З одного боку, реакції біосинтезу потребують витрати енергії, яка черпається з реакцій розщеплювання. З іншого боку, для здійснення реакцій енергетичного обміну потрібний постійний біосинтез, обслуговуючих ці реакції ферментів, оскільки в процесі роботи вони зношуються і руйнуються. Складні системи реакцій, що становлять процес пластичного і енергетичного обмінів, тісно пов'язані не лише між собою, але із зовнішнім середовищем. Із зовнішнього середовища в клітину поступають харчові речовини, які служать матеріалом для реакцій пластичного обміну, а в реакціях розщеплювання з них звільняється енергія, необхідна для функціонування клітини. У зовнішнє середовище виділяються речовини, які клітиною більше не можуть бути використані. Сукупність усіх ферментативних реакцій клітини, тобто сукупність пластичного і енергетичного обмінів (асиміляція і дисиміляція), пов'язаних між собою і із зовнішнім середовищем, називають обміном речовин і енергії. Цей процес є основною умовою підтримки життя клітини, джерелом її росту, розвитку і функціонування.
Етапи енергетичного обмінуПерший етап - підготовчий. Високомолекулярні органічні речовини ферментативного перетворюються на простіші: білки - в амінокислоти, крохмаль - в глюкозу, жири- у гліцерин і жирні кислоти. Енергії при цьому виділяється трохи і уся вона переходить у форму теплової енергії. Діти, на малюнку 3 коротко описаний цей етап. Другий етап - безкисневий. Речовини, що утворилися на першому етапі, під дією ферментів зазнають подальший розпад. Як приклад може служити гліколіз - ферментативний безкисневий розпад молекули глюкози до двох молекул молочної кислоти в клітинах тваринних організмів. Учні, на малюнку 4 детально зображений безкинсевий етап. У міру течії реакції гліколізу на кожному етапі виділяється вільна енергія. Сумарна її кількість розподіляється таким чином: одна частина розсіюється у вигляді теплоти, а інша зберігається в клітині і потім використовується. Збереження виділеної енергії відбувається через розібрану вище систему "АТФ⇔АДФ". В даному випадку за рахунок енергії, що звільнилася при безкисневому розщеплюванні однієї молекули глюкози, дві молекули АДФ перетворюються на дві молекули АТФ. Пізніше енергія, як би законсервована в молекулах АТФ, буде використана (при їх зворотному перетворенні на АДФ) на процеси асиміляції, перенесення збудження і т. д.
Відео 2 «АТФ»
Відео 3 «Розпад АТФ»
Усі процеси синтезу АТФ здійснюються в мітохондріях клітин і універсальні для усього живого. Діти, давайте подивимося відео про АТФ синтез.
Відео 4 «АТФ синтез»
Контролюючий блок
Список використаної літератури
Відредаговано та вислано Чепець Т.П.
Над уроком працювали Волкова М.О. Чепець Т.П. Семенова О.Д. Войко Р.С.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: