KNOWLEDGE HYPERMARKET


Інтегрований урок з математики і української літератури у 5 класі

Інтегрований урок з математики і української літератури у 5 класі

Тема:  Іван Якович Франко – великий український письменник.

Мета:    закріпити та розширити знання учнів про життя і творчість І. Я. Франка;   узагальнити та систематизувати знання учнів з тем «Натуральні числа» та «Геометричні   фігури»;  розвивати творчі й інтелектуальні здібності учнів;   виховувати в учнів почуття поваги до історичного минулого свого народу та інтерес  до математики.


Тип уроку: узагальнення та систематизація навчального матеріалу.

Метод: комбінований.
Обладнання: слайди, роздатковий  матеріал.   

                                                         Хід уроку.

1.    Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель математики:  Тема сьогоднішнього уроку не випадкова. Адже великий український письменник І.Я.Франко відомий усьому світові, його творами вже давно захоплюються і дорослі, і діти.

Учитель літератури:  Перед вами віхи життя і творчості І.Я.Франка. Але тут є пропуски…


1. Народився І.Я.Франко 27 серпня  _______   року.
2. Івася віддали до школи, коли йому було _____ років і вже через ______ днів він 
 навчився читати.
3. В _____ років хлопець залишився без батька, а в _____  і без матері.
4. І.Я.Франко побував у Києві у ______ році.
5. Повне зібрання творів письменника вміщене у _______ томах.
6. Помер І.Я.Франко 28 травня ______  року.

Учитель математики: Щоб заповнити пропуски таблиці, вам доведеться здійснити математично-літературну подорож, у яку поведуть вас ваші капітани, яких ми оберемо так.
Хто перший дає відповідь на запитання, той і стає капітаном першої команди, хто другий -  той стає капітаном другої команди.
Отож завдання:   Записати число 100 використовуючи лише 5 одиниць.
                                                                                               (111 – 11 = 100)
2.    Формування умінь і навичок.

Математично - літературна подорож 
«Іван Якович Франко – великий український письменник»


I. Станція  «Народження генія».
Видатний український письменник І.Я.Франко народився в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту на Львівщині у родині сільського коваля 27 серпня …

Учитель математики: Щоб дізнатись, у якому році народився письменник, розв’яжемо приклади (всі учні пишуть у зошитах, і лише після звірки відповідей, відмічають її на розданому листку).
                                       35442 – 33586 = 1856
                                       1095 + 761 = 1856
                                                                                                            Відповідь записати у таблицю 1.
(правильна відповідь оцінюється 1 балом. Крім того видається команді картка, де неправильна відповідь  не оцінюється, а у разі порушення дисципліни, або не виконання завдання знімається 1 бал і вручається зелена картка).
Прочитати числа, назвати їх класи, розряди  (додатково оцінювати).

II.    Станція  «Шкільна».
             Малий Івась (Ясьо – так звала сина мати) змалку любив бувати у батьковій кузні, куди сходились селяни, щоб поспілкуватися, почути новини, переповісти цікаві, часто фантастичні історії. Згодом письменник не раз казав, що отой вогонь батьківської кузні, силу якої він узяв у свою душу на далеку життєву дорогу, не згасав уже ніколи.
             Ще дуже маленьким Івася віддали до школи, де навчали українською, польською та німецькою мовами. Він був дуже здібним і вже через кілька днів навчився читати, а згодом знав напам’ять майже всього Шевченка.
Учитель математики: Щоб дізнатись, у скільки років малий Івась пішов у школу і через скільки днів він навчився читати, розв’яжемо  наступні приклади, вибираючи зручний спосіб.
                                       (684 + 319 + 316) – 1313 = 6
                                       (284 + 835 + 716) -  1825 = 10
                                                                                           Відповідь записати у п.2 табл. 1.
Додаткові запитання: 
1.    Сформулювати переставний закон додавання.
2.    Сформулювати сполучний закон додавання.



III. Станція  «Трагічна».
              Життя Івася не було безхмарним. Дуже рано він залишився без батька, а згодом і без матері. Усі клопоти з утримання сім’ї взяв на себе вітчим Гриць Гаврилик – добрий і розумний чоловік. Він доклав чимало зусиль, аби талановитий хлопчина став освіченою людиною.
Учитель математики: Знайдіть числа, яких не вистачає у ланцюгу обчислень.
   
                                       3150   а  в  с                             11
                                       2750   а  в  с                             16                                                                                   

Додаткові завдання командам.   1. Яку дію називаємо дією віднімання ?
                                                       2. Як називаються  компоненти дій при відніманні ?
                                                       3. Як перевірити дію віднімання ?
                                                      

Учитель математики:  Ми проминули станцію «Трагічна». Адже знайдені вами відповіді – трагічні віхи в житті Івана: в 11 років він втратив батька, а в 16 – матір.
                                                                                    Відповіді заносяться в п. 3   табл. 1.
              Іван Франко навчався на філософському факультеті Львівського університету, але закінчити його завадила політична діяльність. Юнака кілька разів арештовували, а згодом виключили з університету. Проте бажання вчитись не залишило Івана і через деякий час він закінчив Чернівецький університет і навіть захистив дисертацію на ступінь доктора філософії у Відні.  
                        



 IV. Станція  «Літературна».
              Неоціненним залишається внесок Івана Франка у літературу. Батько чотирьох дітей, він написав чимало цікавих казок, які об’єднав у збірку і видав у ХІХ ст. під назвою «Коли всі звірі говорили». На думку письменника, казки змушують дітей сміятися і думати,
розбуджують цікавість та увагу до явищ природи. До збірки увійшла і казка «Фарбований лис», яку ми вивчали у п’ятому класі.
Учитель математики:  «Життя, - говорив Франко, - мені мало всміхнулося, а діти були тим  весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце». У 1896 р. він писав: «Правда, скупенька моя наука. Самі початки. З того ще чоловік мудрим не буде. Але я старався подати
вам спосіб, як собі далі радити, як далі вчитися. Бо вчитися, діти мої любі, треба далі і далі, раз у раз, весь вік». Це справді пророчі слова Великого чоловіка. Сказані більше сотні років тому, вони актуальні і нині. На  уроках математики, інших предметів учитель подає вам основні віхи науки, вказує основні способи розв’язання задач, основні напрями, куди слід рухатись до здобуття знань. А  чи станете ви високо освіченими, всесторонньо грамотними людьми, залежить від вас, і тільки від вас.

V. Станція  «Ерудитна».

         На ній ми проведемо гру «Хто швидше?». Вам пропонується по п’ять завдань з математики, відповідь на кожне з яких  команди записують у свою табличку. Одержане число відповідає номеру букви алфавіту, які слід вписати під одержаними відповідями. Два слова складуть ім’я персонажа кількох Франкових оповідань.
       Кожна правильна відповідь оцінюється 2 балами + 2 бали за правильно складене слово.                              Таблиця 2
              
               
               

        Таблиця 3

        










 


Завдання командам. 
 1. Скільки дециметрових паличок можна вирізати з палки довжиною 1 м 75 дм ?
 2. На скільки   3   більше за     2    ?
 3. Першого  дня на озері  розквітла одна водяна лілія. Другого дня їх було вже у двічі більше, ніж попереднього. 15-го дня зацвіла половина озера. Якого дня все озеро зацвіте лілеями?

5. Скільки здачі отримає хлопчик з 5 гривень, якщо він купить 3 зошити по 20 коп. і книжку за
4 грн. 26 коп.?

  Скільки трилітрових банок можна заповнити до краю 53 літрами води?
  На скільки 13  більше  за  2 ?
  Трійка коней, запряжених в екіпаж, пробігла 21 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь ?
  Яке число слід вписати замість знака «?» ?


5.  Чому дорівнює  десята частина розгорнутого кута ?
 Відповідь до гри «Хто швидше?».  Малий Мирон.

Учитель літератури:  Персонажем яких оповідань Івана Франка є малий хлопчик  Мирон?.

VI. Станція  «Поетична».
 (Діти читають вірші).

Учитель математики:  Ми пишаємося тим, що великий письменник двічі відвідує Київ. Він сподівався на Великій Україні знайти матеріальну і культурну підтримку  своїй ідеї видання політичного журналу, а натомість знайшов свою долю (Ольгу Хоружинську). А щоб дізнатися, коли письменник побував у Києві, ми зупинимось на станції «Київській», відкриємо чарівну скриньку і прочитаємо підказки.


VII. Станція  «Київська».
        Команди отримують завдання розв’язати задачу.
        Сума  трьох чисел дорівнює 10019. Сума першого і  другого чисел дорівнює 4094, сума першого і третього дорівнює  7810. Знайти перше число.                                                                               
                                                                                        Число 1885  заноситься у п.4 табл. 1.
 Учитель математики:  А яка ж боротьба без конкурсу капітанів. Гра для капітанів «Ланцюжок слів» (геометричних фігур). Ведучий називає слово, перший капітан повторює його і каже своє слово. Другий капітан повторює два перших слова й каже своє і т.д. виграє той, хто назве більше слів.

                                 VIII. Станція  «Творча спадщина».
          А ми тим часом наблизились до станції «Творча спадщина». І щоб проїхати її, необхідно виконати завдання. Обом командам пропонується розв’язати рівняння.  
                                       х + 169 = 219                             1423 – х = 1373
                                       х = 50                                           х = 50
Додаткові завдання командам : Як знайти невідомий від’ємник ? доданок ? зменшуване ?

Отримана відповідь: 50- кількість томів, у яких умістився творчий доробок  І.Я.  Франка.
                                                                                                       Відповідь заноситься у п.  5 табл.1.
                                 IХ. Станція  «Безсмертна».
Учитель математики:  Ми проведемо художній конкурс. Подобаються вам казки Івана Франка ?
Тому зараз усім пропонується зобразити героя з казки письменника, але малюнок повинен складатися лише з геометричних фігур. На виконання завдання вам 5-7 хвилин. Оцінюється.
             Помер Іван Якович Франко 28 травня 1916 року. Письменника по праву вважають продовжувачем традицій Тараса Шевченка. Це відзначив Дмитро Павличко: «Шевченко народив, а Франко виховав українську націю». І, безперечно, продовжує виховувати сьогодні, адже його творчість хвилює і дітей, і дорослих. І в цьому розумінні він – безсмертний.                             
              От і наблизилась до кінця наша подорож, під час якої ми повторили і закріпили матеріал з тем: «Натуральні числа», «Геометричні фігури». Одночасно дізнались про життя і творчість славетного українського письменника Івана Франка.
Вам належить пройти ще довгий шлях дорогою навчання. Ви безумовно здобудете ще багато знань з математики, літератури, інших предметів, неодноразово ще зустрінетесь і з творчістю Франка. І в цьому ми вам бажаємо великих успіхів.
                                                       Підбиття підсумків подорожі.