ТЕМА. Д. Павличко. Де найкраще місце на землі.
МЕТА.Узагальнити знання учнів з даної теми. Розвивати вміння висловлювати думку, аналізувати, робити висновки. Збагачувати словниковий запас учнів. Прищеплювати любов до рідного краю.
ОБЛАДНАННЯ. Комп’ютер, підручник. ТИП УРОКУ. Комбінований урок.
ХІД УРОКУ
І. УДОСКОНАЛЕННЯ ЧИТАЦЬКИХ НАВИЧОК.
РОЗЧИТУВАННЯ. ( За слайдами комп’ютера читаємо комбінації приголосних і голосних)
ІІ. ВПРАВИ НА РОЗВИТОК УВАЖНОСТІ.
КОМП’ЮТЕР. ВПРАВИ ДЛЯ ШВИДКОЧИТАННЯ. ( За слайдами комп’ютера читаємо однакові слова, які відрізняються однією літерою.)
ІІІ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ МАТЕРІАЛУ. Учитель.
Про нашу Україну Ми дуже любим весь наш край І любим Україну, її лани, і зелен гай, В саду рясну калину. Там соловейко навесні Співає між гілками. Та й ми співаємо пісні, - Змагається він з нами. Марія Познанська
- Який розділ ми закінчуємо читати? (Що таке Батьківщина ) - Слово Батьківщина замініть іншим словом. ( Україна, Вітчизна, рідний край, рідна земля). - Згадаємо вірш, який ми вчили напам’ять. ( По рядочку ланцюжком)
– Які твори вам найбільше сподобалися з цього розділу ? Чим? ( Діти висловлюють свої думки, аналізують, порівнюють, роблять висновки.)
- Бачу, добре ви засвоїли матеріал попередніх уроків. Молодці.
РЕЛАКС. ПЕРЕКЛЮЧЕННЯ УВАГИ ДІТЕЙ.
- Що стоїть посеред Одеси? ( звук е) - Якою голкою не пошиєш сорочки? ( ялинки, їжака) - З якого крана не набереш води?( З підйомного) - Які ключі до неба добираються? ( Журавлині)
Учитель. Україна – це наша рідна земля. Тут ми народилися, тут почули перші звуки материнської мови. Україна – це чудові народні традиції, мальовнича природа, талановитий народ. І називають її журавлиним краєм. Послухайте оповідання Оксани Данилевської «Журавлиний край».
З давніх-давен, долаючи негоду, назустріч сонцю й теплу летять над землею журавлі. Куди пролягає їхня нелегка путь? Цікаві очі вдивляються в підхмар'я, допитливі вуха вслу¬хаються в тужливе: кру, кру, кру... І вже здається, що по¬переду зграї — сонцесяйний могутній крун (так називали журавлів наші давні предки). Його великі й дужі крила ви¬блискують у сонячних променях і вказують дорогу іншим птахам.Впевнено веде свою зграю крун додому, туди, де затишно й тепло, де небо волошково-синє, а сонце лагідне й привітне, де повноводі річки й мальовничі плеса озер, де духмяні тра¬ви й неозорі лани, де мирні й працьовиті люди-орачі, що сво¬їми добрими руками примножують багатства землі. Знає крун, що немає найменшої небезпеки від тих людей, адже люблять і поважають вони птахів, а надто журавлів. Ця любов і повага проросли дивним цвітом у народній душі. Яких тільки журавлів не вигадали наші предки! Це й дере¬в'яний журавель біля криниці, і кмітливий журавель з каз¬ки, і журавель-мрія з прислів'я... Можливо, навіть землю свою назвали вони на честь золотокрилих крунів -журавлів Україною — журавлиним краєм.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БІОГРАФІЄЮ ПОЕТА. Сьогодні ми закінчуємо вивчати розділ «Наша Батьківщина» і познайомимось з віршем Дмитра Павличка „Де найкраще місце на землі”.
- Хто такий Д. Павличко? - Портрет. Біографія. (Учитель використовує презентацію) Дмитро Васильович Павличко народився 28.09.1929 року в с. Стопчатові на Івано-Франківщині в селянській сім’ї. Навчався спершу в польській школі. Перерване війною навчання завершив 1948 року, закінчив філологічний факультет Львівського університету. Працював у редакції журналу «Жовтень», головним редактором журналу Всесвіт. Написав багато віршів для дітей. З 21 жовтня 2005 року — народний депутат України.
2. СЛОВНИКОВА РОБОТА. Явори, ставок, стежина, долина, гірські шпилі.
3. РОБОТА НАД ВІРШЕМ. 1. Показове читання вчителем. 2. Самостійне напівголосне читання вірша. 3. Відповіді на запитання: - Хто головний герой вірша? - З ким він розмовляє? - Чи можна це назвати діалогом? - Про що запитав хлопчик? - Що відповіло йому сонце? - Поміркуйте, чому сонце відповіло хлопчику, посміхнувшись?
4. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША. 1. Читання ланцюжком. 2. Читання в парах по 2 рядочки; 3. Вибіркове читання: 1. Кого зустрів на стежині хлопчик? 2. Прочитайте питання, на які давало відповідь сонце? 3. Прочитайте головну думку вірша.
Учитель. - А тепер поясніть вираз: де зелені хмари… Чому хмари зелені? - З чим порівнюється небо? З чим ще можна порівняти? ( море, океан) - Знайдіть антоніми ( долини – шпилі) - Де найбільший на землі народ – це найбільшого зросту, велетні? ( Ні, це вжито у переносному значенні: дружний, багатий, розумний народ). Робота над виразністю: 1. розстановка пауз : довгі-короткі; 2. інтонація вгору-вниз; 3. виділення слів з логічним наголосом.
- Яку музику вірша ви почули? ( Добру, закличну, повчальну) - Поміркуйте, чи у кожної людини є Батьківщина?
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Красива наша планета Земля! Неповторна! По яких куточках країн ми з вами мандрували на різних уроках? (Відповіді дітей) Багато гарних місць є на Землі, пригадайте чудеса світу і чудеса природи . ( Розгляд слайдів на комп’ютері: « У нас такого немає, але ми любимо свою Україну!»
- Є чудові Піраміди в Єгипті. У нас такого немає. - Є Статуя Христа Спасителя. У нас такого немає. - Є Великий Китайський мур. У нас такого немає. - Є Ейфелева вежа. У нас такого немає. - Є Статуя Свободи. У нас такого немає.
Але ми любимо свою Україну, бо у нас є : - Гори – Карпати і Кримські. - У нас є Чорне і Азовське моря. - А у нас є річки, озера… І ми робимо висновок: Наша Батьківщина – найкраща і ми її любимо!
Мій край Україна — край мій рідний Від Кавказу по Карпати, 1 веселий, і свобідний, І великий, і багатий. Де є в світі кращі ріки, Як Дністер, Дніпро-Славута? Хто покине їх навіки, Тому в серці вічна смуга. Де ясніше сонце світить, Де гарніше зорі сяють? Де ж солодше пахнуть квіти - Як у нашім любім краю! Роман Купчинський
Використана література. 1. Підручник Читанка 2 клас. О. Савченко. 2. Українська дитяча література. Хрестоматія, ч.2 3. Ілюстрована енциклопедія для дітей. Моя Україна. Чугуєнко М. В. 4. Ілюстрована енциклопедія для дітей. Моя планета - Земля. Сиротинко А. Й.
Предмети > Українська література > Українська література 3 клас > «Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе». «Птиця», «Мрія» Д.Павличко > «Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе». «Птиця», «Мрія» Д.Павличко. Конспект уроку і опорний каркас
|