ТЕМА. Тарас Шевченко. Дмитро Красицький.
МЕТА.Розширити знання учнів про життя Т.Г. Шевченка, ознайомити з деякими відомостями про дитинство поета. Удосконалювати навички свідомого та виразного читання. Розвивати словниковий запас учнів та естетичні почуття. Виховувати любов до історії свого народу. Прищеплювати любов до мистецтва.
ОБЛАДНАННЯ. Комп’ютер, підручник.
ТИП УРОКУ. Урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ МАТЕРІАЛУ.
РОЗПОВІДЬ УЧИТЕЛЯ. Ім'я відомого Кобзаря відоме всьому світу. Його знають як великого народного поета і талановитого художника. Ще в ранньому дитинстві любов'ю до мистецтва виділявся Тарас з гурту обідраної дітвори. Любов до малювання примушувала його шукати вчителів. У 8 років батько віддав його до дяка "в науку". Дивна то була наука. Дяк був п'яницею і за найменшу провину карав своїх учнів різками. Ти взяла Мене, маленького, за руку І в школу хлопця одвела До п'яного дяка в науку. - Учися, серденько, колись З нас будуть люди, ти сказала. Любов до малювання, книги зародилася в Тараса рано. Він малював крейдою і вугіллям на воротях, на стінах і цим завдавав сім'ї великого клопоту. А як добував копійку – купував паперу і робив з неї записну книжечку, бо дуже любив писати й малювати. Куплю Паперу аркуш. І зроблю Маленьку книжечку. Хрестами І візерунками з квітками Кругом листочки обведу Та й списую Сковороду Або "Три царіє со дари" Та сам собі у бур'яні , щоб не почув хто, не побачив, Виспівую та плачу.
• - Три царіє со дари – назва різдвяної пісні колядки.
Недовго тривала Тарасова " наука". Через рік померла мати. А в 1825 році помер батько. Відчуваючи себе чужим у батьківській хаті, Тарас стає наймитом, іде з дому. Пішов до дяка Богорського. За крихти своєї "науки" мучив хлопця на роботі коло дому. До того ж змушував Тараса ходити замість себе по селу і читати над померлими Псалтиря ( одна з книг святого писання.) А , напившись, брав різку. Тарас уперто шукав художника, в якого міг би вчитися малювати. Та це було не так просто. В тодішньому селі письменними людьми тільки й були попи та дяки-"богомази", розписувачі ікон. Кілька днів пробув у дяка Єфрема в містечку Лисинці, потім перейшов до дяка на Канівщині, потім в село Тарасівна. Цей дяк, глянувши на його ліву долоню, глибокодумно заявив, що у хлопця нема "таланту не тільки до малярства, чи до шевства, але й до бондарства". І вернувся Тарас назад у своє село пасти громадську череду. Це було влітку 1827 року. Мені тринадцятий минало, Я пас ягнята за селом... – писав поет у вірші.
ІІ. ОПРАЦЮВАННЯ СТАТТІ ПРО ПОЕТА.
1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. 2. ПОКАЗОВЕ ЧИТАННЯ ВЧИТЕЛЕМ. Перевірка розуміння тексту. - Яким почуттям пройняте оповідання? - Що ви дізналися про батьків поета? - Що перед смертю сказав батько про Тараса?
3. СЛОВНИКОВА РОБОТА. Плекають Занедужала Гірко плакав Вишняк Панщина Хура Благенька Свита Неабищо Сироті без роду
- Значення яких слів вам не зрозумілі? (Учитель пояснює такі слова).
4. РОБОТА НАД ТЕКСТОМ. - Читання «Буксир»; - Читання ланцюжком; - Вибіркове читання: 1.Чому батьки для дітей найрідніші? 2. Як Тарас відносився до мами? 3. Скільки було років Тарасу, коли померла його мама? 4. Що сказано про батька Тараса? 5. Яке життя було у сиріт? 6. Як Шевченко пізніше писав про це у віршах? 7. Що сказав батько Тарасу перед смертю?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З КАРТИНОЮ І.С.ЇЖАКЕВИЧА «ТАРАС-ПАСТУХ».
1. ВІДОМОСТІ ПРО ХУДОЖНИКА.
Численні ілюстрації до творів Шевченка, картини з життя поета, малюнки за мотивами його поезій написав відомий український художник Іван Сидорович Їжакевич. Іван Сидорович Їжакевич ( 1864 – 1962 ) Їжакевич – народний художник УРСР, відомий далеко за межами України. Народився в селі Вишнеполе Уманського повіту Київської губернії ( тепер Чабанський район Черкаської області ) в родині селянина. У 1876 році приїхав до Києва, щоб "вибитись у люди" за допомогою свого дядька-дяка Києво-Печерської Лаври. Хлопчику пощастило потрапити в лаврську іконописну школу. У 1882 році він переходить у художню школу М. І. Мурашка, де починає працювати його помічником . Через 2 роки Івана зарахували в Академію мистецтв. Не маючи ні від кого матеріальної допомоги, Їжакевич одночасно з навчанням змушений був заробляти собі на хліб, відсилаючи малюнки та ілюстрації до журналів. У 1888 році він залишає Академію, а в 1895 році рада Академії видає йому посвідчення на право викладання малювання у середніх учбових закладах. Він ілюструє оповідання М. Гоголя, Лесі Українки, І. Франка, М. Коцюбинського, поеми Т. Шевченка та інших письменників.
2. РОЗГЛЯД РЕПРОДУКЦІЇ КАРТИНИ. Розгляньте картину І. Їжакевича "Тарас - пастух" (1935р.) Ця картина значною мірою автобіографічна, бо художникові також, як і Шевченкові, довелося в дитинстві пасти овець . В основу сюжету картини покладено вірш "Мені тринадцятий минало...". - Де відбуваються події, зображені на картині? - Хто зображений на передньому плані? - У що одягнений хлопчик? - У якій позі зобразив художник малого пастушка? - Що робить хлопчик? - Що ви можете сказати про нього? - Чим подобається вам ця картина? - Яке враження вона на вас справила? 3. ОПИС КАРТИНИ. У центрі картини ми бачимо хлопчика, що сидить під парканом якоїсь, мабуть, панської садиби. Він нахилився, поклав на коліна клаптик паперу й малює. Хлопчик так захопився малюванням, що зовсім забув за овець. Поруч нього лежить солом'яний бриль, і хліб у торбинці - весь його обід, про який він, мабуть, теж забув. Одяг у хлопчика старий, весь у латках і дірках. На задньому плані картини видніється церква. У лівому кутку картини, вдалині, видно сільські хатки, а на пагорбку, за березами - неодмінний елемент типового українського пейзажу - вітряк.
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ. - Тяжко-важко в світі жити сироті без роду – як ця думка розкривається в тексті? - Що нового ви дізналися про Тараса Шевченка? - Яким ми можемо його уявити в дитинстві?
Використана література. 1. Підручник Читанка 2 клас. О. Савченко. 2. uk.wikipedia.org/ Їжакевич Іван Сидорович.
Надіслано Попович Надією Степанівною, вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"
Предмети > Українська література > Українська література 3 клас > Узагальнення знань за темою. «Над «Кобзарем» В.Скомаровський. Пригадайте, поміркуйте > Узагальнення знань за темою. «Над «Кобзарем» В.Скомаровський. Пригадайте, поміркуйте. Конспект уроку і опорний каркас
|