Гіпермаркет Знань>>Фізика і астрономія>>Фізика 7 клас>> Фізика: Взаємодія тіл
§ б. ВЗАЄМОДІЯ ТІЛ ■ Чому Місяць рухається навколо Землі, а не летить у космічний простір? Яке тіло називається зарядженим? Як взаємодіють одне з одним заряджені тіла? Чи часто ми маємо справу з електромагнітною взаємодією? Це тільки частина питань, із якими нам належить розібратись у цьому параграфі. Починаймо!
Переконуємося, що тіла взаємодіють У повсякденному житті ми постійно зустрічаємося з різними видами впливу одних тіл на інші. Щоб відчинити двері, потрібно «подіяти» на них рукою; від дії ноги м'яч летить у ворота; навіть сідаючи на стілець, ви чините вплив на нього (рис. 1.35).
Рис. 1.35. Приклади взаємодії тіл Водночас, відчиняючи двері, ми відчуваємо їхній вплив на нашу руку; дія м'яча на ногу особливо відчутна, якщо ви граєте у футбол босоніж; дія стільця не дозволяє нам упасти на підлогу. Тобто дія завжди є взаємодією: 'якщо одне тіло діє на друге, то і друге тіло діє на перше.
Можна наочно переконатися в тому, що дія не буває однобічною. Проведіть нескладний експеримент: стоячи на ковзанах, легенько штовхніть свого товариша. У результаті почне рухатися не тільки ваш товариш, але й ви самі. Ці приклади підтверджують висновок учених про те, що в природі ми завжди маємо справу із взаємодією, а не з однобічною дією. Розгляньмо докладніше деякі види взаємодії.
2. Згадуємо про гравітаційну взаємодію Чому будь-який предмет, випущений із руки: олівець, дерев'яна дощечка, краплина дощу та ін. — падає, рухається вниз (рис. 1.36)? Чому стріла, пущена з лука, не летить прямо, а врештірешт падає на землю? Чому Місяць рухається навколо Землі, а планети Сонячної системи — навколо Сонця? Причина всіх цих явищ полягає в тому, що Земля притягує до себе інші тіла, а ці тіла також притягують до себе Землю. Наприклад, притягання Місяця викликає на Землі припливи (рис. 1.37). Наша планета й усі інші планети Сонячної системи притягаються до Сонця й одна до одної.
Рис. 1.36. Краплі дощу падають униз під дією притягання Землі
Рис. 1.37. Припливи є наслідком притягання Місяця
1687 року видатний англійський фізик Ісаак Ньютон (рис. 1.38) сформулював закон, відповідно до якого між усіма тілами у Всесвіті існує взаємне притягання. Таке взаємне притягання матеріальних об'єктів називають гравітаційною взаємодією. Спираючись на досліди й математичні розрахунки, Ньютон визначив, що інтенсивність гравітаційної взаємодії збільшується зі збільшенням мас тіл, які взаємодіють. Саме тому легко переконатися, що нас із вами притягує Земля, але ми зовсім не відчуваємо притягання нашого сусіда по парті.
Рис. 1.38 Видатний англійський учений Ісаак Ньютон (1643—1727)
3. Знайомимося з електромагнітною взаємодією Існують інші види взаємодії. Наприклад, якщо потерти повітряну кульку шматочком шовку, вона почне притягати до себе різні легкі предмети: ворсинки, зернятка рису, клаптики паперу (див. рис. 1.39). Про таку кульку кажуть, що вона наелектризована, або заряджена. Заряджені тіла взаємодіють між: собою, але характер їхньої взаємодії може бути різним: вони або притягаються, або відштовхуються одне від одного (див. рис. 1.40). Уперше серйозно дослідив це явище англійський науковець
Підручники та книги по всім предметам, плани конспектів уроків з фізики, реферати та конспекти уроків з фізики 8 класу
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|