KNOWLEDGE HYPERMARKET


Методична розробка уроку з образотворчого мистецтва з теми “Засоби виразності декоративного мистецтва”


Методична розробка уроку з образотворчого мистецтва для 5 класу з теми:  “Засоби виразності декоративного мистецтва”



Мета уроку


Навчальна:
-учні навчаються розпізнавати та характеризувати твори декоративно-ужиткового мистецтва;
- учні навчаються порівнювати орнаменти української та інших культур, минулих та сучасних виробів;
- учні навчаються порівнювати види орнаментів (геометричний, рослинний, зооморфний);
- учні навчаються спрощувати форми для створення рапорту (геометричного, рослинного);
- учні навчаються створювати орнамент на основі рапорту (витинанка, аплікація).


Виховна:
-сприяти розвитку чуттєво-емоційного та естетичного сприймання світу;
- сприяти розвитку асоціативно-образного мислення, цілісного бачення, вміння виділяти основне в явищах і формах;


Розвиваюча:
-залучення учнів до системного пізнання, опанування техніками та прийомами образного виявлення як художньої основи для особистого самовираження;
-вивчення зразків світового та національного мистецтва з творчим переосмисленням і використанням власного досвіду в практичній творчій діяльності учнів.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань.


Обладнання уроку:
Матеріали:1. Кольоровий папір, картон, ножиці, ніж для паперу.
                     2. Авторська презентація ppt «Засоби виразності декоративного мистецтва».


План уроку
1. Вступне слово вчителя «Засоби виразності декоративного мистецтва – декор форми, орнамент».
2. Огляд творів декоративно-ужиткового мистецтва (первісного і сучасного).
3. Розпізнавання та характеристика творів декоративно-ужиткового мистецтва.
4. Порівняння орнаментів української та інших культур, минулих та сучасних виробів.
5. Види орнаментів (геометричний, рослинний, зооморфний) .
6. Практична робота. Спрощення форми для створення     рапорту   (геометричного, рослинного).
7. Практична робота. Створення орнаменту на основі рапорту  в техніці витинанки, аплікації.
8. Творче завдання. Створення орнаментованої закладки для книжки.


                                     Хід уроку
1.    Вступне слово учителя про види декоративно-ужиткового мистецтва, в основі яких лежить створення предметів побуту, та прикрашання їх розписом, різьбленням тощо.

2.    Оглядаючи  твори декоративно-ужиткового мистецтва учені докладно розповідають що мотиви для створення орнаментів і візерунків народні митці завжди беруть з навколишнього середовища. Вони творчо перероблюють реальні форми предметів на основі місцевих та національних традицій.

3.  Учні відмічають, що в результаті переробки реальних мотивів  одержують узагальнене плоске зображення, виконане в визначеному  стилі. Стилізований образ предмету зберігає тільки головні характерні ознаки, так як деталі виконуються умовно. Особу увагу художники  приділяють підбору матеріалу, з якого виготовляється вироб.

4.    Учитель розповідає що багато хто з дітей на Новий рік та Різдво  прикрашали свої вікна паперовими сніжинками. Это достатньо просте заняття, и не кожний знае, що втинання из паперу є одним з видів декоративно-ужмикового мистецтва, має глубокі традиції  та тисячолітню історію.

Мистецтво витинання ажурных узорів з білого, чорного або кольорового паперу вігадали в Китаї. Воно існує з тих пір, коли в давньому Китаї був винайдений папір. Разом із секретами винайдення паперу мистецтво це розповсюджелося по всьому світу.
Витинанням з паперу займаються в Китаї, Японії, В’етнамі, Мексиці, Данії, Фінляндії, Германії, Україні, Литві. В кожній з цих стран склалися свої художні школи. Учні знайомляться із зразками українських, білоруських, китайських витинанок та різблення. Порівнюють орнаменти української та інших культур, минулі та сучасні вироби.

5.    Учитель визначає, що реальний предмет, що є основою візерунку, називається мотивом. Один чи декілька мотивів, об’єднанних в декоративній композиції називаються узором. Узор, чи група узорів, що повторюються декілька раз в визначеному ритмі, створюють орнамент.
По мотивам орнаменти бувають геометричні, рослинні, зооморфні.

6.    Вчитель пояснює, що щоб створити орнамент, треба знати принципи  його побудови.  Стрічковий орнамент створюються способом ритмічного повторення одного чи декількох елементів (рапортів) в стрічці. Діти виконують практичну роботу.  Спрощують форми  квітки для створення  рапорту (геометричного, рослинного).

7.  Діти виконують практичну роботу. На основі рапорту створюють стрічковий  орнамент  в техніці  витинанки, аплікації.
8.     Творча робота. Діти приклеюють стрічковий орнамент – витинанку на цупкий кольоровий картон, створюючи орнаментальну закладку для книжки.

 
                                          Підведення підсумків.
Вчитель робить висновки разом з учнями , обговорює окремі виступи та повідомлення учнів. Підкреслює, що декоративно-ужиткове мистецтво повинно перед усім задовольняти не тільки матеріальні, але й естетичні потреби людини. Виставляються оцінки за відповіді учнів.


 
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Гладченко Ольгою Анатоліївною
                                                  















Предмети > Малювання > Малювання 5 клас > Засоби виразності декоративного мистецтва. Орнамент. Стилізація > Засоби виразності декоративного мистецтва. Орнамент. Стилізація. Конспект уроку і опорний каркас