Фішки до уроку з предмету Географія, 9 клас Тема "Металургійна промисловість. Чорна металургія"
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
- Чисте залізо– блискучий сріблясто-білий, в’язкий і ковкий метал. Воно дуже м’яке і придатне лише для виготовлення прикрас. Залізо легко утворює сплави, число яких нині перевищує 10 тисяч. Жоден з металів не здатний до таких перетворень. Все, що ми називаємо залізом, насправді є його сплавами з вуглецем – чавуном та сталлю. Чавуном називають сплави, що містять понад 2,14% вуглецю, сталлю – менше за цю кількість. На виготовлення 1 т чавуну витрачається 1,5 т вугілля, не менше 1,5 т залізної руди, понад 0,5 т флюсових вапняків, 150 кг вогнетривів і до 30 м3 води. Для одержання високоякісної сталі з певними властивостями також потрібні легуючі метали: марганець, хром, молібден, нікель, кобальт, ванадій та інші.
- Найдавніші в Україні комплекси, пов'язані з добуванням заліза, знайдені на острові Березань, датовано VІ ст. до н.е. Це два великі округлі, але неглибокі басейни, сполучені між собою вузьким каналом. Дно басейнів було змащене глиняною сумішшю, а зверху залягав шар залізної іржі до 0,5 см завтовшки. Поруч знайдено залізні шлаки, деревне вугілля, флюси. Найдавніші письмові згадки про українську металургію належать до 1442 р., яким датовані відомості про два металургійні млини поблизу села Верби на Волині, що використовували, як сировину болотні залізні руди.
- Донбас дає 1/3 продукції чорної металургії України. Деякі комбінати тут були побудовані ще наприкінці ХІХ ст.: у Макіївці, Єнакієвому, Алчевську. Саме тут в 1800 р. була задута перша в Україні доменна піч на Луганському чавуноливарному заводі.
- Придніпровський металургійний район дає майже 1/2 всієї сталі України. В Дніпропетровську знаходиться один із найстаріших металургійних заводів України. Тут уперше в нашій державі була одержана сталь без попереднього доменного виробництва. В цьому районі також знаходиться найбільша в світі доменна піч, що діє на Криворізькому металургійному заводі з 1974 р. Її об'єм 5 тис. м3, а загальна маса металоконструкції становить 62 тис. т.
|