Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 7 клас>> Хімія: Атомна одиниця маси. Відносна атомна маса хімічних елементів
Кожен атом хімічного елемента має певну масу. В яких одиницях ця маса виражається? Якщо скористатися звичайними одиницями маси, наприклад грамами, то маса т найлегшого з хімічних елементів — атома Гідрогену становитиме 0, 000 000 000 000 000 000 000 001 67 г. Таке число важко прочитати і важко ним користуватися. Тому такі числа заведено записувати у так званому стандартному вигляді, а саме: m(Н) = 1,67 • 10-24. Найважчі атоми, які існують в природі на Землі, це атоми елемента Урану U. їхня маса дорівнює 0, 000 000 000 000 000 000 000 395 г. Спробуй самостійно записати у стандартному вигляді масу атома Урану. Дістанеш m(U) = 3,95 • 10-22. Зрозуміло, що подібними числами, навіть записаними у стандартному вигляді, користуватися незручно. Тому на практиці замість абсолютних мас атомів використовують відносні атомні маси, порівнюючи маси атомів різних елементів між собою або з певною частиною маси атома іншого елемента. У ті далекі часи, коли абсолютні (тобто виражені, в одиницях маси) значення атомних мас були: ще не відомі, як одиницю порівняння спочатку обрали масу атома найлегшого з елементів Гідрогену (Дж. Дальтон), потім 1/16 частину маси атома Оксигену (Й. Берцеліус), а маси решти атомів почали виражати відносно цієї маси, тобто у відносних одиницях. За два століття виникла традиція, яка збереглася у хіміків і фізиків усього світу й дотепер. Нині за одиницю порівняння вибрано 1/12 частину маси атома Карбону. Вона називається атомною одиницею маси — а. о. м. (1 а. о. м. = 1,66 х 10-27 кг = 1,66 • 10-24 г). Зрозуміло, що відносна маса атома Карбону, виражена в атомних одиницях маси, дорівнює 12 а. о. м. Отже, відносна атомна маса — це фізична величина, що визначається відношенням маси атома елемента до 1/12 маси атома Карбону. Відносна атомна маса позначається символом Аr. А — перша літера слова «атомна», r — перша літера латинського слова «relativus», що означає «відносний». Наприклад, маса атома Флуору F 3,15481 х 10-23 г. Отже, відносна атомна маса Флуору дорівнює: Аr(F) =
Це означає, що маса одного атома Флуору в 19 разів більша від 1/12 маси атома Карбону, тобто від 1 а. о. м. Отже, Аr(F) = 19.
Літери «а. о. м.» біля числового значення відносної атомної маси, як правило, не зазначають. Атомна одиниця маси — а. о. м. — позасистемна одиниця, в СІ відносну атомну масу А виражають абстрактним числом. Відносні атомні маси елементів зазначені в періодичній системі хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Ми зазвичай будемо користуватися заокругленими значеннями, поданими в табл. 1.
КОРОТКІ висновки Відносна атомна маса елемента — безрозмірна величина, що дорівнює відношенню маси атома даного елемента до 1/12 маси атома Карбону. 1/12 маси атома Карбону — це і є атомна одиниця маси, позначається а. о. м. Вона являє собою величину, що дорівнює 1,66 10-24 г. Значення відносної атомної маси і маси атома, вираженої в а. о. м., чисельно збігаються. Відносні атомні маси хімічних елементів наведені в таблиці Менделєєва.
Завдання для самоконтролю 1. Як ти розумієш поняття «відносна атомна маса»? Наведи його визначення. 2. Поясни, що спільного і чим відрізняються поняття «маса атома» і «відносна атомна маса». 3. Знайди в періодичній системі елемент із відносною атомною масою 56, зазнач символ і назву цього елемента. У скільки разів атом цього елемента важчий за атом Силіцію? 4. Випиши точні значення відносних атомних мас зазначених елементів і заокругли їх: Оксиген, Кальцій, Хлор, Манган, Нітроген, Плюмбум. 5. Порівняй відносні атомні маси елементів Купруму, Карбону, Сульфуру, Гідрогену, Брому. Запиши символи цих елементів у порядку зростання їхніх відносних атомних мас.
Додаткові завдання 6. Заповни таблицю:
7. Знайди в періодичній системі елементи з найменшою і найбільшою відносною атомною масою. 8*. Відомо, що 1 см3 водню містить стільки атомів Гідрогену, скільки 1 см3 кисню містить атомів Оксигену. Густина водню дорівнює 0,09 г/см3, а густина кисню — 1,43 г/см3. Обчисли, у скільки разів маса атома Гідрогену менша від маси атома Оксигену.
Хімія 7. Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. Н. М. Буринська
Планування уроків з хімії , відповіді на тести, завдання та відповіді по класам , домашнє завадання та робота з хімії 7 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|