KNOWLEDGE HYPERMARKET


Непереможна сила кохання, що рухає вчинками , поведінкою і вибором героїв ( за повістю М.Коцюбинського « Дорогою ціною»)

 План-конспект  уроку на тему: "Непереможна сила кохання, що рухає вчинками , поведінкою і вибором героїв ( за повістю М.Коцюбинського « Дорогою ціною») "


Мета: удосконалювати навички аналізу образів повісті; розвивати вміння робити власні висновки, аналізуючи вчинки героїв; формувати усвідомлення необхідності особистої свободи для гармонійного розвитку, краси глибокого почуття кохання, мужності і сили волі, необхідних для боротьби зі злом.


Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.


Обладнання: виставка творів зарубіжних письменників ( тема волі та кохання) – В. Шекспір, Ш.Петефі, Р.Бернс, Стендаль 
Епіграф:

                   Сказати : « Я тебе кохаю» - 
                   означає сказати : « Ти не вмреш»
                                            ( Елоїза - Абелярові)

                                                   Ланцюжок навчальних дій
1. Повідомлення теми, мети уроку.
2. Бесіда з учнями про історію написання твору та події, зображені в ньому.
3. Розповідь вчителя про наявність у творі двох тематичних пластів.
4. Звернення до епіграфа уроку.
5. Робота з текстом.
6. Бесіда про головних героїв твору.
7. Розповідь учителя про майстерність письменника – психолога.
8. Самостійне знаходження учнями епізодів, де розкривається психологія героя.
9. Бесіда з учнями.
10. Підсумки. Оцінювання .
11. Домашнє завдання.




                                              Хід уроку      


1. Повідомлення теми , мети уроку.


Сьогодні ми продовжимо розглядати повість М.Коцюбинського «Дорогою ціною», тема нашого уроку записана на дошці і звучить так : «Непереможна сила кохання, що рухає вчинками і вибором героїв», отже говоритимемо про це велике почуття, яке займає одне з найголовніших місць в житті головних героїв , аналізуватимемо персонажів та основні події в їх нелегкому житті.


2. Бесіда з учнями про історію написання твору та події, зображені в ньому.


• Які часи описуються в творі? ( часи , коли люди не могли жити вільно і щасливо, вони працювали за безцінь і не були володарями своїх життів)
• Знайдіть у тексті та прочитайте алегоричну картину пручання дикого тура.
• Поясніть значення протиставлення « господарський віл» - « дикий тур».
( Тут має йтися про силу цього звіра, проте у господарського вола вона « поневолена», а дикий – вільний…)


3. Розповідь вчителя про наявність у творі двох тематичних пластів.


Перший – тема протесту проти кріпосницької неволі; другий – розповідь про кохання двох людей, що має трагічний фінал.
Найвищим для героїв оповідання М. Коцюбинського є прагнення « хоч дорогою ціною… здобути бажану волю». За неї вони готові « полягти кістками на вічний спочинок». Остап Мандрика вирішує втекти від лихого пана за Дунай, залишивши на самоті хворого дідуся . Він покладається тільки на себе : « Вже я дам собі якось раду». Та невідомо, що б сталося з ним на чужині, якби не Соломія. Спочатку вона приходить , щоб провести коханого, і хоч як їй не гірко залишатись « з тим осоружним чоловіком», схвалює вибір Остапа: « Остапе, тікай, серце… Спіймають - катуватимуть нелюди, живого не пустять …» Але як тільки Остап пішов, Соломія враз відчула , що все… противне, все гидке: і чоловік, і панщина, й життя моє безщасне… Пропадай все воно пропадом… Піду і я світ за очі … Вже ж за тобою хоч серцеві легше буде»… Як бачимо, палкі слова кохання звучать уже з перших сторінок твору.


4. Звернення до епіграфа уроку.
Сказати : « Я тебе кохаю» - означає сказати : « Ти не вмреш». Ці слова – частина дуже сумної історії кохання. П’єр Абеляр – французький філософ, богослов і поет . Трагічна історія кохання Абеляра і Елоїзи. Що була молодшою за коханого на 22 роки , скінчилась тим , що вони пішли до монастиря . Листування Абеляра та Елоїзи (1132- 1135) було перекладено з латинської мови на французьку і стало джерелом натхнення багатьох поетів.


Але погодьтесь: сумна чи весела , історія кохання – найзахопливіша серед усіх історій.


5.Робота з текстом .


 Знайдіть у творі і зачитайте портретні характеристики Остапа і Соломії.


6.Бесіда про головних героїв твору.


• Чи знаємо ми з чого і як починається кохання Остапа і Соломії? ( Соломія – заміжня жінка, та вона не любить свого чоловіка , бо пан розучив їх з Остапом, « силою віддав за свого хурмана». Соломія заради Остапа «вбралась у штани та ладна мандрувати хоч на край світу», відрізає своє волосся).


• Ми ненароком почали аналізувати кохання , які риси характеризують це почуття?( жертовність, взаємодопомога, взаєморозуміння….)


• Чи властиві вони нашим героям?(так, але необхідно зважати на умови життя головних героїв)?


• Чи можемо ми назвати Остапа і Соломію справжніми друзями , а їх почуття – коханням, дружбою?( Так, звичайно, вони допомагають один одному у біді, підтримують один одного як справжні друзі)?


7.Розповідь учителя про майстерність письменника – психолога.


Швецький німецький психіатр Карл Леонгард писав: « В художній літературі ми знаходимо багато чудових описів психології людини , які слід було б вже давно використовувати в нашій науці. Великі письменники одночасно є і великими психологами. Особливо переконливі результати дає вивчення психології героїв літературних творів при аналізі людини як індивідуальності».


8.Самостійне знаходження учнями епізодів, де розкривається психологія героя.
Як ви гадаєте, за допомогою чого розкривається психологія героїв? 
(Деталі, авторські відступи)


Знайдіть епізоди, де розкривається психологія героя, прокоментуйте.


9. Бесіда з учнями.


• Чи знайшли герої своє щастя? ( ні, оскільки вони так не були разом, не отримали волі…)


• На вашу думку, що таке кохання? ( високе почуття , яке спонукає на героїчні вчинки).


• В яких творах зарубіжної літератури ми бачимо подібний сюжет? ( «Ваніна Ваніні Стендаля, «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра).


Сьогодні у нас виставка творів зарубіжної літератури подібної теми. Адже багато зарубіжних письменників звертались до неї. Це ще раз засвідчує велику силу кохання, спонукаючи на великі вчинки, вона залишає героїв в нашій пам’яті назавжди. 

10. Підведення підсумків. Оцінювання.


Отже, життя Соломії обривається. Та кохання не закінчується, воно залишається жити в Остапові і помре, мабуть, лише разом з ним: «… Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає, коли злучиться з нею…»


11.Домашнє завдання.


Напишіть міні-твір на тему :» Що ми знаємо про кохання» ( на матеріалі твору).