Урок на тему "Синоніми"
Клас: 5-ий
Мета: закріплювати в учнів поняття про синоніми в ігровій формі, закріплювати вміння добирати синоніми до слів. Що є різними частинами мови, розвивати мислення, мовлення учнів, виховувати увагу до народних висловів. Що роблять наше мовлення багатшим, яскравішим, образним.
Обладнання: круг з виробами, що обертається, малюнок сови, листи з завданнями, загадкова скринька, вишитий рушник, паперовий будиночок, призи.
Хід уроку. 1. Вітання з класом. Оголошення теми і мети завдань уроку-гри. — Сьогодні урок буде незвичайний. Ми пограємо у відому вам гру "Що? Де? Коли?” До нас на гру завітала наймудріша лісова тварина — Сова. Сова — є символ мудрості й розуму. Вона буде уважно слідкувати за грою і в кінці гри вручить учням, які були найактивнішими - медалі, відзначить переможця гри головним призом. Пояснюються правила гри. Для зачитування листів викликають учнів, котрі гарно читають.
Лист 1. Надіслали вчителі мови і літератури. Завдання. 1. Виразно прочитати уривок з вірша (з дошки). 2. Хто написав цей вірш? 3. Спишіть каліграфічно вірш. Знайдіть і підкресліть синоніми. На панщині пшеницю жала, Втомилася, не спочивать Пішла в снопи, пошкандибала Івана сина годувать.
Лист 2. Наліслали учні 3 класу. Завдання. Записати речення; підкреслити у кожному підмет і присудок; усно відшукати синоніми. (Диктуємо речення). Іде по воду молодиця, за нею тюкає хлоп'я. По дорозі неквапливо бреде пастух. Путівцем чвалала руда конячка.
Лист 3. Надіслала мудра сова з мультфільму про Вінні-Пуха. Завдання. Вислів слід замінити одним словом - синонімом (усно). Мчить, як стріла - швидко, Знати, як свої п'ять пальців - швидко. Шукати по гарячих слідах - швидко.
ІІ. Музична пауза. Виконую українську пісню про рідний край (або про маму).
Лист 4. Від авторів підручника з української мови. Завдання. Виконайте вправу з підручника (за вибором вчителя). Прочитайте уважно завдання. 1 варіант підбирає синоніми до слів першої колонки. 2 варіант підбирає синоніми до слів другої колонки. (Роботу виконують самостійно).
Лист 5. Надійшов від Незнайка. Він просить, щоб ми допомогли виконати завдання. Завдання. Зараз ви прочитаєте 6 словосполучень з таблиці, які починаються словом великий. Завдання полягає в тому, щоб слово великий, що є в кожному словосполученні. Замінити синонімами, відповідно до його конкретного значення. Слова - синоніми написані на дошці.
Велика гора — висока гора. Великі діти — дорослі діти. Великий день — довгий день. Великий урожай — багатий урожай. Велика яма — глибока яма. Великий поет — видатний поет.
Лист 6. Надійшов від директора нашої школи. Послухайте зміст листа. "Дорогі мої учні! Кожного року веде вас звивиста доріжка до казкової країни знань. Я бажаю, щоб наша школа була завжди бажаною для всіх дітей, щоб вам цікаво було навчатися. І головне — ніколи не забувайте своєї домівки, з якої поспішаєте в світ знань. Любіть і шануйте своїх батьків. Пам'ятайте — тільки рідна оселя є оберегом вашого життя.
Хай вікна посміхаються у кожній хаті, Щоб усі вам люди завжди були раді, Щоб з рушників голубки воркотіли, В житті лише співали і раділи...
Хто уважно слухав листа, той може швидко справитись із завданням. Внести загадкову скриньку. В цій скриньці лежать предмети, про які щойно йшла мова в листі. Щоб їх дістати. Треба відгадати загадки.
Чотири стіни маю, Всіх від дощу і холоду оберігаю, Стрічаю гостей на порозі І пам'ятають мене в далекій дорозі. (Дім.) Утираю досхочу, Хліб підношу гостям, Хату прикрашаю, Долі молодят єднаю. (Рушник.) Синоніми до слова "дім" прозвучали в листі. Давайте пригадаємо. (Оселя, хата, домівка, будинок). — А чи знаєте ви, як ще називають рушник?
— Від сивої давнини і до наших часів рушник - невід'ємна частина нашого побуту. Ним і руки витирають, з ним пораються біля печі, ним прикрашають оселю. Рушники також присутні на всіх святкових обрядах. В різних регіонах України рушник називають утиральник, стирог. Це і є синоніми цього слова.
Лист 7. Надіслав Буратіно. Завдання. Підберіть синоніми до слів: сміється, поспішає, Батьківщина. (В кожного учня є картка з синонімом до одного з цих слів. Слід підійти до дошки і у відповідну кишеньку вставити слово.) Слова: лежить, рекоче, рідний край, вітчизна, заливається. Рідна земля.
ІІІ. Підсумок уроку-гри. — Сьогодні на уроці ми говорили багато теплих слів про Батьківщину. Про нашу Вітчизну складають безліч віршів і пісень. І урок я хочу закінчити віршем про батьківщину.
Розтанула зоря досвітня, Росою вкрилися поля... Ласкава, щедра і привітна Лежить на ній моя земля. Вона тобі не пошкодує Свого добра, свого тепла. Досхочу хлібом нагодує, Води хлюпне із джерела.
Твоя це мати — Батьківщина, Твій дім з малих дитячих літ, Звідсіль дороги і стежини Тобі лежать в широкий світ.
ІV. Оцінювання роботи учнів. Зачитую слова Сови: "Молодці, не підкачали, Всі завдання розгадали". Вручаю медалі, а найактивнішому учню - приготовлене з паперу совеня.
V. Домашнє завдання.
|