Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>> Біологія: Вивчення кровообігу. Перша допомога в разі кровотеч.
Пригадайте що таке кровотеча, яке значення має уміння надати першу допомогу при кровотечах. Навчіться застосовувати знання для надання допомоги при кровотечах. Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: артерії, вени, капіляри, капілярна, венозна та артеріальна кровотечі.
Кровотечі виникають при ушкодженні судин. Швидка значна втрата крові є дуже небезпечною, оскільки спричинює зниження кров'яного тиску, порушення кровопостачання мозку, серця і всіх інших органів.
Як регулюється кровообіг? Інтенсивність кровообігу залежить від фізичних навантажень, температури тіла тощо. Так, завжди виникає потреба в збільшенні або зменшенні кількості крові у певному органі (наприклад, потреба в збільшенні кровообігу в м'язах, які працюють, і зменшенні його при цьому в органах травлення). Кровообіг регулюють нервова система та гуморальні чинники. Волокна нервової системи іннервують більшість судин. При їхньому збудженні м'язи стінок більшості артерій скорочуються і вони звужуються, а судини серця і мозку, навпаки, розширюються. На стан судин впливають і деякі хімічні речовини (наприклад, деякі гормони).
Які розрізняють кровотечі? Розрізняють капілярну, венозну й артеріальну кровотечі. Капілярна кровотеча - це пошкодження най дрібніших судин (капілярів). Вона виникає навіть за незначного поранення. Оскільки кров по капілярах тече повільно і під невеликим тиском, то капілярні кровотечі не призводять до значної втрати крові й легко зупиняються. Пошкоджені капіляри швидко закриваються тромбом, що утворюється внаслідок зсідання крові. Першою допомогою при капілярних кровотечах є знезараження місця поранення розчином гідроген пероксиду або йодною настойкою і накладання на нього стерильної пов'язки. До капілярних кровотеч належать і кровотечі з носа. Щоб припинити таку кровотечу, затисніть ніс, а на перенісся покладіть хустинку, змочену холодною водою. Венозна кровотеча. Щоб зупинити венозну кровотечу, спочатку тимчасово притискають пошкоджену судину, потім знезаражують рану і накладають тиснучу пов'язку. Після надання першої допомоги потерпілого відправляють у травматологічний пункт. Артеріальна кровотеча - це ушкодження артерій, у результаті чого кров витікає у вигляді пульсуючого струменя, подібного до фонтана. Ця кровотеча особливо небезпечна для життя і потребує негайних дій. Насамперед треба швидко притиснути ушкоджену судину в точках, де прощупується пульс, і накласти джгут (гумовий чи з іншого матеріалу) (мал.1).
Мал.1. Способи зупинки артеріальної кровотечі (1). Місця накладання джгута (2)
Щоб не пошкодити нерви і шкіру, його накладають поверх одягу, хустки або іншої м'якої тканини. Коли джгута немає, можна скористатися ременем або ж зробити закрутку з будь-якого шнура, тканини. Для цього між тканиною і тілом вставляють міцну палицю і закручують тканину до зупинки кровотечі. Потім палицю прибинтовують до тіла. Після зупинки кровотечі потерпілого треба негайно відправити до лікарні. Джгут залишають на кінцівках не більше як на 1,5-2 години, а в холодну пору року - на 1 годину, інакше настане омертвіння тканин. Щоб цьому запобігти, до джгута приколюють записку з точним зазначенням часу його накладання. Якщо потерпілого за цей час неможливо доправити до лікарні, через 1,5-2 години джгут послабляють на 1-2 хв. Якщо кровотеча триває, джгут знову затягують. Внутрішні кровотечі - кровотечі в черевну порожнину, порожнину грудей, черепа - надзвичайно небезпечні. Встановити наявність внутрішньої кровотечі можна тільки за зовнішнім виглядом людини. Вона стає блідою, виступає холодний піт, пульс частішає і слабне. У такому разі треба негайно викликати «швидку медичну допомогу». До її прибуття потерпілого кладуть або напівсадять і не рухають з місця. До ймовірного місця кровотечі (живота, грудей, голови) прикладають холодний компрес (мішечок з льодом чи снігом, грілку або пляшку з холодною водою).
УЗАГАЛЬНИМО ЗНАННЯ Регулюють кровообіг нервова система та гуморальні чинники. При пошкодженні судин виникають кровотечі. Розрізняють капілярні, венозні й артеріальні кровотечі. Найнебезпечнішими серед них є артеріальні. Кожна людина повинна знати, як надати першу допомогу при кровотечах.
ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)
1. Позначте кровотечу, яка є найнебезпечнішою: а) капілярна; б) венозна; в) артеріальна. Чому?
2. Виберіть дії, які потрібно виконати під час зупинки артеріальної кровотечі: а) накласти пов'язку; б) накласти джгут; в) місце травми прикрити кількома шарами стерильних марлевих пов'язок; г) обробити місце поранення спиртовим розчином йоду.
3. Виберіть дії, які потрібно виконати під час накладання джгута: а) джгут двічі-тричі обгорнути навколо кінцівки; б) джгут накласти вище місця поранення; в) джгут накласти нижче місця поранення; г) позначити час накладання джгута в записці.
4. Сконструюйте відповідь у вигляді пам'ятки «Як надати долікарську допомогу в разі кровотечі».
Біологія 9 клас. Матяш Н. Ю., Шабатура М. Н.
Повний перелік тем з біології, календарний план по всім предметам згідно шкільної програми, домашня робота, курси та завдання з біології для 9 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|