УЧИТЕЛЬ
Пам'ятай, що немає в світі важчої, виснажливішої для серця праці, ніж праця педагога. Учитель - така сама жива людина, як і твої мама і батько. Ідучи в клас, твій учитель часто — запам'ятай це! — приму¬шує себе забути про власні турботи, спрямувати свої думки, щоб у класі панували глибина розуму й просто¬та мислення, щоб тобі думалося легко й вільно. За Василем Сухомлинським
Що для тебе в цьому тексті виявилося новим? Що, на твою думку, треба робити учням, аби і їм, і вчителеві працювалося і «думалося легко й вільно»? Доведи. Якби тобі довелось опинитися на місці вчителя, яким би ти був? Зберіть удома розповіді своїх батьків, родичів про їхніх учителів. Разом складіть вітальну листівку вчителю.
Прочитай правила, яких дотримувались учні понад 150 років тому.
ДОБРИЙ УЧЕНЬ
Правила поведінки учня (за Букварем 1851 року)
Люблю, шаную і слухаю батьків моїх, бо вони мене годують, доглядають, до школи посилають і для мого добра стараються. Люблю, поважаю і слухаю мого вчителя, бо він розум мій просвіщає, вдосконалює і мене доброму й корисному навчає. Встаю рано, вмиваюсь, розчісуюсь, одягаюсь і Господу Богу молюся. Опісля молитви батькам кланяюсь, снідаю і йду до школи з великою охотою. У школі не пустую, не кричу... і уважно слухаю все, що вчитель розповідає, роблю те, що мені робити велять. Зі школи не виходжу без потреби, у жодному місці не беру і не чіпаю того, що не моє, і нікому найменшої шкоди не роблю... Не прозиваю нікого, не сварюся з ніким, кожну людину як самого себе люблю... Опираюся злому... стережусь неправду говорити, бо хто раз збрехав, тому рідко хто більше повірить.
Які з цих правил важливі й донині? Які з них застаріли? Складіть разом правила, які ви хотіли б адресувати учням да¬лекого майбутнього.
НАЙДОРОЖЧИЙ ПЛІД
Було у батька три сини. Якось він покликав їх до себе в кімнату та й каже: — Даю вам кожному гаманець золотих. Ідіть собі по віту та шукайте найдорожчий плід. Хто його принесе мені, дістане половину мого багатства. Взяли три сини гроші та й рушили на три сторони світу шукати найдорожчий плід. По трьох роках мандрів усі троє повернулися додому. — Ну як, — запитав батько найстаршого сина, — приніс ти мені найдорожчий плід? А той йому: — Найдорожчий плід, тату, це той, котрий найсолодший. Отож я купив тобі винограду. З усіх плодів, що родить наша земля, виноград — найсолодший. — Добре, синку, — каже батько, — гарний плід мені приніс. А що скажеш ти? — питає він середульшого сина. — Я думаю, тату, що найдорожчий плід той, який найважче дістати. Тому пішов я в теплі краї і придбав плодів, що у нас не родять. Купив тобі кокосових горіхів, апельсинів, фініків, бананів та ще деяких рідкісних плодів, усього потроху. Ось вони: вибери собі найкращий. — І твої плоди, синку, гарні, — каже батько. А тоді питає найменшого: — А що ти приніс мені, синку? Чому повернувся з порожніми руками? — Справді, тату, я повернувся з порожніми руками. Але гроші, що ти дав мені, я не змарнував. Я, тату, пішов учитися. Цілих три роки вчителі та книги вчили мене. Плодів, що я здобув, не видно, бо вони в серці й розумі моєму. Гадаю, татку, що то також дорогоцінні плоди. Дуже зрадів батько, зачувши ті слова. — Ти приніс мені найдорожчі плоди, синку! Ти заслужив винагороду. Бо ж немає плодів, дорожчих за ті, що дають людині знання.
Прочитайте це оповідання в особах. Читаючи, спробуйте вступити в діалог з кожним із братів. Поміркуйте, чому знання можна назвати найбільшою цінністю. Чиє міркування було найпереконливішим? Зробіть цьому учневі (цій учениці) подарунок (малюнок, аплікацію).
акселеративні методи на уроці національні особливості
виділити головне в уроці - опорний каркас нічого собі уроки
відеокліпи нова система освіти
вправи на пошук інформації підручники основні допоміжні
гумор, притчі, приколи, приказки, цитати презентація уроку
додаткові доповнення реферати
домашнє завдання речовки та вікторизми
задачі та вправи (рішення та відповіді) риторичні питання від учнів
закриті вправи (тільки для використання вчителями) рівень складності звичайний І
знайди інформацію сам рівень складності високий ІІ
ідеальні уроки рівень складності олімпійський III
ілюстрації, графіки, таблиці самоперевірка
інтерактивні технології система оцінювання
календарний план на рік скласти пазл з різних частин інформації
кейси та практикуми словник термінів
комікси статті
коментарі та обговорення тематичні свята
конспект уроку тести
методичні рекомендації шпаргалка
навчальні програми що ще не відомо, не відкрито вченими
|