Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 5 клас>> Інформатика: Мій комп'ютер
Фішки для допитливих з курсу «Інформатика 5 клас» з теми «Мій комп'ютер»
Тема уроку: Пам’ять комп’ютера. Внутрішня й зовнішня пам’ять комп’ютера. Оперативна пам’ять комп’ютера. Зовнішні запам’ятовуючі пристрої. Мета уроку: Навчальна. Ознайомити учнів з призначенням різних видів пам’яті комп’ютера, характеристиками та принципами роботи різних видів пам’яті. Розвиваюча. Розвивати кругозір учнів, увагу, пам’ять, формувати технічний лексикон. Виховна. Виховання потреби постійної самоосвіти. Тип уроку: комбінований урок Наочність: модулі пам’яті, схема «Класифікація видів пам’яті ПК»
Хід уроку I. Організаційний момент. II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. III. Перевірка виконання учнями домашнього завдання практичного характеру. Заслуховування рефератів. IV. Перевірка раніше засвоєних учнями знань V. Мотивація навчання. - Як використовує пам’ять людина- - Які види пам’яті є у людини- (довгострокова і короткострокова) - Як організована пам’ять людини- VI. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу. Виконання фізкультурних вправ 2-3 хв. протягом уроку.
План 1. Види пам'яті : внутрішня і зовнішня (коротка характеристика) 2. Огляд структури пам’яті комп’ютера (за схемою) 3. Будова оперативної пам'яті ( біти, байти) 4. Фізичні принципи роботи оперативної пам'яті ( динамічна пам'ять і статична пам'ять) 5. Призначення та характеристики постійного запам'ятовуючого пристрою (BIOS) 6. Призначення та характеристики кеш-пам’яті Нові терміни: кеш-пам'ять, модуль пам’яті, BIOS – Basic Input Output System, конденсатор, тригер.
VII. Осмислення, узагальнення і систематизація знань. Робота за ПК: самостійна робота по ознайомленню з додатковими матеріалами у файлах Оперативна пам'ять.doc, Система BIOS.doc
VIII. Підсумки уроку. IX. Повідомлення домашнього завдання. 1. Розділ2 §2 2. Реферати на теми: «Принцип будови та роботи флеш-пам’яті», «Характеристики кеш-пам’яті».
Матеріали до уроку.
Пам'ять
«Класифікація видів пам’яті ПК»
Пам'ять комп'ютера побудована з двійкових запам'ятовуючих елементів — бітів, об'єднаних в групи по 8 бітів, які називаються байтами. Розрізняють два основні види пам'яті - внутрішню і зовнішню. До складу внутрішньої пам'яті входить оперативна пам'ять, кеш-пам'ять і постійна пам'ять. Оперативна пам'ять (ОЗП) — це пристрій, що швидко запам'ятовує інформацію не дуже великого об'єму, безпосередньо пов'язаний з процесором і призначений для запису, прочитування і зберігання виконуваних програм і даних, що обробляються цими програмами. Оперативна пам'ять використовується тільки для тимчасового зберігання даних і програм, оскільки, коли машина вимикається, все, що знаходилося в ОЗП, пропадає. Постійна пам'ять (ПЗП) — незалежна пам'ять, використовується для зберігання даних, які ніколи не змінюються. З ПЗП можна тільки читати інформацію. У ПЗП записують програми управління роботою самого процесора (управління дисплеєм, клавіатурою, принтером, зовнішньою пам'яттю, програми запуску і зупинки комп'ютера, тестування пристроїв). Найважливіша мікросхема постійної пам'яті — модуль BIOS ( базова система введення-виведення) — сукупність програм, призначених: автоматичного тестування пристроїв після включення живлення комп'ютера; завантаження операційної системи в оперативну пам'ять. Кеш-пам'ять — це невелика за розміром буферна пам'ять, яка дозволяє пришвидшувати процеси обміну даними між МП і ОП за рахунок значно меншого, ніж до ОП, часу доступу до даних та розташування в ній даних, які найчастіше використовуються.
Внутрішня пам'ять комп'ютера. У пам'яті комп'ютера зберігаються програми й оброблювана інформація. Основними характеристиками різних типів і пристроїв пам'яті є їхні обсяг і швидкодія. Усю пам'ять комп'ютера за особливостями організації та використання можна поділити на внутрішню (основну) пам'ять, регістри процесора і зовнішню пам'ять.
Оперативна пам'ять Існує багато різних типів оперативної пам'яті (RAM – Random Access Memory), але за фізичними принципами роботи розрізняють динамічну пам'ять (DRAM) і статичну пам'ять (SRAM). Комірку динамічної пам'яті (DRAM) можна подати як набір мікроконденсаторів, що можуть накопичувати заряд на своїх пластинах. Це найбільш розповсюджений і економічно доступний тип пам'яті. Недоліки цього типу пам’яті пов'язані, по-перше, з тим, що як заряджання, так і розряджання конденсаторів потребує певного часу, тобто записування даних відбувається порівняно повільно. Другий важливий недолік пов'язаний з тим, що заряди конденсаторів мають властивість розсіюватися в просторі, причому дуже швидко. Якщо оперативну пам'ять постійно не «дозаряджати», відбувається втрата даних. Для цього у комп'ютері здійснюється постійна регенерація (дозаряджання) комірок оперативної пам'яті. Регенерація здійснюється кілька десятків разів за секунду і викликає непродуктивну витрату ресурсів обчислювальної системи. Комірку статичної пам'яті (SRAM) можна подати як набір електронних мікроелементів – тригерів, що складаються з кількох транзисторів. У тригері зберігається не заряд, а стан (ввімкнено/вимкнено), тому цей тип пам'яті забезпечує більш високу швидкодію, хоч технологічно вона складніша і відповідно дорожча. Мікросхеми динамічної пам'яті використовують як основну оперативну пам'ять комп'ютера. Мікросхеми статичної пам'яті використовують як допоміжну пам'ять (так називану кеш-пам'ять), призначену для оптимізації роботи процесора. Кожна комірка пам'яті має свою адресу (номер), що виражається числом. У сучасних процесорів адреси подаються за допомогою 32 двійкових розрядів, а це означає, що усього незалежних адрес може бути 232= 4 Гбайт. Оперативна пам'ять у комп'ютері розміщується на стандартних панельках, так званих модулях пам’яті. Модулі оперативної пам'яті встановлюються у відповідні гнізда на материнській платі (Рис. 7).
Основними характеристиками модулів оперативної пам'яті є її обсяг і швидкість передавання даних. Сьогодні найбільш поширені модулі обсягом 128-512 Мбайт. Швидкість передавання даних визначає максимальну пропускну здатність пам'яті (у Мбайт/с або Гбайт/с). При цьому враховується час доступу до пам'яті, ширина шини пропускання і додаткові можливості, такі як передавання кількох сигналів за один такт роботи. Час доступу до пам'яті вимірюється в мільярдних частках секунди (наносекундах, нc). Для сучасних модулів пам'яті це значення може складати 5 нc, а для особливо швидкої пам'яті – 2-3 нc.
Система BIOS У момент ввімкнення комп'ютера в його оперативній пам'яті немає ні даних, ні програм, оскільки оперативна пам'ять не може нічого зберігати, коли живлення комп’ютера вимкнено, але процесору для роботи потрібні команди, у тому числі й у перший момент після ввімкнення. Тому відразу після ввімкнення комп'ютера процесор звертається до постійного запам'ятовуючого пристрою (ПЗП) за першою командою і далі починає працювати за програмами – відповідними наборами команд. Комплект програм, що знаходяться в цьому ПЗП, складають базову систему введення-виведення (BIOS – Basic Input Output System). Основне призначення програм цього пакета: -перевірити склад і придатність до роботи комп'ютерної системи (самодіагностика); -забезпечити взаємозв’язки з клавіатурою, монітором, пристроями для збереження даних та іншими складовими комп’ютера; -забезпечити пошук з наступним завантаженням операційної системи. За програмами, що входять до BIOS, через звукові сигнали і тексти на екрані виводяться повідомлення про хід діагностики та запуску комп'ютера, а також про дозвіл втручатися в цей процес за допомогою клавіатури. Починаючи з 1996 року у всіх комп'ютерах BIOS записується на мікросхему Flash ROM. Програми в цій мікросхемі можна стирати і перепрограмовувати без програматора. Використовування Flash ROM дозволяє записати нову версію BIOS з дискети, безпосередньо на системній платі без видалення і заміни мікросхеми. Оновлення програм BIOS завантажуються з WEB-сервера виробника системної плати.
Зовнішня пам'ять
Зовнішня пам'ять (ВЗП) призначена для тривалого зберігання програм і даних, і цілісність її вмісту не залежить від того, включений або вимкнений комп'ютер. До складу зовнішньої пам'яті комп'ютера входять: накопичувачі на жорстких магнітних дисках; накопичувачі на гнучких магнітних дисках; накопичувачі на компакт-дисках; накопичувачі на магнітооптичних компакт-дисках; накопичувачі на магнітній стрічці (стримери), флеш і ін.
Надіслано учителем інформатики Гресько Л.І.
Відео з інформатики скачати, домашнє завдання, вчителям та школярам на допомогу онлайн
Предмети > Інформатика > Інформатика 5 клас > Мій комп'ютер > Мій комп'ютер. Фішки для допитливих
|