Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>> Біологія: Сон і його значення
Навчіться називати види сну; характеризувати біоритми людини, сон як функціональний стан організму; пояснювати біологічне значення сну. Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: сон, сновидіння.
Що таке сон? Сон– це періодичний функціональний стан організму людини, який характеризується вимкненням свідомості й зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники. Під час сну уповільнюється частота дихальних рухів. Найхарактернішими ознаками стану сну є типова електрична активність мозку і м'язів, рухи очей. Електричну активність мозку можна визначити за допомогою електроенцефалографа, який записує коливання в мозку різних хвиль: альфа-, бета-, тета- і дельта-хвилі. Запис фіксується на електроенцефалограмі. Встановлено два види сну: повільнохвильовий (повільний) і швидкохвильовий (швидкий) (мал.179). На основі електроенцефалографічної картини сон умовно поділили на такі основні фази: І - дрімання (1-7 хв.); II - «сонні веретена», що супроводжуються веретеноподібними ритмічними коливаннями; III і IV - переважають повільні дельта-хвилі, звідси й назва дельта-сон; V - поява альфа-хвиль, ніби стан пробудження. Перші чотири фази характеризуються зниженням електричної активності кори кінцевого мозку (переважають повільні високоамплітудні тета- і дельта-хвилі), розслабленням скелетних м'язів, відсутністю рухів очей. Ці ознаки типові для так званого повільнохвильового сну (повільного сну). У п'ятій фазі сну, яка називається швидкохвильовим сном (швидким сном), що триває 20-30 хв., реєструють швидкі рухи очей, напруження мімічних і скелетних м'язів. Так, у стані активності на електроенцефалограмі переважають альфа- і бета-хвилі, висока частота електричної активності м'язів вказує на те, що скелетні м'язи напружені (підтримується тонус м'язів), рухи очей зумовлюють виникнення нерегулярних електричних імпульсів. Потім вона знову змінюється глибоким повільнохвильовим сном. Досліджено також, що нічний сон не є однорідним. Такі періодичні коливання відбуваються приблизно через кожні 1,5 год. Повільні низькочастотні ритми електроенцефалограми змінюються швидкими високочастотними ритмами, характерними для періоду активності. Отже, сон складається з чотирьох-п'яти циклів, кожен з яких починається стадією повільного сну і завершується стадією швидкого сну. Вчені припускають, що швидкохвильовий сон пов'язаний з аналізом і обробкою інформації, в результаті чого виникають сновидіння.
Що таке сновидіння? Сновидіння з давніх-давен вражають і хвилюють людей своєю таємничістю. Але вивчення діяльності мозку під час сну не дає нам підстав пов'язувати сновидіння з впливом якихось надприродних сил. Сновидіння мають цілком матеріальну основу і є результатом психофізіологічних процесів мозку. За І. П. Павловим, фізіологічною основою сновидіння є часткове незагальмування (чи розгальмування) кори кінцевого мозку. І. М. Сєченов вважав їх «небувалими комбінаціями минулих вражень». У результаті дослідів виявлено, що під час фази швидкохвильового сну процеси в мозку переходять з підсвідомого на свідомий рівень. Але оскільки загальмована кора великих півкуль не може забезпечити їхній аналіз, то ця інформація може поєднуватись у найрізноманітніших комбінаціях. Тому сновидіння можуть бути логічними, як і реальна діяльність незагальмованого мозку, або й неймовірними. Буває, що зміст сновидінь і свідоме мислення не відрізняються одне від одного. За сучасною точкою зору, сновидіння- це результат перекомбінації, перегляду інформації, що зберігається у пам'яті. Сновидіння з'являються протягом життя людини в результаті її спілкування із зовнішнім світом. Тому сліпі від народження не мають у сновидіннях зорових образів, а глухонімі - мовних елементів і звуків. Це також свідчить про те, що сновидіння є результатом діяльності мозку.
Якою має бути тривалість сну і як вона регулюється? Ще в XVI ст. Відомий лікар Парацельс дотримувався тієї думки, що природний сон повинен тривати 8 годин. За тривалістю сну люди також значно відрізняються між собою. З віком потреба у сні змінюється – від 16-20 годин у новонароджених до 7-8 годин у дорослих. Але є люди, які сплять по 3-4 години на добу (серед них були: французький імператор Наполеон І (Наполеон Бонапарт) або 9-10 годин (як-от всесвітньо відомий фізик-теоретик Альберт Ейнштейн). Тривалість і якість сну в нормі зумовлені спадковою схильністю. Біологічне значення сну полягає в необхідності відновлення енергетичного потенціалу і структури нервових клітин розвантаження мозку від надмірної інформації, переведення важливої інформації в довготривалу пам'ять. Потреба в сні є життєво необхідною. Сон може порушуватися через екологічні впливи, інформаційні перевантаження, надмірну роботу в нічні години. Так виникає безсоння, що завдає людині неймовірних страждань. Тривале недосипання або зовсім неспання негативно впливає на функціональний стан людини. Після тривалого неспання в людей спостерігається мікросон - надзвичайно небезпечне явище, під час якого людина періодично засинає на 1-3 с. Деякі люди намагаються позбутися безсоння за допомогою снодійних. Однак це небезпечно. Для нормалізації сну краще дотримуватися правильного режиму дня, приділяти увагу фізичній роботі, слідкувати за своїм психічним станом.
УЗАГАЛЬНИМО ЗНАННЯ Сон - це функціональний стан організму, під час якого гальмується діяльність кори великого мозку. Фізіологічним механізмом сну є гальмування діяльності кори великого мозку. Сновидіння виникають внаслідок перекомбінації, перегляду інформації, що зберігається в мозку. Тривалість і якість сну в нормі визначається спадковою схильністю. Останнім часом фізіологи дотримуються думки, що регуляція циклу «сон-активність» здійснюється механізмами «біологічного годинника». «Біологічний годинник» - це генетично запрограмований механізм одночасної діяльності організму зі змінами дня і ночі. Порушення сну може призвести до безсоння. Боротися із цим станом допомагають прогулянки на свіжому повітрі перед сном, заняття спортом.
ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)
1. Вкажіть стан скелетних і мімічних м'язів під час повільнохвильового сну: а) не змінюються; б) розслаблені; в) напружені.
2. Вкажіть сон, під час якого виникають сновидіння: а) повільнохвильовий; б) швидкохвильовий.
3. Охарактеризуйте сон як функціональний стан організму. Які зміни в організмі відбуваються під час сну? Які механізми лежать в основі виникнення сну?
Біологія 9 клас. Матяш Н. Ю., Шабатура М. Н.
Планування з біології, підручники та книги онлайн, курси та завдання з біології для 9 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|