Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>>Українська мова: Розбір прийменників і сполучників як частин мови
За будовою розрізняють сполучники: • прості: і (й), а, але, чи, бо; • складні, що утворені поєднанням в одне слово двох частин мови: зате (за+те), якби (як+би), якщо (як+що); • складені, що утворені з кількох слів: тому що; через те що; для того щоб; перед тим як; завдяки тому що; задля того щоб; унаслідок того що; дарма що; у міру того як; так що. Складні сполучники пишуть разом: щоб, нібито, проте, немов, неначебто. У складених сполучниках усі слова пишуть окремо: та й, тому що, дарма що, так що, для того щоб, після того як. Запам'ятайте: кому при складених сполучниках ставлять один раз, перед усім сполучником. 481. Прочитайте. Визначте сполучники прості, складні та складені. Вона була з глухого українського села, і вишита сорочка, розмальований півниками комин, розцяцькований глек були там речами такими звичними, що ними займалися лише знічев'я, для того щоб випустити на волю фантазію. Але присвятити своє життя півникам і візерункам не наважувався ніхто. Скільки століть бродило це високе зухвальство у жилах її бабусь і прабабусь, щоб отак пружно заграти в душі Катерини Білокур! Майже все життя вона малювала тайкома. Колись ховалася від батька й матері, потім від недоброго, а то й заздрого ока. А такі траплялися після того, як до неї почали приїздити знамениті люди і її малюнки взяли, щоб показати в Парижі. Здається, що квіти на її картинах живуть, по-чаклунському міняють кольори, наче коріння їхнє навіть тепер сягає чорнозему. За В. Яворівським.
• Складіть за скульптурою опис зовнішності художниці (усно). Використайте в описі сполучники.
482. Поспостерігайте за мовленням однокласників та дорослих. Які за будовою сполучники трапляються найрідше? Поясніть, чому. 483. Перепишіть прислів'я, знімаючи риски. 1. Не думай про страх, та/й не буде його. 2. Цей заспіває, так/що й волос зів'яне. 3. Дарма/що він малий, а й старого навчить. 4. Він так робить, мов/би мокре горить. 5. Не клади йому пальця в рот, тому/що одкусить. 6. Жаба — риба, тому/що у воді сидить! 7. Пожалів, як вовк порося: від'їв ніжки та/й усе. 8. Як/що не я і не попова свиня, то хто ж іще? 9. Така ладна: після/того/як на/двір вийде, усі пси виють. 10. Для/того/щоб рибку впіймати, маєш рано встати. 11. Раз на віку спіткнешся, та/й те люди бачать. • Позначте в словах орфограму «написання сполучників разом і окремо». 484. Визначте в реченнях сполучники. Розберіть їх як частину мови у вказаній послідовності. 1. Життєві істини прості, неначе батьківські поради. Не все можливо у житті купити чи продати (П. Перебийніс). 2. Добре ім'я ліпше за великі багатства, а доброзичливість могутніша за срібло й золото (з Біблії). 3. Ми спроможні зрушить гори, якщо всі силами зберемось (В. Климентовська). 4. І допоки житиме на світі пісні української душа, будемо звеличені й зігріті (В. Бровченко). 5. Тьму світло переможе, щоб не було негод! (В. Сосюра).
ПОСЛІДОВНІСТЬ РОЗБОРУ СПОЛУЧНИКА ЯК ЧАСТИНИ МОВИ • Сполучник. Що він з'єднує. • Який він за значенням: сурядності чи підрядності. • Який він за будовою: простий, складний чи складений. • Особливості написання (якщо є).
Вже розгинається зігнута спина, й підводиться на повен зріст людина (Ю. Мушкетик).
ЗРАЗОК УСНОГО РОЗБОРУ СПОЛУЧНИКА Й — сполучник, з'єднує рівноправні члени складного речення, сурядності, єднальний, простий.
ЗРАЗОК ПИСЬМОВОГО РОЗБОРУ СПОЛУЧНИКА Й — спол., з'єдн. част. скл. реч., сурядн., єдн., прост. 485. Перепишіть, уставляючи пропущені літери. Зробіть усний розбір сполучників як частини мови. 1. Веди ст..жину на батьківщину, не зрадь дороги, що мати стеле (О. Довгий). 2. Є в людини ст..жка чи дорога, сто разів в..ртає до порога (А. Малишко). 3. Мій дідусь не відкривав америк, та належить він усій з..млі (П. Перебийніс). 4. Духовність наче озонова п..люстка, що так бер..жно огортає планету і не дає зруйнувати ж..ття (Олесь Гончар). • Визначте фразеологізм, поясніть його значення.
Рідна мова. 7 клас. О. Глазова, Ю. Кузнецов
Українська мова для 7 класу, підручники та книги з українська мови скачати, бібліотека онлайн
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|