KNOWLEDGE HYPERMARKET


Форматування та друк документа

Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 10 клас>> Інформатика: Форматування та друк документа


                                     Підготовка текстового документа до друку. Друк текстового документа


   1. З яких етапів складається створення текстових документів з використанням текстового процесора? У чому полягає їхня сутність?
   2. Які об'єкти може містити текстовий документ? Опишіть їхні властивості.
   3. Форматування яких об'єктів текстового документа ви вже виконували? Якими способами це можна зробити?
   4. Які символи називають прихованими? Поясніть їхнє призначення. Які позначення прихованих символів ви знаєте?
   5. Яким чином здійснюється налаштування друку рисунка в графічному редакторі Paint?

                                                           Об'єкти сторінки та їхні властивості

     Вивчаючи в 9-му класі роботу з текстовим процесором Word 2007, ви вже навчилися створювати текстові документи, редагувати і форматувати текст, вставляти в документ і форматувати векторні графічні зображення. Однак користувач майже завжди передбачає, що створений ним документ буде надрукований. Тому важливо оформити документ так, щоб він гарно виглядав не тільки на екрані, але й на аркуші паперу.
    Під час створення текстового документа у Word 2007 він автоматично розбивається на сторінки відповідно до тих значень властивостей, які встановлені в цьому документі.
   Сторінка як об'єкт текстового документа має такі властивості: розмір сторінки, розміри полів, орієнтація сторінки, наявність колонтитулів, вид вертикального вирівнювання тексту на сторінці, колір тла сторінки, тип межі сторінки та ін. (рис. 1.1). Розглянемо деякі з них.
    Розміри сторінки - це висота і ширина сторінки документа. Ці значення за замовчуванням задаються в сантиметрах. Розміри сторінки можна задати і форматом аркуша паперу (наприклад, A4, А5, Letter), якщо висота і ширина сторінки збігаються з одним із стандартних значень.

                               Ин1.jpg

                                 Рис. 1.1. Схема розміщення об'єктів сторінки


     Поля - це області сторінки вздовж її країв. На сторінці є верхнє, нижнє, ліве і праве поля. Розміри полів за замовчуванням задаються в сантиметрах. Ліве і праве поля частіше залишаються незаповненими, а на верхньому і нижньому полях можуть розміщуватися колонтитули.
     Якщо документ планується друкувати з обох сторін аркуша, то доцільно встановити дзеркальні поля, які в такому випадку називаються внутрішнім і зовнішнім полями замість лівого і правого (рис. 1.2). Якщо надрукований документ буде зшиватися, то для цього потрібно залишити деякий додатковий простір, який визначається полем корінця та його розташуванням (зверху чи зліва).

                 Ин2.jpg                                       Ин3.jpg


                          Рис. 1.2. Різновиди полів:                                                Рис. 1.3. Види орієнтації сторінки

               а - дзеркальні поля; б - корінець зліва


      Орієнтація сторінки - це спосіб розміщення сторінки на площині. Розрізняють книжкову (вертикальну) і альбомну (горизонтальну) орієнтації (рис. 1.3).
      Колонтитули (фр. colonne - стовпець, лат. titulus - заголовок) - це службові повідомлення, які розміщуються на полях сторінки документа. Інформація колонтитула відображається на всіх сторінках документа або деякій його частині. У Word 2007 розрізняють верхній, нижній і бічні колонтитули. Колонтитули можуть містити номери сторінок, назву документа або поточного розділу, прізвище автора, графічні зображення тощо.
      Колонтитули першої сторінки, парних і непарних сторінок можуть відрізнятися. Також можуть бути різними колонтитули різних частин документа, наприклад, як у цьому підручнику: у різних розділах різні колонтитули.
     За замовчуванням програма Word 2007 встановлює такі значення властивостей сторінки:
        •  верхнє поле - 1,5 см;
        •  ліве поле - 2,5 см;
        •  нижнє поле - 1,5 см;
        •  праве поле - 1,5 см;
        •  розмір сторінки - А4 (ширина - 21 см, висота - 29,7 см);
        •  орієнтація сторінки - книжкова;
        •  колонтитули - порожні.

                                                               Форматування сторінки


     Для встановлення необхідних значень властивостей сторінки слід відкрити на Стрічці вкладку Розмітка сторінки. На цій вкладці розміщено дві групи елементів керування, які призначені для форматування сторінки, — Параметри сторінки та Тло сторінки (рис. 1.4).

                   Ин4.jpg

Рис. 1.4. Групи елементів керування для форматування сторінки


     У групі Параметри сторінки для форматування об'єктів сторінки можна використати такі елементи керування:

        •  кнопку зі списком Поля - для вибору одного зі стандартних наборів розмірів полів. Якщо запропоновані варіанти не влаштовують, то інші значення можна встановити, вибравши в списку цієї кнопки команду Настроювані поля;
        •  кнопку зі списком Орієнтація - для вибору орієнтації сторінки;
        •  кнопку зі списком Розмір - для вибору одного зі стандартних розмірів аркуша паперу, на якому планується друк документа. Для встановлення інших значень потрібно в меню вибрати кнопку Інші розміри аркушів. Розміри полів сторінки можна також встановити на вертикальній і  горизонтальній лінійках у режимі перегляду документа Розмітка сторінки. На лінійках полям відповідають ділянки блакитного кольору. Щоб змінити їхні розміри, необхідно перетягнути межу поля вздовж лінійки в потрібне місце (рис. 1.5).

           Ин5.jpg

                Рис. 1.5. Поля на лінійках


    Значення вищенаведених та інших властивостей сторінки можна встановити в діалоговому вікні Параметри сторінки (рис. 1.6), яке можна відкрити вибором кнопки відкриття діалогового вікна у відповідній групі Стрічки. Це саме вікно можна відкрити, якщо двічі клацнути в будь-якому місці вертикальної лінійки або по полях горизонтальної.

         Ин7.jpg

    На вкладках вікна Параметри сторінки додатково до вищевказаних параметрів можна встановити значення таких властивостей:
   •  У списку кілька сторінок можна вибрати дзеркальні поля, режим друку двох сторінок на аркуші, брошури. Режим брошури передбачає друк сторінок документа в такій послідовності (для документа, кількість сторінок якого кратна 4):
   •  аркуш 1, сторона 1 - перша і остання сторінки документа;
   •  аркуш 1, сторона 2 - друга і передостання сторінки і т. д.

     Якщо кількість сторінок не кратна 4, то в кінець документа додаються одна, дві або три порожні сторінки так, щоб кількість сторінок стала кратна 4. Після складання надрукованих аркушів і згинання посередині всієї стопки буде отримана брошура. У подальшому брошуру можна зшити по лінії згинання, скріпити степлером чи зброшурувати якимось іншим способом.
   •  На вкладці Папір - розміри аркуша паперу, спосіб подачі паперу в принтер.
   •  На вкладці Макет - спосіб вертикального вирівнювання тексту на сторінці, межі сторінки, нумерацію рядків, параметри розташування та оформлення колонтитулів.
     Установивши необхідні значення властивостей, потрібно в списку Застосувати до, що розміщений на кожній вкладці вікна, обрати варіант їхнього застосування - до всього документа, від поточної сторінки і до кінця документа, до виділеного фрагмента, до виділеного розділу. Слід звертати увагу на область Попередній перегляд, де відображається ескіз сторінки з обраними значеннями властивостей.
     Для естетичного оформлення документа використовують також елементи керування групи Тло сторінки вкладки Розмітка сторінки на Стрічці:
   •  Колір сторінки - для вибору кольору тла і способу заливки сторінки (градієнтна, візерунок, текстура, рисунок);
   •  Межі сторінок - для вибору потрібного стилю, кольору, ширини ліній тощо;
   •  Водяний знак - для вибору вигляду та змісту водяного знака, який являє собою текст або зображення, що відображається під основним текстом документа. Його можна побачити в режимі перегляду Розмітка сторінки і в надрукованому документі.

                                                             Вставлення колонтитулів


     На сторінки текстового документа у Word 2007 можна вставляти колонтитули, скориставшися готовою колекцією шаблонів колонтитулів, або створити власні колонтитули, які можна зберегти в колекції. Відображаються колонтитули в документі тільки в режимах Розмітка сторінки та Читання. Опрацювання основного тексту документа під час роботи з колонтитулами неможливе.

           Ин6.jpg

Рис.1.7 Група Колонтитулів


     Для вставлення колонтитулів використовують елементи керування групи Колонтитули вкладки Вставлення (рис. 1.7).
Для розміщення на кожній сторінці документа колонтитула з готової колекції шаблонів потрібно:
    1. Вибрати на Стрічці вкладку Вставлення.
    2. Вибрати в групі Колонтитули одну з команд Верхній колонтитул або Нижній колонтитул.
    3. Вибрати в запропонованому списку шаблонів колонтитулів бажаний.
    4. Увести потрібний текст у відповідні текстові поля шаблону.
    5. Закрити вікно створення колонтитула, виконавши Знаряддя для колонтитулів => Конструктор => Закрити => Закрити колонтитули   або двічі клацнути поза полем колонтитула.
     Для змінення колонтитула, створеного на основі шаблону, або для створення власного колонтитула потрібно виконати Вставлення => Ко¬лонтитули => Верхній (Нижній) колонтитул => Змінити верхній (нижній) колонтитул. Потім увести новий текст колонтитула в поле Заголовок. За необхідності текст можна редагувати і форматувати звичайними способами.
Під час роботи з колонтитулами на Стрічці з'являється тимчасова вкладка Конструктор (рис. 1.8). Використовуючи відповідні кнопки груп Колонтитули та Вставити, у колонтитул можна вставити номер сторінки - кнопка Номер сторінки  Ин8.jpg    поточну дату і час - кнопка Дата та час Ин9.jpg  , рисунок - кнопка Рисунок Ин10.jpg та ін. Розміщення вмісту колонтитула відносно верхнього чи нижнього краю сторінки регулюється відповідними лічильниками в групі Розташування.
  Ин11.jpg
 
Рис. 1.8. Один із шаблонів верхнього колонтитула і тимчасова вкладка Конструктор


    Для переходу з поля верхнього колонтитула до поля нижнього колонтитула і назад використовується кнопка Перейти до верхнього (нижнього) колонтитула Ин12.jpg в групі Навігація вкладки Конструктор.
   Створений колонтитул можна застосувати до всього документа, до парних чи непарних сторінок або до першої сторінки. Вибрати область застосування створеного колонтитула можна в групі Параметри. Встановлення значень деяких властивостей колонтитулів також можна здійснити і на вкладці Макет діалогового вікна Параметри сторінки.
Для видалення колонтитула слід виконати Вставлення == Колон¬титули == Верхній (Нижній) колонтитул == Видалити верхній (нижній) колонтитул.
Якщо колонтитули для різних частин документа повинні бути різними, то пе¬ред їхнім створенням документ треба поділити на розділи. Використовують розділи, коли потрібно для різних частин документа встановити різні влас¬тивості сторінок, різну нумерацію, використати різні колонтитули, розмістити текст у різній кількості колонок тощо.
У тому місці документа, де повинен розпочатися новий розділ, треба встави¬ти розрив розділу. Для цього треба виконати Розмітка сторінки => Параметри сторінки => Розриви і вибрати в списку Розриви розділів потрібний варіант. На місці розриву буде вставлено прихований символ, наприклад такий:



Збірка конспектів уроків по всім класами, домашня робота, скачати реферати з інформатики, книги та підручники згідно каленадарного плануванння з інформатики


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення



Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.