ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ СИСТЕМИ В СЕРЕДОВИЩІ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ Вступ 1. Поняття про системи. Природні та штучні системи. 2. Будова, внутрішні та зовнішні зв’язки систем.
Тема 1. ОРГАНІЗМ ЯК ЖИВА СИСТЕМА 3. Органи рослин, тварин. 4. Властивості організмів: подразливість, дихання, живлення, обмін речовин, розмноження, ріст, розвиток. 5. Живлення, його типи. 6. Дихання рослин і тварин. Значення дихання для організмів. 7. Обмін речовин та енергії. 8. Види розмноження рослин і тварин. 9. Значення пристосування організмів до умов існування. Поведінка рослин і тварин. 10. Узагальнення з теми “Організм як жива система”
Тема 2. ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ 11. Екосистема. Харчові ланцюги. Екосистеми своєї місцевості: ліс, степ та прісна водойма. Охорона екосистем. 12. Штучні екосистеми. Поле. Рослини та тварини поля. Сад. Догляд за садом. Зелена архітектура. Значення штучних екосистем у житті людини. 13. Ґрунт, склад ґрунту. 14. Різноманітність ґрунтів. Родючість ґрунту та способи її підвищення. 15. Поняття про добрива. 16. Узагальнення з теми “Світ явищ, у якому живе людина”
Тема 3. РУКОТВОРНІ СИСТЕМИ 17. Машини та механізми, їх роль у житті людини. Речовини та матеріали, з яких їх виготовляють. 18. Сила. Види сил. Сили в живій природі: тяжіння, тертя, пружності тощо. 19. Робота та енергія. Види енергії: механічна, електрична, атомна. 20. Прості механізми. Принципи роботи простих механізмів. 21. Перетворення енергії. Енергозбереження. Значення енергозбереження. 22. Узагальнення з теми “Рукотворні системи”
Тема 4. БІОСФЕРА – НАЙБІЛЬША ЖИВА СИСТЕМА 23. Склад та межі біосфери. Різноманітність живих організмів у біосфері. Цілісність біосфери. 24. Людина і біосфера. Зміна середовища в наслідок діяльності людини. 25. Охорона біосфери. Природоохоронні об’єкти і території свого регіону. 26. Червона книга. Рослини та тварини своєї місцевості, що занесені до Червоної книги України. 27. Узагальнення з теми “Біосфера – найбільша жива система”
УЗАГАЛЬНЕННЯ З КУРСУ 28. Цілісність природи. Компоненти природи. Роль природничих знань у формуванні наукової картини світу. 29. Науки, що вивчають природу: астрономія, біологія, географія, екологія, фізика, хімія.
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
|