Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 7 клас. Повні уроки>>Хімія: Практичні роботи: 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті. Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами; будова полум’я. Повні уроки
Мета уроку: 1. Ознайомити учнів з правилами техніки безпеки; 2. Розказати та показати на прикладі дослідів – як вірно користуватися лабораторним посудом, а також хімічним приладдям; 3. Перевірити за допомогою контролюючих питань наскільки вірно учні запам’ятали усі правила безпеки 4. Закріпити на практиці прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Хід уроку:
Частина 1. Інструктаж по техніці безпеки при проведенні лабораторних дослідів і практичних занять по хімії. 1. Загальні вимоги безпеки. 1.1. Учні повинні дотримувати правила поведінки у класі хімії. 1.2. Кабінет хімії має бути оснащений медичною аптечкою з набором необхідних медикаментів і перев'язувальних засобів. 1.3. Учні зобов'язані дотримувати правила техніки пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння. Кабінет хімії має бути оснащений первинними засобами пожежогасіння: двома вогнегасниками, ящиком з піском і двома накидками з вогнезахисної тканини. Малюнок 1. Первинні засоби пожежогасіння
1.4. Про кожен нещасний випадок потерпілий або очевидець нещасного випадку зобов'язаний негайно повідомити вчителя (викладачеві). При несправності устаткування, пристосувань і інструменту припинити роботу і повідомити про це вчителеві (викладачеві). 1.5. В процесі роботи учні повинні дотримувати порядку проведення лабораторних дослідів і практичних занять, правила особистої гігієни, тримати у чистоті робоче місце. Будь ласка передивиться це відео
Розкажіть, чи усе ви зрозуміли и чи так будете поводитися у класі хімії?
2. Вимоги безпеки перед початком роботи. 2.1. Вивчити вміст і порядок проведення лабораторного досвіду або практичного заняття, а також безпечні прийоми його виконання. 2.2. При проведенні роботи, пов'язаної з нагріванням рідин до температури кипіння, використанням роз'їдаючих розчинів, підготувати захисні окуляри. 2.3. Підготувати до роботи робоче місце, прибрати все зайве, прибрати з проходів портфелі і сумки. 2.4. Перевірити справність устаткування, приладів, цілісність лабораторного посуду. Малюнок 2. Лабораторний посуд
3. Вимоги безпеки під час роботи. 3.1. Дотримуватися усіх вказівок вчителя по безпечному поводженню з реактивами і розчинами, порядку виконання роботи. 3.2. Підготовлений до роботи прилад, установку показати вчителеві або лаборантові. 3.3. Забороняється самостійно проводити будь-які досліди, не передбачені даною роботою. 3.4. Забороняється виносити з кабінету і вносити до нього будь-які речовини без дозволу вчителя. 3.5. Постійно підтримувати порядок на робочому місці, про всі розливи розчинів, а також про розсипані тверді реактиви негайно повідомити вчителя або лаборанта. Самостійно прибирати будь-які хімічні реактиви забороняється. 3.6. Про всі неполадки в роботі устаткування необхідно повідомляти вчителя або лаборанта, усувати самостійно несправності забороняється. 3.7. Перед проведенням роботи з нагріванням рідини, використанням їдких розчинів надіти захисні окуляри. Не залишати без нагляду працюючі нагрівальні прилади. Файл:Him7 3 3.gif Малюнок 3. Набір деталей до установки для перегонки речовин.
3.8. Для нагрівання рідин використовувати лише тонкостінні судини, наповнені рідиною не більше ніж на третину. В процесі нагрівання не направляти шийку судин на себе і на своїх товаришів, не нахилятися над судинами і не заглядати в них. 3.9. Забороняється пробувати будь-які розчини і реактиви на смак, а також приймати їжу і напої в кабінеті хімії. До вашої уваги випуск «Ералаш»
4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях. 4.1. При розливі водного розчину кислоти або лугу, а також при розсипі твердих реактивів негайно повідомити про це вчителеві або лаборантові. Не прибирати самостійно будь-які речовини. 4.2. При розливі легкозаймистих рідин або органічних речовин негайно погасити відкритий вогонь спиртівки і повідомити про це вчителеві або лаборантові. 4.3. При розливі легкозаймистої рідини і її займанні негайно повідомити про це вчителеві і по його вказівці покинути приміщення. 4.4. У випадку, якщо розбився лабораторний посуд, не збирати її осколки незахищеними руками, а використовувати для цієї мети щітку і совок. 4.5. При здобутті травми повідомити про це вчителеві, який має негайно надати першу допомогу потерпілому і повідомити адміністрації установи. 5. Вимоги безпеки після закінчення роботи. 5.1. Погасити спиртівку спеціальним ковпачком, не задувати полум'я спиртівки ротом, а також не гасити його пальцями. 5.2. Привести до ладу робоче місце, здати усе устаткування, прилади, реактиви вчителеві або лаборантові, відпрацьовані водні розчини злити в скляну судину місткістю не менше 3 літрів. 5.3. Провітрити приміщення і ретельно вимити руки з милом.
Щоб ретельно запом`ятати правила техніки безпеки, ви можете вивчити цей вірш: Чтобы не подвергать свою жизнь опасности, Надо знать технику безопасности: Делаешь только то, что положено, И при этом очень осторожно. Сначала задачу реши теоретически, Затем выполняй ее практически. В химической лаборатории нельзя никогда Голыми руками брать вещества. Насыпаешь (наливаешь) вещества аккуратно, Не высыпаешь (не выливаешь) вещества обратно. С химическими веществами будь скупым - Их количеством пользуйся небольшим. Опыты делаешь тщательно Над столом (лотком) обязательно. Нельзя вдыхать пары и газы, Если ты без противогаза. Вещества в лаборатории на вкус не изучаются – Это строго-настрого запрещается. Нельзя смешивать или сливать Все химические вещества подряд. С едкими веществами (кислоты, щелочи) работать можно, Но крайне осторожно. Если кислоты или щелочи на тебя попадают, Их большим количеством воды немедленно смывают. Кислоту в воду добавляют – Только так кислоту разбавляют. Если жидкость воспламеняется легко, Работаешь с ней от огня далеко. С приборами нагревательными Работай очень внимательно. На рабочем месте – порядок и чистота, Правило это выполняешь всегда. О.В. Ильина вчитель хімії (Москва)
Контролюючий блок №1 1. Які первинні засоби пожежогасіння повинні бути у кабінеті хімії? 2. Що треба зробити, якщо ви випадково розлили розчин або розсипали твердий реактив? 3. Якщо в роботі устаткування ви виявили деякі неполадки, чи можна спробувати усунути несправність самостійно? 4. Розкажіть які будуть ваші дії у випадку, якщо розбився лабораторний посуд? 5. Перелікуйте, що потрібно зробити після закінчення роботи?
Частина 2. Будова полум’я. Проведемо невеликий експеримент, за допомогою якого вивчимо будову полум'я. Запаліть свічку і уважно розгляньте полум'я. Ви помітите, що воно неоднорідне за кольором. Полум'я має три зони. Темна зона 1 знаходиться в нижній частині полум'я. Це найхолодніша зона в порівнянні з іншими. Темну зону оздоблює найяскравіша частина полум'я 2. Температура тут вище, ніж в темній зоні, але найбільш висока температура - у верхній частині полум'я 3. Малюнок 5. Будова полум’я.
Щоб переконатися, що різні зони полум'я мають різну температуру, можна провести такий досвід. Помістіть лучинку (або сірник) в полум'я так, щоб вона перетинала всі три зони. Ви побачите, що лучинка сильніше обвуглилася там, де вона потрапила в зони 2 і 3. Значить, полум'я там більш гаряче. Виникає питання: чи буде полум'я спиртівки або сухого пального мати таку ж будову, як і полум'я свічки? Відповіддю на це питання можуть бути два припущення - гіпотези: 1) будова полум'я буде таким же, як і полум'я свічки, тому що в його основі лежить один і той же процес горіння, 2) будова полум'я буде різним, тому що воно виникає в результаті горіння різних речовин. Для того щоб підтвердити або спростувати ту чи іншу гіпотезу, звернемося до експерименту - проведемо досвід. Досліджуємо за допомогою сірника або лучинки будова полум'я спиртівки (з пристроєм цього нагрівального приладу ви познайомитеся при виконанні практичної роботи) і сухого пального. Малюнок 6. Дослід за допомогою сірника
Незважаючи на те, що язички полум'я в кожному випадку відрізняються формою, розмірами і навіть забарвленням, всі вони мають однакову будову - ті ж три зони: внутрішню темну (найхолоднішу), середню світиться (Гарячу) і зовнішню безбарвну (найгарячішу). Отже, висновком з проведеного експерименту може бути твердження про те, що будова будь-якого полум'я однаково. Практичне значення цього висновку полягає в наступному: для того щоб нагріти в полум'ї який-небудь предмет, його треба вносити в саму гарячу, тобто у верхню, частина полум'я. Фарбування полум'я солями калію і натрію:
Контролюючий блок №2 1. Яку будову має полум'я? 2. Що ви можете сказати про будову полум'я: однорідно воно? 3. Який висновок про температуру в різних зонах полум'я можна зробити?
Список джерел: 1. Ахметов Н.С. "Загальна та неорганічна хімія" М.: Вища школа, 2001 2. О. С. Габрієлян, І. Г. Остроумов, А. К. Ахлебінін Старт у хімію 2006 3. Механізми реакцій в органічній хімії. Сайкс П. 2001 4. Основні закони хімії. У 2 томах. Дікерсон Р., Грей Г., Хейт Дж. 2004 Урок на тему: "Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті." Підготувала вчитель хімії Новошева Валентина Семенівна. м. Ужгород
Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.