KNOWLEDGE HYPERMARKET


«Відоме» й «нове» в реченні. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: «Відоме» й «нове» в реченні. Повні уроки 


Тема уроку: « Відоме» й «нове» в реченні.


Содержание

Мета уроку

ознайомити учнів з поняттям дане (відоме) й нове в тексті; розвивати вміння знаходити відоме і нове в тексті; формувати вміння складати тексти різних видів у діалогічній та монологічній, усній та писемній формах.

Тип уроку

урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Поєднання речень у тексті відбувається за допомогою «даного» (відомого) , де використовуються повтори, синоніми, займенники. Відоме виконує роль зв’язного в реченні. В ньому повторюється невеличка частина з попереднього речення.

M18f.jpeg

«Нове» в реченнях містить в собі головне, основне повідомлення тексту, що виділяють наголосом. У більшості випадків «нове» розміщують вкінці речення.

Завдяки цим поняттям можна виділити послідовний і паралельний зв'язок. В першому випадку «нове» попереднього речення стає «даним» для наступного, в другому – «дане» залишається однаковим для обох речень.

M18c.jpeg

Прослухайте текст. Про що в ньому розповідається? Визначити тему.

На нашій планеті нараховують близько п’ятисот видів верб, тридцять з який припадає на нашу Україну. Ці дерева зустрічаються в найрізноманітніших географічних зонах наших земель. З давніх-давен їх насаджували понад ставками і берегами, над греблями й левадами, вздовж доріг та городів… згадаймо пісню «В кінці греблі шумлять верби».

Окрім краси, що хвилює людське серце, верба дає нам немало користі. Вона начебто позначає воду на земній карті. Недарма криниці копають завжди там, де росте верба, адже на сухому місці вона ніколи не виросте. «Де срібліє вербиця, там здорова водиця», - говорить народне прислів’я.

Цікавим є той факт, що в селах люди, у набрані з криниці відра з водою, обов’язково кидали невелику вербову гілочку. За повір’ям та гілочка дезінфікувала воду і покращувала її смак, начебто надававши їй свого духу.

M18i.jpeg


Поясніть поділ тексту на абзаци. Підберіть до кожного заголовки. Знайдіть в тексті «відоме» й «нове». Який зв'язок речень у цьому тексті?


Давайте трохи пограємо гру: «Як намистинки складемо текст». На кожен ряд ви отримуєте по картці, на яких буде намальовано намисто.

M18e.jpegM18r.jpeg

Передаючи їх один одному, ви «вписуєте» в намистинку по одному реченні з парти, щоб в кінці отримали зв’язний текст. Перемагає ряд, який перший заповнить всі намистинки.

Який зв'язок речень отримали?


Речення,_його_граматичнa_основа_(підмет_і_присудок)._Повні_уроки Списати текст; підкресліть у кожному реченні «відоме» лінією, а «нове» - хвилястою. Записати схему кожного речення. Продовжити текст двома-трьома реченнями.

                    Шпаки.

Булла середина березня. Ми всі дуже чекали, коли до нас у садок знову прилетять шпаки – наші улюблені старі знайомі. Вони дуже милі та веселі птахи. Це радісні вісники весни, перші птиці, які повертаються з теплих країв.

Не одну сотню кілометрів треба їм летіти із теплих країв зі своїх зимових таборів. Багатьо хто з них неодноразово пролітають над морями. Безліч пригод і небезпек у дорозі… (М.Горобець)

M18a.jpeg

Перекладіть українською мовою текст. Визначте «відоме» і «нове» у перших чотирьох реченнях.

                         Осенний перелет.

Лебеди, утки и гуси начинали готовиться к отлету. Отдельные гнезда соединялись в большие стаи. Молодые птицы перебирали опыт у более старых и бывалых птиц. Эта молодежь каждое утро делала большие прогулки с веселым криком.

Сначала умные вожаки обучали их отдельными партиями, а потом всех вместе. Сколько было крика, молодого веселья и радости! Наступил день отлета. Вся стая сбилась в одну живую кучу на реке. По команде старого вожака стая поднялась разом вверх. (Д.Мамин-Сибиряк)


M18b.jpeg

Преглянемо відеоматеріал. Запишіть п'ять-шість висловлювань, позначте в них «відоме» і «нове».Робота в парах. Учні об'єднується в пари, ознайомлюються з текстом, а також формулюють питання за змістом. Обговорити запитання удвох, а потім кожна группа зачитує свої запитання, інші групи відповідають на них.

                   Хмари.

Коли я дивлюся на хмари, ті діти землі і сонця, що мандрують блакитним шляхом, знявшись високо, все вище і вище, - мені здається, що я бачу душу поета.

Я впізнаю її. Он пливе, чиста і біла, спрагла неземних розкошів, прозора і легка, з золотим усміхом на рожевих устах, тремтяча бажанням пісні. Я бачу її. Велика і важка. Повна туги і невиплаканих сліз, темна од жалю до нещасної землі, вона клубочиться чорними хвилями, важко дихає переповненими грудьми. Ховає лице від сонця і гірко плаче темними сльозами, аж поки не стане їй легшее. (М. Коцюбинський)

M18d.jpeg


Підсумки уроку.

Як ви зрозуміле поняття «нове» і «відоме» в реченнях? Поясніть і наведіть приклади.

Домашнє завдання.

Скласти і записати висловлювання про птаха, який вам подобається. Позначити «відоме» і «нове» в реченнях тексту.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: "Відоме" й "нове" в реченнях тексту. Стецюк Т.М., спеціаліст вищої категорії, Артемівська ЗОШ І-ІІІ ст.. № 10.

2. Уроку на тему "Будова тексту. Членування тексту на різні частини".

3. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. О.І. Пометун., Л.В. Пироженко, - К.: АСК, 2004.

4. Практикум з правопису української мови. Ющук І.П., - К.: Освіта. 1994.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.Над уроком працювали

Стецюк Т.М.

Жолник Р.М.

Власюк О.О.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.


Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас