KNOWLEDGE HYPERMARKET


«Людина розумна»: розселення, зовнішній вигляд. Життя та заняття.

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас>>«Людина розумна»: розселення, зовнішній вигляд. Життя та заняття.


§ 4. Поява людей сучасного фізичного типу. Родова община

1. Людина розумна, її зовнішній вигляд, розселення


Як нам уже відомо, унаслідок постійного розвитку та біологічних змін прадавніх людей — неандертальців — утворився новий фізичний тип людей — гомо сапієнс (людина розумна).


Приблизно протягом п'яти тисяч років неандертальці та гомо сапієнс існували одночасно, потім неандертальці зникли, програвши суперництво зі своїми нащадками — гомо сапієнс, які були спритнішими, кмітливішими.
 
Ранніх гомо сапієнс інакше називають кроманьйонцями. Назва цього виду людини походить від назви печери Кро-Маньйон у Франції, де були вперше знайдені їхні рештки. Антропологи відновили зовнішній вигляд кроманьйонців. Ці люди виявилися зовні схожими на нас. До цього фізичного типу належить усе сучасне людство.


Учені досліджують імовірні місця розселення кроманьйонців. Вважають, що з Африки вони просувалися на південний схід і через Аляску ЗО тис. років тому потрапили на американський континент, а на півдні дістались до Австралії. Крім того, кроманьйонці розселилися по всій Європі. Зокрема, вони проживали на Наддніпрянщині, Західному Поділлі, у південній частині Волині, Криму, на Закарпатті. В Україні відомо близько 800 стоянок кроманьйонців.


2. Життя та заняття первісних людей


Життя в умовах суцільного похолодання змушувало людей пристосовуватися до суворого клімату. У ті часи головним джерелом харчування стало полювання та рибальство — рослинна їжа не могла забезпечити виживання людей.

первісна людина

Давні люди вчилися господарювати. Холодний клімат спонукав людину шити собі одяг і взуття зі шкір тварин.

Сильні та вправні пальці рук могли тримати вдосконалені знаряддя праці. Прив'язуючи загострений камінь до палиці-копачки, людина отримала сокиру. Поєднання палиці та кістки створило гарпун.


У вжитку були поширені також проколки, шила, голки, різноманітні наконечники, кам'яні ножі, шкребла, різці, товкачки.

Найпоширенішим каменем для виготовлення знарядь праці був кремінь (твердий, але ламкий камінь, який людина могла розколоти в будь-якому напрямку й отримати бажану форму).

знаряддя праці

Виробляти продукти харчування люди ще не вміли. Вони знаходили їх у довкіллі в готовому вигляді. Такий спосіб господарювання називається привласнювальний.
 
Наприкінці льодовикового періоду сталися зміни у тваринному світі. У лісах зникають великі тварини — мамонти, носороги, ведмеді. Замість них з'являються невеликі тварини, полювання на яких вимагало від мисливців не сили й мужності, а спритності та влучності.


Пристосування до нових умов змушувало вдосконалювати засоби полювання. Так, 10 тис. років тому, як свідчать археологічні джерела, люди винайшли лук зі стрілами — перший механічний пристрій, який давав змогу вполювати дичину на значній відстані. Використання лука та списа значно покращило умови мисливства і надало людям надійніший засіб забезпечення їжею. З кісток і шкір убитих тварин люди виготовляли знаряддя праці, одяг, будували житло.


Археологи стверджують, що близько 40 тис. років тому між людьми в первісних стадах склалися родові стосунки. Люди, які жили разом, почали усвідомлювати, що більшість із них є родичами — батьками й дітьми, братами та сестрами. Цьому сприяло те, що численні людські стада припиняли мандрувати в пошуках їжі та переходили до осілого життя — постійного проживання на певній території. За таких умов склад кожного стада ставав постійнішим і згуртованішим.


Тримаючись разом, люди утворювали рід — згуртування кровних родичів. Це  була стійкіша форма об'єднання людей, на відміну від стад, які часто розпадалися чи змішувалися. Щоб вистояти в боротьбі за життя, людям довелося дедалі більше згуртовуватися. Тому утворення родових стосунків було закономірним і неминучим явищем. Складання родових відносин прискорило розвиток людського суспільства. Коли рід зростав чисельно, він поділявся на родові громади (общини). Кілька родів, які постійно зналися між собою, згодом об'єднувалися в племена.Рід- форма об'єднання людей, які мають між собою родинні зв'язки.
Родова громада -об'єднання членів одного роду, які ведуть спільне господарство. У роді могло бути кілька громад.Отже, розвиток господарчої діяльності та стосунків між людьми спричинив появу нової форми людського суспільства — родових об'єднань (родів і племен). Форма організації суспільства у вигляді родових об'єднань називається родовим ладом.


У роді й племені нарівні господарювали жінки та чоловіки. Заняття чоловіків — мисливство, воно забезпечувало смачну й поживну їжу, але не завжди було вдалим. Справою жінок було збиральництво. Щодня вони приносили до оселі їстівні коріння та плоди. Це був спосіб постачання хоч і не дуже поживних продуктів, зате надійніший, ніж мисливство.


Інша важлива роль жінок — материнство, вони давали життя членам роду, кожен з яких добре усвідомлював, хто його мати. Тож становище матерів у роді було дуже шанованим. Вони відігравали виняткову роль у догляді за дітьми, підтриманні домашнього вогнища, а також доглядали господарство за відсутності чоловіків. Жінки були стабільнішою, постійнішою частиною колективу, тоді як чоловіки здебільшого гинули на полюванні чи в сутичках. За цих умов добробут роду залежав від трудової діяльності жінок. Тому саме вони посідають провідне місце в людських колективах — родах і громадах.


Так складається перша форма родових відносин, яка отримала назву матріархат. Як свідчать дослідження істориків та етнографів, матріархат був неминучою формою розвитку людського суспільства — усі народи без винятку пройшли через неї у своєму історичному розвиткові.
 


Плем'я - об'єднання кількох родів, які мають між собою родинні стосунки.
Матріархат (від давньогрец. — «влада матерів») — первісна форма роду, у якому жінкам належала провідна роль в управлінні та господарстві.


 
1.    Коли виникла «людина розумна»?
2.    Поясніть, що таке привласнювальний спосіб господарювання.
3.    Яка різниця між родом і родовою громадою?
4.    Чому рід виникає у формі матріархату?
5.    Чому суперництво за існування виграв «гомо сапієнс», а не неандерталець?
6.    Подумайте, що дало змогу «людині розумній» розселитися н більшій території планети. Чому цього не зробили попередні ви ди давніх людей?
7.    Складіть розпорядок дня жінки (чоловіка, дітей) за родового ладу.


Якщо ви хочете стати істориком...
8.    Працюючи в бібліотеці та Інтернеті, ви зауважили, що в трьох звітах археологів про експедиції різних часів є згадування про
однакові знахідки.


•    У пустелі Гобі (Монголія) знайшли знаряддя праці — клиноподібні скребки (нуклеуси), вік яких 15-20 тис. р.
•    На р. Амурі (Росія) у поселенні, вік якого 13-15 тис. p., археологи натрапили на цікавий різновид нуклеусів.
•    На півострові Алясці (США) археологи знайшли нуклеуси, дуже подібні до знайдених раніше в Монголії та Росії. Вік знахідки — близько 12-13 тис. р.
Про що, на вашу думку, це свідчить? Сформулюйте висновок.

С.О Голованов, С.В. Костирко "Історія стародавнього світу. 6 клас"
Вислано читачами з інтернет-сайту


Домашнє завдання, відповіді на тести, Все для учителя та школярам на допомогу у підготовці домашьої роботи

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.