KNOWLEDGE HYPERMARKET


Історичні джерела. Археологія

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас>> Історія України: Історичні джерела. Археологія


ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА. АРХЕОЛОГІЯ


ПАМ'ЯТКИ МИНУЛОГО

На попередньому уроці ви довідалися про те, звідки дізнаються про минулі часи. Особливих знань потребує дослідження речових пам'яток. Вивчає минуле за речовими історичними джерелами спеціальна наука - археологія.

археологія

Вчених, які розшукують, розкопують і вивчають давні речі та споруди, називають археологами. Вони виробили правила пошуку давніх пам'яток та розкопування їх, що дають змогу добувати з-під землі давні речі неупікодженими.

археологи

Власне розкопкам передує археологічна розвідка. Для цього уважно вивчають писемні джерела, оглядають місце майбутніх розкопок. Потім закладають пробний розкоп - вузьку траншею, що має виявити, чи є в ґрунті цікаві для археолога предмети людської діяльності. Якщо знаходять бодай щось, то готують великий розкоп.

Працюючи, археологи не квапляться. Щоб не пошкодити пам'яток давнини, вони застосовують здебільшого легкі лопати, ножі, пензлі. Всю поверхню розколу поділяють на квадрати зі стороною 10 метрів. Такі самі квадрати, тільки в сантиметрах, креслять на папері. Це дає змогу точно фіксувати й замальовувати всі знахідки. Крім того, археологи ретельно записують у щоденниках, як відбуваються розкопки.

музей

Знайдені речі надсилають до лабораторії. Там з'ясовують їх вік і призначення, ретельно описують прикмети й ознаки. Із дрібних шматочків збирають і склеюють цілі предмети. Так знахідкам дають нове життя.

Знайдені археологами рештки минувшини зберігаються в різних музеях. Є музеї історичні, технічні, природознавчі, краєзнавчі, мистецтвознавчі тощо. Один із найстаріших музейних закладів нашої держави - Національний музей історії України в місті Києві. У ньому зберігаються унікальні археологічні, монетні колекції, зразки одягу, посуду, хатнього начиння, а також зброя, старовинні книги, ікони, картини та вироби народних майстрів - загалом понад 600 тис. експонатів. Усі вони відображають історію України від найдавніших часів до сьогодення.

музей історії україни

українська світлиця

Жива історія

Видатним археологом України був Вікентій Хвойка.

вікентій хвойка

Він зробив чимало відкриттів в історичній науці, які не втратили свого значення й донині. Світову славу українському археологові принесло, зокрема, відкриття решток життєдіяльності так званих трипільців. Трипільці займали величезні простори від Дністра до Дніпра, досягши територій сучасної Волині та Степового Причорномор'я. Від трипільських часів залишилося чимало археологічних пам'яток, які нині добре досліджені. Вони свідчать про високий рівень розвитку господарства трипільців, а також про те, що десь близько п'яти з половиною тисяч років тому їхнє життя занепало. Одначе знання та вміння трипільців не зникли без сліду, а були збережені й через багато століть успадковані українцями.

Прочитайте оповідання, дайте вілповідь на запитання

Про що розповіли археологам трипільські знахідки?

ЛИСТ ІЗ ЧЕРНІГОВА

- Чи знаєте, де тепер я мусив би бути? - запально вигукував, звертаючись до лікаря, знаний київський археолог Вікентій В'ячеславович Хвойка. - Так, так, у Чернігові, на 14-му археологічному з'їзді.

- Якщо хочете, вельмишановний, швидко одужати - не нервуйте. Інакше хвороба ще довго триматиме вас під домашнім арештом, - пожартував лікар і вже серйозно додав: - А хто ж у такому випадку відкопуватиме пам'ятки минулого? Хто робитиме археологічні відкриття? Вам, Вікентію В'ячеславовичу, земля наша подарувала ключі від своїх скарбниць. Не нехтуйте її довірою. Краще розкажіть про якусь із давніх-давніх таємниць.

- Таємниць? - перепитав археолог. - Про яку саме? Дивіться, скільки речей у мене на столі. І кожна з них має власну долю й свою таємницю. Та я, здається, вам усе розповів.

- Не все. А історія он того мальованого глечика? Саме її ви не встигли розповісти мені вчора.

- Ого! - усміхнувся вчений. - Його історія справді дуже давня. Я знайшов цей глечик 1893 року під час розкопок поблизу села Трипілля, що над Дніпром на Київщині. П'ять, а може, й шість-сім тисяч років тому жили тут люди. Мешкали вони в дерев'яних або плетених із хмизу та обмазаних глиною охайних будиночках, часом навіть двоповерхових. У середині такої споруди, переділеної на кілька кімнат, була піч або відкрите вогнище. Житла розташовували одне біля одного по колу - вулицями, що утворювали щось подібне до сонця. Бо любили вони сонце й небо. Але над усе шанували трипільці рідну землю, що давала їм не тільки притулок і захист від ворогів, а була за щедру матір. Вони орали та засівали її, а земля щоосені обдаровувала їх золотим збіжжям.

Нелегкою була праця хліборобів. У турботах про врожай бігло-збігало їхнє життя.

Та не тільки хліб вирощували трипільці. Були серед них гончарі та малярі. Вони виготовляли всілякий глиняний посуд і майстерно розмальовували його червоною, чорною та білою барвами. Миски, глечики, горщики трипільців милували око візерунками.

трипільсьский глиняний посуд

- Ви вразили мене, - потискуючи археологові руку, мовив лікар. - Я думав, що вік цього глечика - не дуже поважний: барви на ньому яскраві, а візерунки такі, що їх і тепер можна побачити на наших рушниках або на великодніх писанках.

- У цьому, шановний лікарю, й прихована найбільша таємниця. Не зів'яли донині трипільські візерунки, не загубився слід трипільців на українській землі, бо дбайливо берегла їхній досвід місцева хліборобська людність, аж поки не підхопили його українці.

- Ось тепер я впізнаю вас, Вікентію В'ячеславовичу. Бачу, що цілком опанували себе. Тепер не зашкодить приємне хвилювання. Тримайте листа. Прямуючи до вас, зустрів листоношу. Здається, пишуть із вашого археологічного з'їзду.

Вікентій В'ячеславович розкрив конверт. Писали, справді, з Чернігова.

- Ну, як сприйняли надіслану вами доповідь? Як оцінили археологи ваші останні знахідки?

Лист із Чернігова був вельми стислим. Добрий приятель Вікентія В'ячеславовича писав, що його доповідь, прочитану колегою, з'їзд вітав стоячи. Того самого дня було ухвалено висловити подяку київському археологові за копітку й наполегливу дослідницьку працю.

Хто такі трипільці? Коли жили вони на наших землях? Про що клопоталися в повсякденному житті? На основі оповідання та ілюстрацій розкажіть, якими були трипільські поселення.

Попрацюйте з історичними джерелами

Роздивіться археологічні пам'ятки давньої людності, що мешкала на території України 5-6 тисяч років тому. Які висновки можна зробити про їхнє життя?

трипільська культура

Перевірте, про що дізналися й чого навчилися
1. Що таке археологія? Кого називають археологами?
2. Чим уславився Вікентій Хвойка?
3. Що ви дізналися про трипільців?
4. Розкажіть про Національний музей історії України.

В. Власов, О. Данилевська, Вступ до історії України, 5 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів


Планування уроків з історії України, відповіді на тести, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання та робота з історії України для 5 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.