Українська література 9 клас
Тема "І мертвим і живим Продовження теми земляків у посланні Викриття конформізму бичування комплексу меншовартості Настроєві інтонації твору"
Конспект уроку до теми "І мертвим і живим Продовження теми земляків у посланні Викриття конформізму бичування комплексу меншовартості Настроєві інтонації твору"
Урок – конкурс 9 клас
Тема уроку.
Розвиток української літератури від давнини до середини ХІХ століття (підсумково – узагальнюючий урок). Мета уроку:
повторити й узагальнити вивчений матеріал по темі «Розвиток української літератури від давнини до середини ХІХ століття». Обладнання: ілюстрації до літературних творів, картини, картки, магнітофон, діафільм, діапроектор. Хід уроку. І. Повідомлення теми і мети уроку. Вступне слово вчителя. Ми вивчили дві теми: «Прадавня українська література» та «Давня література. Нова українська література перших десятиліть та 40-80 років ХІХ століття». ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Для проведення уроку клас ділиться на дві команди, які обирають собі назву, емблему та домашні завдання. Урок проводиться у формі змагань між двома командами, знавцями української літератури. 1. Організаційна частина. Представлення, привітання учасників гри, вболівальників та гостей. Представлення ведучих. Побажання успіхів учасникам гри. Представлення членів журі в складі п’яти осіб. Слово до журі. Бажаймо успіхів вам, члени журі, Щастя й здоров’я від Бога в дари. Достаток завжди хай у вас гостює, Хліба ніколи хай не бракує, Натхнення дай, Боже, з роси, з води, з піль, Жертвуйте розум свій на народну ціль. Сьогодні на журі чекає нелегка справа. Нашим шановним членам журі стануть у пригоді такі найкращі якості, як мужність, адже так непросто дати справедливу оцінку; благородство, бо їм не раз доведеться говорити слова схвалення для підтримки гравців; чесність, адже лиш істинна перемога може дати справжню радість. 2. Проведення змагань. Конкурс І. «Представлення команд» Завдання. Кожна команда має представити себе, розповідаючи про свою назву, емблему. На виконання завдання представляється 2-3 хвилини. Конкурс ІІ. «Родинні стосунки» Завдання. Учасники повинні встановити родинні стосунки, в яких перебувають літературні герої. Запитання для першої команди:
Еней і Венера (мати і син); Наум і Настя (чоловік і дружина); Марко і Ганна (син і мати); Олена і Дем’ян Халявський (чоловік і дружина); Лавінія і Латин (дочка і батько). Запитання для другої команди:
Терпелиха і Наталка (мати й дочка); Еней і Паріс (племінник і дядько); Катерина та Івась (мати й син); Ігор і Всеволод (брати); Василь і Маруся (наречені). Конкурс ІІІ. «Хто швидше». Завдання. Потрібно відповісти на запропоновані запитання. Відповідає та команда, яка першою повідомить про свою готовність. Запитання. 1. Який спосіб придумав Пістряк, щоб порахувати конотопську сотню? (робив зарубки на хворостині) 2. В яку народну гру бавилися герої повісті Г.Квітки-Основ’яненка «Маруся» на весіллі, коли страви уже були зібрані зі столу ( на стіл подавались горіхи, і хлопці, взявши в жменю горіхів, звертались до дівчат: «Парна чи непарна кількість горіхів?») Чіт чи нечіт? 3. Наведіть один афоризм Г.Сковороди про те, як потрібно виховувати дитину. («Не вчи яблуню родити яблука. Сама природа її навчила. Очисти її від гусені.», «Клубок сам покотиться з гори, забери лише перешкоду. Не учи його котитися. А лише допомагай»). 4. За що Юнона ненавиділа Енея? (за те, що він народився в Трої, звав Венеру мамою, що його дядько Паріс «путивочку» Венері дав). Конкурс ІV. «Реклама» Завдання. Кожна команда показує інсценізовану, заздалегідь підготовлену рекламу на любий вивчений художній твір. (домашнє завдання) Конкурс V. «Далі…далі…» Завдання. Кожній команді дається можливість протягом двох хвилин відповісти на групу запитань. Запитання: 1. Місце народження І.Котляревського. 2. Автор «Послання до єпископів». 3. Місце смерті І.Вишенського. 4. Де створено першу бібліотеку на Русі? 5. В якому році відбулася битва Ігоря з половцями? 6. Як у давнину на Україні називали театр ляльок? 7. Як називається художній засіб, заснований на перебільшенні? 8. Яка основна ознака байки? 9. Жанр «Наталки - Полтавки». 10. Бог вітрів в «Енеїді». 11. За що Котляревський помістив М.Парпуру в пекло? 12. Яку посаду займав Тетерваковський? 13. Рік викупу Т.Шевченка з неволі? 14. Де відбувається дія в баладі «Причинна»? 15. В якого господаря Ярема був наймитом? 16. Автор твору «Сватання на Гончарівці». Конкурс VІ. «Запитання на вибір». Завдання. Пропонується шість запитань різного виду: два музичних, два відео запитання, два запитання за картинами чи ілюстраціями до творів. Музичні запитання.
Дається змога прослухати уривок з опери «Наталка – Полтавка» М.Лисенка чи пісню за словами Т.Шевченка. Назвати автора слів та музики і виконавця. Відео запитання.
Вчитель демонструє окремі кадри з діафільмів. Який епізод і з якого художнього твору відображений у кадрі? Запитання за картиною
Демонструється картина чи ілюстрація до художнього твору. За мотивами якого твору створено дану картину (ілюстрацію) і що на ній зображено? Конкурс VІІ. «Захист літературного героя» Команда «захищає» вибраного літературного героя, давши відповідь команді–супернику на п’ять запитань про нього.
Конкурс VІІІ. «Поезія» Завдання. Продовжити поетичні рядки. 1. У всякого своя доля…. 2. Еней був парубок … 3. Де общеє добро в упадку… 4. Гомоніла Україна… 5. Думи мої… 6. Мені однаково… Конкурс ІХ. «Конкурс ерудитів» У кожній команді визначається учень, який відповів на найбільшу кількість запитань. Між цими учнями проводиться заключне змагання. Завдання. Скласти найбільше слів із букв слів «Шевченко» і «Роксолана». ІV. Підведення підсумків і оголошення результатів. Оцінювання учнів. V. Домашнє завдання. Намалювати ілюстрацію до улюбленого твору.
Матеріал підготувала вчителька української мови і літератури Фурсівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, спеціаліст вищої категорії, учитель – методист Пех Зінаїда Петрівна.
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Горецька І.Й.
Предмети > Українська література > Українська література 9 клас > І мертвим і живим Продовження теми земляків у посланні > І мертвим і живим Продовження теми земляків у посланні. Конспект уроку
|