KNOWLEDGE HYPERMARKET


Адам Міцкевич (1798 – 1855). «Альпухара» (із поеми Конрад Волленрод). Презентація уроку

Зарубіжна література 7 клас

Тема Адам Міцкевич (1798 – 1855). «Альпухара» (із поеми Конрад Волленрод).

Презентація уроку до теми "Адам Міцкевич (1798 – 1855). «Альпухара» (із поеми Конрад Волленрод)." 



Якби я міг свій пломінь перелити
У людські груди, воскресить минуле.
Якби словами здатен був гриміти
В серцях братів, де почуття заснули,
Тоді б, можливо, у ту мить єдину.
Коли порушить пісня мертвий спокій,
Серця б по-давньому в них биться стали,
Серця б на лад настроїлись високий,
І гордо прожили б вони хвилину,
Як предки їх весь вік свій проживали.                                . А.Міцкевич


Поет народився 24 грудня 1798 року біля міста Новогрудка, яке тоді належало до Литви. У 1795 році завершився третій розподіл території Польщі між Росією, Прусією та Австрією — польський народ втратив державність. Тому розповіді батька Миколая, який був судовим урядовцем, про героїчне історичне минуле, казки та перекази про мужніх борців зародили в душі хлопця почуття глибокого патріотизму, любові до рідної культури, національних вартостей. Після закінчення новогрудської повітової школи Адам вступив до університету у Вільно (Вільнюс). Закінчивши у 1819 році університет, працював учителем латинської словесності у Ковенській (Каунаській) гімназії й писав поезії.
Уже в першій збірці Адама Міцкевича «Балади і романси» (1822 р.) виразно лунають героїчні настрої. Його поетичні твори мали дуже багато спільного з народними переказами, піснями, казками. Головною темою польської поезії завжди була тема свободи. 

Твори
Поеми

«Фарис»
«Конрад Валленрод»
«Дзяди»
Альпухара


Сонети
«Кримські сонети»

Балади

«Воєвода»«Дозор»
«Альпухара»

Герой:
Мандрівник
Вигнанець
Реформатор-революціонер
Бунтівник
Патріот
Борець за свободу
Поет
Мрійник
Послідовник Байрона
Мудрець
Філософ

Особистість:
Сильна
Гармонійна
любить природу



У 1823 році Міцкевича було заарештовано за участь у таємних зборах. Після нетривалого ув'язнення його вислали з Вільна до Росії. Наступного року в Петербурзі поет звернувся до міністерства освіти з проханням призначити його вчителем в Одесу. Діставши згоду, він виїздить в дорогу, яка наповнилась великою кількістю вражень від українських міст, сіл, картин природи, що знайшло своє відображення в блискучих «Кримських сонетах». Та найбільше Міцкевича вразили народні оповіді з історії України. Можливо, вони надихнули поета на написання у 1828 році поеми «Конрад Валленрод», у якій поет звертається до теми героїчної боротьби з далекого минулого.
У 1830 році на батьківщині поета розпочинається повстання, яке було жорстоко придушене російською армією. Дізнавшись про опір свого народу, Міцкевич поспішає до вітчизни, та на кордоні поета не впустили до країни. Велич народу, який не скорився численним ворогам, стає наскрізним мотивом багатьох творів Міцкевича.
До кінця днів Міцкевич так і не зміг повернутися на батьківщину. Він жив у Німеччині, Швейцарії, Італії, Франції, Туреччині. У складі польського загону Міцкевич вирушив до Стамбула, щоб узяти участь у російсько-турецькій війні проти Росії. І там загинув у 1855 році.

Балада «Альпухара»
У поемі «Конрад Валленрод» Міцкевич використав історичну основу, щоб створити образ незламного духом борця із загарбниками.
Балада «Альпухара» є невід'ємною частиною поеми, її виконує народний співець — вайделот. Це легенда про подвиг рицаря-мавра Альманзора.
На початку VII століття на півночі Піренейського півострова почалася реконкіста — відвоювання християнами в маврів рідних земель. Тривала реконкіста майже 800 років і закінчилася в 1492 році захопленням Гренади — останнього оплоту мусульман.
У народній творчості складено безліч пісень, легенд, переказів, у яких представники кожного з воюючих народів наділяються як позитивними, так і негативними рисами, оспівуються і велич переможців, і мужність нескорених борців.
Розповідна манера балади дозволяє відтворити події і вчинки героїв, зокрема — героїчний вчинок Альманзора, який пробрався у стан ворогів і заразив їх чумою.

Міцкевич наділяє образи, що складають цілу систему в баладі, стійкими характеристиками. Поет акцентує увагу на вчинкові головного героя: коли вже нікого немає в обороні, Альманзор вирішує загинути, але завдати шкоди ворогові, тобто у безвихідній ситуації героіі обирає смерть, для нього батьківщина означає твердиню.
Адам Міцкевич будує сюжет літературної балади, використовуючи особливості фольклорної балади. Творчо розвинувши мотив нескореності, поширений у народній творчості, поет звернувся до своїх сучасників, щоб підтримати їх у національно-визвольній боротьбі.


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Машовець М.П.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас > Адам Міцкевич (1798 – 1855). «Альпухара» (із поеми Конрад Волленрод) > Адам Міцкевич (1798 – 1855). «Альпухара» (із поеми Конрад Волленрод). Презентація уроку