KNOWLEDGE HYPERMARKET


Актуальне членування речень у висловлюванні: відоме й нове

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 9 клас>> Українська мова: Актуальне членування речень у висловлюванні: відоме й нове


§ 28. Актуальне членування речень у висловлюванні: відоме і нове

Пригадаймо

1. Що називається відомим і новим у реченні?
2. Як впливає на виділення відомого (даного) і нового порядок слів у реченні?
3. Для чого треба розрізняти відоме і нове в реченні?
4. Що називається текстом?
5. Які ознаки зв'язності тексту?
6. Що називається темою і мікротемою тексту?

340.   

І. Прочитайте текст. Запишіть його тему і мікротеми.

Всесвітня павутина

  Сучасний світ пропонує безліч шляхів для отримання необхідної інформації. Можна, наприклад, провести декілька годин у бібліотеці, шукаючи та опрацьовуючи необхідну літературу. Є також чимало магазинів, у яких можна легко придбати ту чи іншу книжку та періодичне видання. Не варто забувати і про засоби масової інформації, які відіграють важливу роль у задоволенні «інформаційного голоду» читачів... Сьогодні щораз більша кількість населення нашої планети надає перевагу отриманню потрібної інформації за допомогою комп'ютера.

  Які переваги Інтернету? В Інтернеті можна знайти практично все: ознайомитися з останніми новинами у світі, послухати нещодавно випущений диск улюбленого виконавця, прочитати потрібну книжку, переглянути в системі «он лайн» («прямого ефіру») концерт чи прес-конференцію, обговорити будь-яку тему на форумі, підіслати та отримати за лічені секунди електронного листа, купити певний товар та здійснити безліч інших важливих і цікавих операцій. Прогрес досяг того, що студенти 40 % університетів Франції, 75% — Великої Британії і майже 100 % (!) університетів Швеції та США практикують дистанційне навчання, тобто за допомогою Інтернету. В мережі діє безліч пошукових систем, які за введеним Вами ключовим словом чи фразою подають список адрес, за якими можна знайти потрібну інформацію. Глобальна мережа Інтернет уможливлює однаковий доступ до інформації стосовно освіти, науки, культурного розвитку, мистецтва, господарської діяльності тощо як для окремої особи, так і для всього людства. В Інтернеті всі можуть повідомити про свої зацікавлення, знання та вміння, щоб з ними ознайомився весь світ (За Г. Боднар).

ІІ. Визначте відоме і нове в реченнях першого та другого абзаців.

ІІІ. Випишіть із першого та другого абзаців речення, які містять теми, мікротеми висловлювання.

341.   

І. Простежте в тексті вправи 340 уживання слова інформація. У змісті яких речень містяться аргументи до висловленої в першому реченні тези? Скільки таких аргументів наведено?

ІІ. Перебудуйте речення-аргументи, використавши вставні слова по-перше, по-друге тощо.


Запам'ятай

  Кожне висловлювання підпорядковане певному комунікативному задуму. Залежно від задуму використовується те чи інше актуальне членування висловлювання.

  Актуальне членування висловлювання — це змістове та інтонаційне виділення в ньому відомого і нового.

  Новою інформацією є пояснення висловленого твердження, аргументи до сформульованої тези, приєднання додаткової інформації.

  У зв'язному тексті можна по-різному використовувати зв'язки між реченнями. Нове в попередньому реченні стає відомим у наступному, утворюючи послідовний, або ланцюжковий зв'язок між змістом речень. Паралельний зв'язок між реченнями — це нанизування речень з одним «відомим», до якого приєднуються кілька «нових» повідомлень. Між реченнями, що містять нові повідомлення, встановлюється паралельний зв'язок.

В актуальному членуванні речень виявляється авторське ставлення до висловленого.

342.   

І. Прочитайте продовження тексту про Інтернет. Які ознаки будови й змісту першого речення вказують на те, що ці продовження попереднього висловлювання? Як треби змінити початкове речення, щоб текст сприймався як нове повідомлення, без зв'язку з попереднім висловлюванням?

У пастці Інтернету

З усіма своїми перевагами Інтернет усе ж не ідеальний. Блукаючи численними шляхами всесвітньої павутини, можна натрапити на безліч перешкод і пасток — на все те, що «засмічує» нашу голову. Почнемо з програм-вірусів. їх називають «троянськими кіньми», або «троянами». Ця вдало дібрана назва асоціюється з подіями Троянської війни.

  Опинившись у Вашому комп'ютері, шкідлива програма збирає відомості, які зберігаються в ньому, і посилає їх у «потрібне місце», тобто хакерам. Але віруси — далеко не єдина проблема. Шукаючи потрібну інформацію, ми змушені переглядати десятки, а то й сотні сайтів, які пропонують нам пошукові системи. Це забирає багато часу та коштів. На жаль, у всесвітній павутині часто з'являється інформація нецензурного змісту, а нав'язлива реклама спрямована на те, щоб привабити нашу увагу, а отже — забрати дорогоцінний час.

Принад в Інтернеті безліч: музика, відео, чати, ігри та ін. Усе це і причиняє появу негативного явища — залежності від Інтернету. Щоб запобігти залежності від Інтернету або ж позбутися її, необхідно:

1. Проаналізувати доцільність роботи в Інтернеті.
2. Не використовувати Інтернет з метою розваги.
3. Установити обмеження в часі для роботи в мережі.
4. Спланувати «маршрут» пошуку тієї чи іншої інформації.
5. Намагатися час від часу кілька днів не працювати в Інтернеті.
6. Замість роботи в Інтернеті зайнятися іншими, не менш корисними справами, більше спілкуватися з друзями і знайомими.

Попри всі наслідки, які спричинює Інтернет, він усе ж існуватиме, адже давно засвідчив свої переваги. Формування розумного користувача, який активно та продуктивно використовуватиме всі переваги новітніх технологій, — важливе завдання, яке треба розв'язувати українському суспільству вже сьогодні (За Г. Боднар).

ІІ. Який різновид актуального членування речень використано у виділеному абзаці? Відповідь обґрунтуйте.

ІІІ. Підготуйте стислий письмовий переказ тексту «У пастці Інтернету».

343.   

І. Спишіть текст.

  Сократ казав: «Мудра людина сама стежить за своїм здоров'ям, і важко знайти лікаря, який краще, ніж вона сама, знав би, що корисне для її здоров'я».

  Серед усіх повсякденних турбот віддайте пріоритет здоров'ю. Нехай воно стане змістом і стилем вашого життя. Вирішуючи будь-що керуйтеся правилом: моє здоров'я над усе, вище нього може бути лише здоров'я іншої людини. У жодному разі не допускайте, щоб задоволення, гроші, кар'єра досягалися за рахунок здоров'я.

  Ви маєте знати, що таке здоров'я, як самостійно оцінити його стан; чітко уявляти методи його збереження й зміцнення — фізичне навантаження, методи його дозування, раціональне харчування, масаж і самомасаж, загартування, саморегуляція свого психічного стану тощо.

  Якщо ви піклуєтеся про своє майбутнє, якщо ви не хочете все життя працювати на ліки, не перекладайте відповідальність за найдорожче, що у вас є, — здоров'я, на іншу людину, навіть якщо ця людина — лікар. Піклуйтеся самі про своє здоров'я.

ІІ. Визначте актуальне членування висловлювання. На чому наголошено в тексті? Що є новим? Які аргументи наведено у висловлюванні? Як співвідносяться в ньому відоме і нове?

І пензлем і словом

344.

І. Розгляньте картину Сергія Брандта. Прочитайте текст.

Коли дивишся на картину Сергія Брандта, не виникає бажання дізнатися про її авторську назву. Задум художника прозорий, і так само прозоро й дуже тепло він утілив його в лініях і кольорах.

Перед нами затишна ошатна вулиця сучасного міста. Архітектурний ансамбль — це будинок, різнорівневі переходи, масивні ліхтарі. Чітко виписані колони ліхтарів створюють урочистий ритм і відчуття нескінченності зображеної вулиці.

На передньому плані у світлі ліхтарів — двоє закоханих. Казковий лицар спіймав свою жар-птицю. Від закоханої пари струмує ніжно-блакитне сяйво. І спадають на думку рядки Василя Симоненка:

Я чекав тебе з хмари рожево-ніжної,
Із ранкових туманів, з небесних октав...


У перспективі височить світла вежа, яка своїм шпилем торкнеться рожевого відблиску хмар. Щойно пройшла гроза. Призахідне сонце освітлює післягрозове небо. Небо в сірих і рожевих хмарах

Ще не зовсім темно, але засвітилися ліхтарі. Кольори картини передають особливий стан наповненого озоном, дрібними крапельками дощу повітря. Дощ умив ліхтарі, машину на вулиці. Усе блищить як нове, дихає свіжим повітрям листя на деревах.

У картині багато неяскравого, ніжного світла — рожевого, голубого, жовтого, зеленкуватого, сірого. Воно єднає небо і землю. Спалахи вечірнього призахідного сонця — як спалахи почуттів закоханих, про які найкраще вміють сказати поети, як, наприклад, Анатолій Мойсієнко:

Мене любов'ю засвітили скрипки...
І засвітилось трунком чарувань
В тендітнім дні, в мені і наді мною...
І ту осяйність я назвав любов'ю.

ІІ. Скільки складних синтаксичних цілих можна виділити в поданому тексті? Обґрунтуйте саме таке, а не інше актуальне членування висловлювання.

ІІІ. Які роздуми у вас викликає ця картина? Як би ви її назвали? Випишіть дві-три поетичні строфи, які відповідають, на вашу думку, настроєві картини.

Усміхнімось

345.

Поясніть, чому подані висловлювання з учнівських творів потрапили в рубрику «Усміхнімось».

Зразок пояснення. У козаків були свої звичаї, наприклад, оселедець на голові. — Оселедець на голові — це не звичай.

1. Озирнувшись навкруги, можна побачити, що нас оточують міста. 2. Великі майстри пера і паперу... 3. Людина нещаслива, коли її не приваблює займатися роботою. 4. Він усіма силами боронить своє достоїнство. 5. Мати завжди із своєю дитиною у найтяжчі часи, напр. при народженні. 6. В. Сосюрі соромно, що матір він кохає більше, ніж дівчину.

Готуємося до диктанту — повторюємо орфографію

346.   

Пригадайте правила утворення імен по батькові. Виконайте тестове завдання. Аргументуйте відповідь прикладами.

За якими буквосполученнями пізнаємо чоловічі імена по батькові?

А -ович, -євич
Б -івна, -ївна
В -йович, -ович, -ич
Г -ович, -ївна
Ґ -ич, -івна

347.   

Утворіть жіночі та чоловічі імена по батькові від поданих імен.

Андрій, Анатолій, Віталій, Валерій, Геннадій, Микола, Олексій, Тадей, Василь, Дмитро, Лев, Павло, Петро, Тарас, Ярослав, Лука, Сава, Костянтин.

348.   

Запишіть, знявши риску і розкривши дужки.

У бібліоте(к, ц)і, ма(с, сс)ової, що/раз, населе(н, нн)я, не/щодавно, пре(сс, с)/конф(и, е)ренція, будь/яка, мисте(тст, цт)во, по/перше, по/різному, усе/ж, ч(і, и)сле(н, нн)ими, на(і, ї)вні, програ(мм, м)и/віруси, (т, Т)роян(ск, ськ)а (в, В)ійна, не/викор(е, и)стовувати, час/від/часу, у паст(к, ц)і, пі(лк, кл)уйтеся, (с, з)б(и, е)реже(н, нн)я, харч(ю, у)ва(н, нн)я, ма(сс, с)аж, ніжно/блакитне, ос(и, е)леде(ц, ць).


С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова, Українська мова, 9 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів 


Підручники та книги по всім предметам, домашня робота, онлайн бібліотеки книжок, плани конспектів уроків з української мови, реферати та конспекти уроків з української мови для 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.