KNOWLEDGE HYPERMARKET


Ассирія. Ассирія в II тис. до н.е. Утворення та розквіт Ассирійської імперії. Загибель Ассирії.

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас>>Ассирія. Ассирія в II тис. до н.е. Утворення та розквіт Ассирійської імперії. Загибель Ассирії.


...Торговий караван спускається в долину Тигру. Сонце пече безжально. Можна підігнати коня, помчати вскач, щоб зустрічний вітер хоч трохи обвіяв засмагле обличчя. Але як тварини, так і люди виснажені дорогою. Аж ось за поворотом відкривається величне й прекрасне місто.


Це Ніневія, столиця Ассирії. Його добре видно звідси—у долині, на березі Тигру, розкинулося місто, оточене надійними мурами. Його палаци, храми, сторожові башти випромінюють пихату самовпевненість і безжальність. Це столиця держави, яка визнає лише силу й розраховує тільки на неї.


Купці каравану стурбовано мовчать — вони не вперше тут. Ми також принишкли, нам також неспокійно. Як зустріне нас столиця? Адже чужинців усюди зустрічають з насторогою...


§ 13. Ассирія


1. Ассирія в другій половині II тис. до н. е.


На крайній півночі Дворіччя, у багатих степових передгір'ях жили землероби, скотарі та ремісники, відомі як семітські народи. Землероби вирощували великі врожаї без іригаційних споруд. Сім'ї общинників були заможними, зв'язки між общинами — міцні. Села гуртувалися навколо міст. Селяни постачали туди продукти харчування й відряджали чоловіків до війська. Центром було місто Ашшур (Ассур).


Ассирійське військо в другій половині II тис. до н. є. було нечисленним і слабким, це призвело до того, що у XVIII ст. до н. е. вавилонський цар Хаммурапі підкорив Ассирію. Протягом двох століть тут панували вавилоняни, аж поки їх не розбили й не підкорили хети та касйти. Але ассирійцям поразка вавилонян волі не принесла: на півночі Дворіччя набирали сили племена хурйтів. У XVI ст. до н. е. вони утворили державу Мітанні, що підкорила Ассирію.


2. Утворення та розквіт Ассирійської держави


Лише в XIV ст. до н. є. ассирійці звільнилися з-під влади чужоземців. Ассирія в XIII ст. до н. є. швидко міцніла. Наприкінці XII ст. до н. є., за правління Тіглатпаласара І (1115-1077 pp. до н. є.), вона досягла розквіту своєї могутності. Створивши сильне, дисципліноване військо, ассирійські володарі розпочали завойовницькі походи проти народів, які мешкали в горах, де беруть початок Тигр та Євфрат.


Могутність Ассирії поширилася на південний захід до Фінікії. Ассирійцям не змогли перешкодити навіть загадкові «народи моря». Але вони витіснили з Малої Азії на схід племена амореїв, які подалися до Дворіччя, що становило загрозу для Ассирії та Вави-лона. Тепер колишні вороги змушені були об'єднатися, щоб залишитися незалежними. Воєнні сутички вкрай виснажили Ассирію, для якої настав період занепаду, що тривав протягом двох століть.


Однак з IX ст. до н. є. Ассирія знову почала набирати силу. У VIII ст. до н. є. вона загарбала Сирію, Ізраїльське царство, фінікійські міста. Зміцненню Ассирії сприяли реформи в армії та в державному правлінні, які здійснив цар Тіглатпаласар ІІІ (745-727 pp. до н. е.). Була створена регулярна армія, яка разом з ополченням становила воєнну могутність країни. Ассирія славилася високою організацією військової справи. Армія була поділена на частини за видами озброєння: колісниці, кіннота (зауважте: вершники вперше з'являються саме в ассирійській армії), піхота — важка і легкоозброєна, сапери, штурмова артилерія (каменеметальні та стінобитні машини).
 
Захопивши ту чи іншу державу, ассирійці тепер не грабували її, не поневолювали населення: вони майже цілком переселяли жителів на нові землі, а натомість підкорену країну заселяли ассирійці. На цих землях утворювалися невеликі адміністративні округи на чолі з намісником, який підкорявся тільки царю. Так було створено сильну централізовану владу над усією державою. У країні швидко розвивалася торгівля, яка збагачувала Ассирію.


Ассирійці мали розвинену культуру. Вони уславилися не лише численними завоюваннями, військовим мистецтвом, а й своїми знаннями з математики, біології, історії та географії. Чудові й величні палаци ассирійських царів перетворювали їхню столицю Ніневію на казкове місто.
 
3. Загибель Ассирії


Ассирійська військова держава тільки ззовні була могутньою. Образно її можна порівняти з «колосом (велетнем) на глиняних ногах», якого здатен зруйнувати навіть несильний поштовх. Є такий фразеологізм про країну (а іноді й про людину), яка видається сильною, а насправді — слабка.


Чим більше розросталася Ассирія («ставала колосом»), тим слабкішими ставали її зв'язки («глиняні ноги») між окремими частинами. І врешті-решт неминуче сталося: у VII ст. до н. е. Ассирійська держава розпалася через недалекоглядність своїх володарів.

воїн

Політика переселення завойованих народів призвела до «розчинення» ассирійців. У різних частинах держави дії влади в господарських і політичних питаннях не узгоджувалися. Розпочалися династичні міжусобиці, що зумовили втрату Ассирією першості у військовій справі та послабленні війська.


Зовнішня політика держави була загарбницькою, а військові походи — каральними. Боротьба підкорених народів проти ассирійського гніту набирала дедалі більшого розмаху. У 612 р. до н. е. Ніневія була захоплена, а могутня Ассирійська держава — знищена.


1.    Як і коли утворилася держава Ассирія?
2.    Які імена, пов'язані з розквітом Ассирії, вам відомі?
3.    Назвіть причини загибелі Ассирії.
4.    Що таке централізована держава? У чому полягає секрет її могутності? У чому її слабкість?
5.    Чому в Межиріччі швидко змінювалися панівні держави?
6.    Навіщо ассирійці переселяли цілі народи із завойованих держав? До яких наслідків це мало призвести?
7.    Виберіть з текстів § 11-12 усі географічні та історичні об'єкти. Знайдіть їх на карті й розкажіть, з якими подіями вони пов'язані. (Підказка: визначтеся з товаришами — хтось опрацьовує назви річок, хтось — країн, міст, народів тощо).С.О Голованов, С.В. Костирко "Історія стародавнього світу. 6 клас"
Вислано читачами з інтернет-сайту


Завдання та відповіді з історії по классам, планування уроків з всесвітньої історії 6 класу, домашнє завадання та робота з усіх предметів

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас        
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.