KNOWLEDGE HYPERMARKET


А вже весна, а вже красна

Українська мова 5 клас

Тема " РЗМ. Замітка-інформація в газету. Аналіз контрольного диктанту" 

Конспект уроку до теми "  РЗМ. Замітка-інформація в газету. Аналіз контрольного диктанту"

А вже весна, а вже красна...
Автор: О. Соломонюк
Урок з розвитку зв’язного мовлення

Мета: формувати інтерес до рідної мови, прагнення вдосконалювати свої знання з української мови, розвивати інтерес до слова, бажання писати замітки й оповідання, закріпити уявлення про професії журналіста, художника-дизайнера, коректора, головного редактора, виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї.
Обладнання: заготовка газети, завдання для груп, вирізки до теми «Весна», які будуть використані для оформлення газети, підбірка народних прикмет про весну, мелодії: Вівальді, «Пори року», Чайковський, цикл п'єс «Пори року», «Вальс квітів» з балету «Спляча красуня», Бетховен, «Пасторальна».

Хід уроку.
І. Вступне слово вчителя
Любі друзі, давайте пригадаємо, з якими професіями ми зустрічались, коли їздили в гості до редакції дитячої газети, та як розподіляли ці професії, випускаючи попередню стінгазету.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Все у зелені довкола:
Пасовище, ліс і поле.
Мчать струмочки до ріки,
Ліплять гнізда ластівки.
І в сороки новина,
Сповіщає всіх вона:
Наближається...(весна).
Учитель. Тож про буде наша газета сьогодні? (Про весну.)
Як ви дізнались? (Бо в загадці сказано: зеленіє все довкола, ліплять гнізда ластівки...)

ІІІ. Знайомство з обсягом роботи
Учитель. На правах головного редактора газети я познайомлю кожну групу із завданням.
І група
Вам треба в рубрику «Історична довідка» підготувати розповідь про весну. У нашу редакцію надійшов такий матеріал. (Учитель показує листа, в якому знаходиться завдання для групи.) Він потребує коректури, тобто виправлення помилок. Скажу по секрету, що вам необхідно пригадати правила написання ненаголошених [е] - [и] та написания слів з подовженими приголосними звуками. Ви маєте виправити помилки та переписати на ці аркуші (за розміром рубрики газети вирізані листочки у клітинку), а потім наклеїти їх у газету.
Історична довідка
Слово весна утворене від слова «весантас», що в перекладі означає «ясний день».
Березень - перший місяць весни. Раніше Новий рік розпочинався в березені, його назва з'явилась лише два століття тому, тобто відлік року вівся від 1 березня. Ця назва пов'язана з розвиванням у цей час берези, збиранням соку. Тому й назвали люди перший місяць весни сочнем, соковиком.
Було ще у б_резня ймення «март». Давні римляни назвали так його на честь Марса - бога війни. Де ж тут логіка? Виявляється, у римлян Марс символізував весну та врожай, тобто март - символ початку весни.
Квітень - пора цвітіння рослин. У народі вживали й форму «цвітень». Саме в цей час земля починає квітувати. Були й інші назви: краснець, дзюрчальник, водолій, апріль (у перекладі з латинської мови дане слово означає «сонячний»), лукавець (через примхливу погоду).
Травень - радує нас буйним ростом трав. Свою назву він отримав у минулому столітті, а до цього звався «май» (від імені давньоримської богині весни Майї). Інші назви травня: пісеник, місяць-громовик, травник.
ІІ група
Учитель. (Показує ілюстрацію проліска.) Подивіться уважно на цю квіточку. Чи впізнали ви її? (Це пролісок.)
Так. Вашою рубрикою є опис проліска. Зверніть увагу на те, де та як у газеті ви будете розміщувати свій матеріал. Усі добре знають цю квітку. Вірш М. Познанської «Пісня проліска» буде вашим помічником. (Група отримує ілюстрацію проліска та вірш, який діти читають, обговорюють його та разом складають опис квітки, який потім перепишуть на підготовлені вчителем аркуші у клітинку й наклеять у газету.)
Я - перша квіточка весни,
Я - пролісковий цвіт.
Я пережив зимові сни.
У мене очі голубі,
Такі, як неба синь.
Росту між кленів, між дубів,
Люблю і сонце, й тінь.
Зелені рученьки мої
Листочками зовуть.
Я полюбив ліси й гаї,
Живу я здавна тут.
І вірю: люблять всі мене,
Як весну золоту,
Бо знають, що зима мине,
Коли я розквіту.
ІІІ група
Учитель. Ви готуєте рубрику «Поетична сторінка». Вам треба «зібрати смужечки-рядки» за змістом так, щоб утворився вірш про весну. (Діти отримують смужечки. Складають із них вірш, а потім переписують на підготовлений учителем аркуш у клітинку.)
Як весну я пам'ятаю
Наш дідусь малят питає,
Як весну хто пам'ятає.
Пам'ятаю квіти з гаю,
Пам'ятаю - в ліс ходив,
Та найкраще пам'ятаю:
Дві берізки посадив.
Посадив їх навесні
Біля стежки при вікні.
Рясно дощики пішли -
Дві берізки підросли.
ІV група
Учитель. Ваша група буде «заквітчувати» нашу газету. Ви маєте «посадити» клумбу. А щоби зробити це, розгляньте малюнки. (Учитель дає групі підібрані ілюстрації.) Назвіть кожну весняну квітку. Вашими помічниками в цьому будуть вірші. (Учитель роздає тексти віршів.) Складіть кросворд, позначаючи рядок і квітку однаковою цифрою. У виділених клітинках має вийти слово «квіти». Пам'ятайте про одну хитрість - у вас квітів більше, ніж клітинок кросворду. Після того як кросворд буде готовий, наклейте його й відповідні квіти (не забудьте їх пронумерувати) та вірші в рубрику «Наша весняна клумба».
Весняні квіти
Весна чарівниця,
Неначе цариця,
Наказ свій послала,
Щоб краса встала.
І проліски, і травка,
Й зелена муравка,
І кульбаба рясна,
Й фіалочка ясна -
Всі квіти весняні,
Веселі, кохані
З-під листя виходять,
Голівки підводять
Од сну зимового
До сонця ясного!
Ті квіти дрібненькі,
Мов дітки маленькі,
Розбіглись у гаю,
Я їх позбираю
В пучечок докупи -
Для мами-голубки!
Із зеленої сорочки,
Що зіткав весною гай,
Білі дивляться дзвіночки,
Як зовуть їх - угадай,
Це конвалії у гаї
На галявині цвітуть.
І ніде, ніде немає
Кращих квіточок, мабуть.
Котики-воркотики
Котики-воркотики
Всілися рядком.
Поїть сонце котиків
Теплим молоком.
Котики-воркотики
В мене на вікні.
Котики-воркотики,
Гості весняні.
Не глядить на котиків
Лиш вусатий кіт.
Мабуть, зна, що котики -
Це вербовий цвіт.
V група
Учитель. Ваше завдання - підготувати матеріал у рубрику «Прикметі вір, але перевір» про весняні народні прикмети. Ось деякі з них. (Учитель дає дітям завдання.) Вони розбиті на дві частинки. Вам лише треба їх правильно з'єднати. А потім зробити ілюстрацію до кожної прикмети та наклеїти в газету малюнок і відповідний текст до нього.
Групи можуть приступати до роботи. А щоби працювалось веселіше - допоможуть вам весняні мелодії. Зверніть увагу, як композитори музикою передають характер і настрій цієї пори року. (Діти працюють. У класі стиха звучать класичні твори Вівальді «Пори року», Чайковського «Пори року», «Вальс квітів» з балету «Спляча красуня», Бетховена «Пасторальна».)
Під час роботи вчитель підходить до кожної групи, дає пораду або допомогу. Підготовлений матеріал групи по черзі наклеюють у газету. Коли всі завдання будуть виконані, представники від груп зачитують усьому класу свій матеріал.

IV Підсумок уроку
Учитель. Діти, скажіть, чи цікаво вам було працювати в редакції?
Яка професія вам більше сподобалась?
Чи хотіли б ви в майбутньому працювати в журналістиці?
А що для цього потрібно?
Я бажаю вам добре знати українську мову і щоби ваші мрії здійснились.


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Горецькою І.Й.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності > Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності. Конспект уроку і опорний каркас