KNOWLEDGE HYPERMARKET


Багатства вод Світового океану. Океан та людина. Фішки для допитливих

Географія 6 клас

Тема "Багатства вод Світового океану. Океан та людина"

Фішки для допитливих до теми "Багатства вод Світового океану. Океан та людина" 


Сторінка для допитливих
Серед морських хижаків є багато “рекордсменів”. Так, риба-меч утримає першість за швидкістю пересування. Вона здатна набирати на стометровій дистанції швидкість до 109 км/год. Зубатий кит кашалот – рекордсмен серед пірнаючих тварин. Від здатний опуститися на глибину 3000 м.
Риба-місяць – найбільша з кісткових риб світу. Вона досягає довжини 3-5,5 м та маси 1410 кг. За формою нагадує плоский диск. Хвіст короткий. Шкіра товста. Живе у тропічних та помірних широтах. Плаває погано, лежачи боком близько до поверхні води. Не здатна подолати сильну течію. Живиться кальмарами, медузами, личинками вугрів. Дуже плодюча: самиця відкладає до 300 млн.! ікринок.
Меч-риба – з родини окунів. Верхня щелепа має мечоподібний виріст. Довжина тіла до 4-4,5 м. Важить до 500 кг. Плаваючи, розвиває швидкість до 130 км/год. Живе у тропічних та субтропічних водах. Зрідка заходить у Чорне та Азовське моря.
У теплих морях, де вода не холодніша за +20?С, живуть летючі риби. Вони мають сильно видовжені грудні плавці, що нагадують крила птахів. Це дозволяє час-від-часу цим істотам вистрибувати з води й планувати у повітрі, “пролітаючи” 100-500 м протягом 30 секунд. Щоб вистрибнути на поверхню, риба розвиває у воді швидкість до 30 км/год., а у повітрі мчить, як міський транспорт: 60-65 км/год.
Однією з найдавніших тварин нашої планети є риба латимерія. Вона існувала вже 300-400 млн. років тому. Чотири плавці латимерії дещо нагадують кінцівки мешканців суходолу. Тривалий час ці риби вважались вимерлими. Але у 1938 році одну з них випадково виловили біля Коморських островів в Індійському океані. Ці рідкісні риби живуть на значних глибинах у розколинах скель. Вони досягають довжини 1,8 м і мають масу до 100 кг.
До хрящових риб належать скати. Вони мають округле тіло. Найбільший серед скатів – манта. Її діаметр становить 4-7м, а маса – до 2 т! Тому лежачи на воді, манта нагадує острів. Живе у теплих тропічних водах. Живиться дрібною рибою та рачками планктону, відціджуючи їх з води. Шукаючи здобич, долає тисячі кілометрів. Самиця народжує одне дитинча шириною у 1,25 м та масою до 10 кг.
Серед скатів химерною формою голови з кістяним наростом, вкритим з боків зубцями, вирізняється риба-пила (пилорил). Ніс складає чверть довжини тіла, яка коливається від 4,7 до 7,6 м. Маса – 600-2500 кг. Живиться донними безхребетними тваринами, які викопує з ґрунту носом. Іноді “пилу” використовує як холодну зброю при полюванні на дрібних риб. Самиця риби-пили народжує до 20 живих малят. Живе риба-пила у прибережних частинах тропічних вод.
Типовими хрящовими рибами є акули. Їх відомо 250-400 видів. Довжина тіла коливається від 15 см (катран) до 15-20 м. Акули широко розселені в Океані, але передусім у тропічних широтах. Більшість акул – хижаки. Для людини потенційно небезпечні 50 видів, зокрема тигрова, біла та піщана акули. Деякі акули живляться планктоном. Для розмноження акули відкладають багаті жовтком яйця. Деякі живородні.
Китова акула – найбільша з сучасних риб нашої планети. Довжина її тіла до 15 м (іноді – 20-23 м). Маса – 12-20 т. Має 15 тисяч дрібних зубів. Харчується планктоном, фільтруючи воду, яку втягує в себе до 6000 літрів за годину. Для людини зовсім безпечна. Живе у тропічних та субтропічних морях.
Велетенська акула – друга за розмірами серед риб. Має тіло зазвичай довжиною 10-15 м. Найменша з виловлених велетенських акул мала 1,7 м. Живиться планктоном. Плаваючи з відкритою пащею, фільтрує крізь зябра до 2000 тон води за годину. Живе у помірних широтах. На рибу полюють заради багатої на жир печінки, м'яса та шкіри.
Синій кит – найбільша з тварин, що колись жила на Землі. Маса – 150 тон та більше. Довжина тіла – до 33 м (звичайно 22–25 м). Шлунок вміщує 1,5–2 тони їжі. Язик важить 3 тони, серце – 500 кг і перекачує 8 тон крові. Дитина народжується масою 2 тони та довжиною 6–9 м.
Морські черепахи – дуже великі плазуни. Їх кінцівки перетворені у ласти та не ховаються під панцир. Довжина панцира морських черепах від 80 см до 1,4 м, маса до 600 кг. Плаваючи в Океані, безпомилково орієнтуються за магнітним полем Землі. Живуть до 80 років. Живляться планктоном та дрібним нектоном.
У більшості мешканців океанічного дна розвинені оригінальні органи світіння, які мають складну будову. Свої живі “ліхтарики” вони найчастіше використовують для маскування та введення в оману потенційної жертви.
Планктон (з грецької – мандруючий) – сукупність організмів, що живуть на поверхні води й не здатні протистояти перенесенню течіями. Планктон складається є багатьох бактерій, одноклітинних водоростей та тварин, креветок, рачків, личинок та ікри риб. Планктон прямо або через ланцюги живлення слугує їжею усім тваринам Океану.
У морях України живе медуза-коренерот. Діаметр її парасольки – до 1,5 м. Такі екземпляри ледь влазять у відро. Коренерот здатний швидко плавати. Опіки подібні за силою до дії кропиви.


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Коваленко Р.Р.

Предмети > Географія > Географія 6 клас > Багатства вод Світового океану. Океан та людина > Багатства вод Світового океану. Океан та людина. Фішки для допитливих