Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 5 клас>>Українська література 5 клас>> Українська література: Богдан-Ігор Антонич. Основні відомості про поета. Весна. Вміння поета бачити красу рідної природи і створювати красу засобами поетичної мови.
Богдан-Ігор Антонич
Бувають дні, коли радієш сонцю, захоплюєшся шелестом зеленого листу, дивуєшся красі пелюстки та стеблиночки. Такі миті переживають найчастіше в дитинстві. Але є люди, які упродовж усього життя носять у своєму серці щемке і неповторне дитинство, де на крильцях метелика можна летіти аж до сонця. Таким був Богдан-Ігор Васильович Антонич — талановитий поет, освічена, допитлива й обдарована людина. Народився він на Лемківщині, серед казкової карпатської природи, у родині сільського священика. Хлопчина з дитинства ріс хворобливим, тому початкову освіту отримав удома. Няня, проста сільська дівчина з поетичною уявою, часто співала йому колисанки, читала вірші українською мовою. Освіту Богдан продовжив у Сяноцькій гімназії, де опанував польську, грецьку, латинську та українську мови. Вчився хлопець добре. Крім того, виявляв інтерес до малярства, техніки, медицини, музики, спорту, поезії. Свої перші вірші він прочитав улюбленому вчителеві Володимиру Чайківському, в домашній бібліотеці якого проводив чимало часу. Богдан Антонич змалку був замкнутим, мрійливим і прискіпливо допитливим. Поезія захоплювала його дедалі більше. Товариші по гімназії згадували пізніше, що єдиним його вірним «другом» був старенький зошит з віршами, якому він довіряв юнацькі мрії. Після закінчення гімназії, де він провчився вісім років, Богдан Антонич вступив на гуманітарний факультет Львівського університету. Тут більшість часу йому доводилося присвячувати вдосконаленню української мови: заважали лемківський діалект, надмірне вживання польських слів, неправильні наголоси. Юнак багато працював, і невдовзі мова його стала досконалою, вишуканою, а допомогли Богданові в цьому робота зі словниками, численні вправи на добирання синонімів, розставляння наголосів. Не забарилася і слава відомого поета, яку принесли Богданові Антоничу дві збірки віршів — «Привітання життя» (1931) і «Три перстені» (1934). Хто знає, скільки ще своєрідної художньої краси міг подарувати світові поет... Але його життя обірвалося несподівано і якось безглуздо — операція на апендицит, запалення легенів, висока температура, і слабке з дитинства серце не витримало. Збірки «Ротації» та «Зелена Євангелія» вийшли у світ, коли Богдана-Ігоря Антонича вже не стало. А поезія його живе і досі, зачаровує своєю незвичайністю, сприймається нами, як диво. Спробуйте подивитись на світ очима поета, перейміться радістю відкриття прекрасного образу. І несподівано побачите, як зміниться все довкола, як збагатиться ваше життя від прилучення до незбагненної краси і таїни поетичного слова. Весна. Росте Антонич, і росте трава, і зеленіють кучеряві вільхи. Ой, нахилися, нахилися тільки, почуєш найтайніші з всіх слова. Дощем квітневим, весно, не тривож! Хто стовк, мов дзбан скляний, блакитне небо, хто сипле листя — кусні скла на тебе? У решето ловити хочеш дощ? З всіх найдивніша мова гайова: в рушницю ночі вклав хтось зорі-кулі, на вільхах місяць розклюють зозулі, росте Антонич, і росте трава.
1. Які явища природи олюднює поет? Зачитайте відповідні рядки. 2. Якою постає весна у поетичних рядках Богдана-Ігоря Антонича? 3. Знайдіть і зачитайте ті рядки вірша, які пройняті фантазією автора. 4. Які художні засоби використовує поет у творі? Знайдіть їх у поетичних рядках і поясніть їхнє значення. 5. З якою інтонацією ви читатимете вірш? Який виберете темп читання? Чому?
Українська література5 клас. Шабельникова Л. П. Вислано читачами інтернет-сайту
Календарно-тематичне планування української літератури, завдання школяру 5 класу, курси учителю української літератури 5 класу Гіпермаркет знань, Українська література, Українська література 5 клас Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани-конспекти уроків з української літератури 5 класу, книги та підручники згідно каленадарного плануванння української літератури 5 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|