KNOWLEDGE HYPERMARKET


Будова поверхні. Лід Антарктиди, підлідний рельєф. Кліматичні умови. Практична робота 8 (продовження). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Будова поверхні. Лід Антарктиди, підлідний рельєф. Кліматичні умови. Практична робота 8 (продовження).Повні уроки


Содержание

Тема

  • 38. Будова поверхні. Лід Антарктиди, підлідний рельєф. Кліматичні умови. Практична робота 8 (продовження).

Мета

  • ознайомитися із будовою поверхні Антарктиди, кліматичними умовами материка
  • виконати практичну роботу – позначити на контурній карті найголовніші об’єкти материка.

План


1. Геологічна будова материка.
2. Рельєф та корисні копалини.
3. Клімат Антарктиди.
4. Практична робота 8 (продовження).

Геологічна будова материка


Колись Антарктида разом з Африкою, Австралією та Південною Америкою утворювала прадавній материк Гондвану. Тому в її основі лежить давня докембрійська Антарктична платформа. Фундамент платформи складений метаморфічними і магматичними породами, здебільшого гранітами. Зверху його вкриває чохол осадових відкладів. Цікаво, що в них були знайдені рештки давніх рослин і тварин. Платформі відповідає рівнинний рельєф. У західній частині материка в альпійську епоху горотворення утворилася складчаста область. Їй в рельєфі відповідають гори, що піднялися вздовж розломів земної кори. Місцями там здіймаються вулкани.

Мільйони років тому в Антарктиді був теплий помірний клімат і на материку росли хвойні та букові ліси. Зледеніння почалося близько 20 млн років назад і згодом континент покрився потужним льодовиковим покривом. Під його тиском земна поверхня була ніби вдавлена і тепер вона місцями лежить навіть нижче рівня океану.

 Фізична карта Антарктиди

Рельєф та корисні копалини



Антарктида має ніби дві поверхні: зверху – льодовиковий покрив, знизу – підлідна земна поверхня.

Потужний льодовиковий покрив завтовшки 2 000–4 000 м вкриває майже весь материк. Він має вигляд купола, припіднятого в центральній частині. Товща льоду робить Антарктиду найвищим материком Землі – її середня висота складає близько 2 000 м. Крижана поверхня обумовлює одноманітний краєвид на величезних просторах, який за однорідністю нагадує хіба що поверхню океану. Безкрайня льодова рівнина простягається на тисячі кілометрів. Снігові бархани на ній нагадують хвилі. Тільки поблизу узбережжя та подекуди у внутрішніх районах, ніби острови, здіймаються гірські хребти й окремі вершини. Антарктида нагадує океан і за об’ємом води, правда, вода в ній перебуває у твердому стані.

Ви вже знаєте, що під дією сили тяжіння і особливостей рельєфу льодовики можуть рухатися, текти. В Антарктиді льодовики постійно рухаються від центра до країв материка. Швидкість їх сповзання в середньому становить 200 м за рік. На краю материка вони обриваються і утворюють урвисті крижані береги та айсберги. Подекуди льодовиковий покрив сповзає в океан на шельф і утримується на плаву, утворюючи шельфові льодовики. Вони являють собою ніби висунуті береги. Проте океан швидко руйнує їх. Тому обриси берегової лінії Антарктиди за короткий час можуть суттєво змінитися – зникають миси, півострови, затоки, а берег відступає на десятки кілометрів. Найбільший шельфовий льодовик у світі – льодовик Росса завширшки 800 км, завдовжки 1 100 км, з товщею криги 700 м.

Підлідний рельєф

Підлідний рельєф – гори і рівнини, піки і западини – прихований, як під товщею води прихований рельєф дна Світового океану. Між Західною і Східною Антарктидою через увесь материк простягаються Трансантарктичні гори. Вони є своєрідним продовженням Анд Південної Америки. Їх найвищі вершини, що сягають 3 000–4 000 м, здіймаються над крижаним покривом материка.

У Західній Антарктиді на масиві Вінсон знаходиться найвища точка Антарктиди заввишки 5 140 м. Найбільшим діючим вулканом, у жерлі якого постійно клекоче розпечена лава, є вулкан Еребус (3 794 м).
 

Корисні копалини

Вже на ранніх етапах дослідження Антарктиди там було знайдено кам’яне вугілля. Більше того, за оцінками геологів кам’яного вугілля в надрах Антарктиди міститься більше, ніж на будь-якому з інших материків. Крім того в надрах Антарктиди були знайдені руди чорних і кольорових металів, алмази. Проте їх видобування в суворих умовах антарктичних умовах пов’язане з великими труднощами.

Клімат Антарктиди


Антарктида має дуже суворі природні умови. Навіть Арктика суттєво відрізняється від своєї південної протилежності.

Антарктиді сформувався дуже суворий клімат, найхолодніший на Землі.  Її називають материком вічних морозів, царством завірюхи і вітрів, світовим холодильником. Це зумовлено не тільки розташуванням Антарктиди за полярним колом, а й впливом кліматотвірних чинників. 

Притік сонячної енергії, яка нагріває земну поверхню, відбувається тільки влітку, коли встановлюється полярний день. Тоді, як це не дивно, в Антарктиду надходить стільки ж сонячної енергії, скільки й у екваторіальні широти. Проте її підстильна поверхня не нагрівається. Це зумовлено тим, що майже 90 % сонячної енергії крижана білосніжна поверхня Антарктиди відбиває назад у космічний простір. Взимку ж, коли настає полярна ніч, сонячна енергія взагалі майже не надходить, середня температура повітря становить –60 0С. В Антарктиді на російській науковій станції «Восток» була зареєстрована рекордно низька температура повітря на Землі: –89,2 0С, а на поверхні снігу –90 0С. Таких низьких температур на поверхні нашої планети ніде більше не спостерігається, тому цей район називають Полюсом холоду.


Циркуляція повітряних мас в Антарктиді теж своєрідна. Постійно холодне важке повітря спричиняє над материком область високого атмосферного тиску з низхідними потоками повітря. З високого льодового купола у центрі материка маси холодного важкого повітря стікають до країв, утворюючи дуже сильні стокові вітри. В Антарктиді дмуть найсильніші вітри на планеті. Їх швидкість сягає 77 м/с (це 277 км/год). Тому в Антарктиді знаходиться ще й Полюс вітрів. Ураганні вітри бувають так часто і такі сильні, що вітровимірювальні прилади не витримуючи їхнього натиску і ламаються.


Антарктичні повітряні маси, що формуються там, відрізняються не тільки низькими температурами, а й дивовижною прозорістю та сухістю. Прозоре повітря і відсутність хмар не затримують тепло і сприяють подальшому вихолодженню поверхні. Незначні опади – в середньому 200 мм за рік (це приблизно стільки, скільки й в пустелі Сахара) – Антарктида отримує у твердому стані.

В Антарктиді виділяють два кліматичні пояси: антарктичний і субантарктичний. Особливою суворістю клімату відзначаються внутрішні райони. Взимку (з квітня по вересень) там лютують морози понад 70 0С. Навіть у розпал полярного літа (в грудні – лютому) термометр показує –30 0С. Проте погода стоїть ясна і безвітряна. На узбережжях таких сильних морозів не буває: взимку  –35 0С, влітку – близько 0 0С. Проте там панують шторми, які переходять в урагани, що супроводжуються снігопадами.


На узбережжях і у внутрішніх районах Антарктиди є ділянки, вільні від льоду і снігу. Це – антарктичні оазиси. Температура повітря там влітку над землею буває плюсовою (+ 3 0С), але різко знижується на висоті вже кількох метрів.

Практична робота 8 (продовження)


Позначте на контурній карті Трансантарктичні, вулкан Еребус, рівнину Берда, рівнину Шмідта, гори Вернадського.

Znaliwo.jpg

А ви знали, що …?

•    Рухаючи льодовики до узбережжя із середньою швидкістю 200 м за рік, Антарктида намагається розширити свою територію, захопивши простір в океану. Розширюючись такими темпами, вона за які-небудь 5 тис. років могла б подвоїти свою територію, а через 20 тис. – з’єднатися з Південною Америкою, Австралією і Африкою. Проте насправді такого наступу Антарктиди не відбувається. Океан не залишається пасивним. Він бореться за захоплені акваторії, відриваючи материкові льоди, що висунулися в його володіння. Потім відносить їх на північ, в теплі моря, де й розправляється з ними остаточно. І лише залишки айсбергів іноді досягають околиць Африки і Південної Америки.
•    Кривавий водоспад (англ. Blood Falls) — криваво-червоний від великого вмісту оксиду заліза потік, що витікає із Льодовика Тейлора в Сухих долинах в Східній Антарктиді.Багата залізом солона вода виходить із невеликої тріщини в льодяному водоспаді. Джерелом води є озеро, вкрите 400 метрами криги, віддалене на декілька кілометрів від водоспаду. Це озеро сформувалось, коли сухі долини були затоплені морською водою, а після відступу води і наступу льоду 4 — 1,5 мильйони років назад воно опинилось накритим товстим шаром криги. Солоність води в озері перевищує солоність в океані в чотири рази, тому вода не замерзає навіть при мінус 10 градусах за Цельсієм.

Кривавий водоспад
 
•    Географічні назви на карті Антарктиди відображають міжнародний характер її вивчення. Іменами дослідників з Австралії, Аргентини, Бельгії, Великої Британії, Німеччини, Нової Зеландії, Норвегії, колишнього Радянського Союзу, США, Франції, Швеції, Чилі, Південної Африки, Японії, Польщі, Індії, Китаю та з інших країн названі моря, затоки, бухти, острови, миси, береги, землі, гірські підняття.
•    Узбережжя Антарктиди в районі станції Російська називають полюсом вітрів. За ріктут буває 176 днів з вітрами, швидкість яких перевищує 30 м/с. Вітри такої сили руйнують усе на своєму шляху, заносять снігом будівлі, розривають антени, а каміння, що переноситься вітром, вибиває шибки.

Testyou.jpg

Перевір себе


1. Найнижча температура повітря, зареєстрована в Антарктиді, становить …
1) -64 С
2) -84 С
3) -89,2 С.

2. В центральній частині материка формуються повітряні маси …
1) помірні
2) антарктичні
3) субантарктичні.

3. Постійні вітри, що дмуть з материка до океану, називаються …
1) стоковими
2)західними
3) мусонами.

4. Головною причиною холодного клімату Антарктиди є …
1)висота материка
2)особливості географічного положення
3)наявність льодовикового покриву.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.



Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.



Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Біленька А.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас