KNOWLEDGE HYPERMARKET


Будова статевих органів. Практикум

Біологія 9 клас

Тема "Будова статевих органів"

Практикум до теми "Будова статевих органів" 



РЕПРОДУКЦІЯ ЛЮДИНИ (розмноження людини), фізіологічна функція, необхідна для збереження людини як біологічного вигляду. Процес розмноження у людини починається із зачаття (запліднення), тобто з моменту проникнення чоловічої статевої клітки (сперматозоїда) в жіночу статеву клітину (яйце, або яйцеклітину). Злиття ядер цих двох клітин – початок формування нового індивіда. Людський зародок розвивається в матці жінки під час вагітності, яка триває 265–270 днів. В кінці цього періоду матка починає мимоволі ритмічно скорочуватися, скорочення стають все сильнішими і частішими; амніотичний мішок (плодовий міхур) розривається і, нарешті, через піхву «виганяє» зрілий плід – народжується дитя. Незабаром відходить і плацента (послід). Весь процес, починаючи із скорочень матки і кінчаючи вигнанням плоду і посліду, називається пологами.
Більш ніж в 98% випадків при зачатті відбувається запліднення лише одній яйцеклітини, що обумовлює розвиток одного плоду. У 1,5% випадків розвиваються двійнята (близнята). Приблизно у одному з 7500 випадків вагітності утворюються трійні.
Здібністю до репродукції володіють лише біологічно зрілі індивіди. В період статевого дозрівання (пубертатний період) відбувається фізіологічна перебудова організму, що виявляється у фізичних і хімічних змінах, які знаменують настання біологічної зрілості. У дівчинки в цей період збільшуються жирові відкладення довкола тазу і стегон, зростають і округляються молочні залози, розвивається обволосіння зовнішніх статевих органів і пахв. Незабаром після появи цих, т.з. вторинних, статевих ознак, встановлюється менструальний цикл.
У хлопчиків в процесі статевого дозрівання помітно міняється статура; кількість жиру на животі і стегнах зменшується, плечі стають ширшими, знижується тембр голосу, з'являється волосся на тілі. Сперматогенез (утворення сперматозоїдів) у хлопчиків починається декілька пізніше, ніж менструації у дівчаток.





РЕПРОДУКТИВНА СИСТЕМА ЖІНОК
Репродуктивні органи. Жіночі внутрішні репродуктивні органи включають яєчники, маткові (фалопієві) труби, матку і піхву. ЖІНОЧІ РЕПРОДУКТИВНІ ОРГАНИ В РОЗРІЗІ (вигляд збоку): яєчники, маткові (фалопієві) труби, матка і піхва. Всі вони стримуються в'язками і розташовані в порожнині, утвореній кістками тазу. Яєчники мають дві функції: вони продукують яйцеклітини і секретують жіночі статеві гормони, регулюючі менструальний цикл і жіночі статеві ознаки, що підтримують. Функція маткових труб – проведення яйцеклітини з яєчника в матку; крім того, саме тут відбувається запліднення. М'язовий порожнистий орган матка служить «колискою», в якій розвивається плід. Запліднена яйцеклітина упроваджується в стінку матки, що розтягується у міру зростання і розвитку плоду. Нижню частину матки складає її шийка. Вона вдається до піхви, яка своїм кінцем (передднем) відкривається назовні, забезпечуючи повідомлення між жіночими статевими органами і зовнішнім середовищем. Вагітність завершується спонтанними ритмічними скороченнями матки і вигнанням плоду через піхву.

1 bio 9 1.jpg
1 bio 9 2.jpg




ЖІНОЧІ РЕПРОДУКТИВНІ ОРГАНИ В РОЗРІЗІ (вигляд спереду). Усередині яєчника показані фолікули, в яких розвиваються яйцеклітини. Кожного місяця один з фолікулів розривається, вивільняючи яйцеклітину, після чого він перетворюється на секретуючу для гормону структуру – жовте тіло. Гормон жовтого тіла Прогестерон готує матку до впровадження в неї заплідненої яйцеклітини.
Яєчники – два залізисті органи вагою 2–3,5 г кожен – розташовуються за маткою по обоє її сторони. У новонародженої дівчинки кожен яєчник містить, по оцінках, приблизно 700 000 незрілих яйцеклітин. Всі вони поміщені в маленькі круглі прозорі мішечки – фолікули. Останні по черзі дозрівають, збільшуючись в розмірах. Зрілий фолікул, званий також граафовым бульбашкою, розривається, вивільняючи яйцеклітину. Цей процес називається овуляцією. Далі яйцеклітина потрапляє в маткову трубу. Зазвичай протягом всього репродуктивного періоду життя з яєчників вивільняється приблизно 400 здатних до запліднення яйцеклітин. Овуляція відбувається щомісячно (приблизно в середині менструального циклу). Фолікул, що лопнув, занурюється в товщу яєчника, заростає рубцевою сполучною тканиною і перетворюється на тимчасову ендокринну залозу – т.з. жовте тіло, що продукує гормон Прогестерон.
Маткові труби, як і яєчники, – парні утворення. Кожна з них тягнеться від яєчника і з'єднується з маткою (з двох різних сторін). Довжина труб приблизно 8 см; вони злегка згинаються. Просвіт труб переходить в порожнину матки. Стінки труб містять внутрішній і зовнішній шари гладком'язових волокон, які постійно ритмічно скорочуються, що забезпечує хвилеподібні рухи труб. Зсередини стінки труб вистилають тонкою оболонкою, що містить війчаті (миготливі) клітки. Як тільки яйце потрапляє в трубу, ці клітки, разом з м'язовими скороченнями стінок, забезпечують його переміщення в порожнину матки.
Матка є порожнистим м'язовим органом, розташованим в тазовому відділі черевної порожнини. Її розміри – приблизно 8г5г2,5 див. Зверху в неї входять труби, а знизу її порожнина сполучається з піхвою. Головна частина матки називається тілом. Невагітна матка має лише щілиновидну порожнину. Нижня частина матки, шийка, завдовжки близько 2,5 см, вдається до піхви, куди відкривається її порожнина, звана шеечным каналом. При попаданні в матку запліднена яйцеклітина занурюється в її стінку, де і розвивається протягом всієї вагітності.
Піхва – порожниста циліндрова освіта довжиною 7–9 див. Воно сполучене з шийкою матки по її колу і виходить до зовнішніх статевих органів. Основні його функції – відтік менструальної крові назовні, прийом чоловічого статевого органу і чоловічого сім'я при зляганні і забезпечення проходу для плоду, що народжується. У дів зовнішній вхід в піхві частково закритий складкою тканини у формі півмісяця, невинною плівою. Ця складка, як правило, залишає досить місця для відтоку менструальної крові; після першого злягання отвір піхви розширюється.
Молочні залози. Повноцінне (зріле) молоко у жінок зазвичай з'являється приблизно на 4–5-й день після пологів. Коли дитя смокче груди, виникає додаткова потужна рефлекторна стимул-реакція до вироблення залозами молока (лактації).
Менструальний цикл встановлюється незабаром після початку статевого дозрівання під впливом гормонів, що виробляються ендокринними залозами. На ранніх етапах статевого дозрівання гормони гіпофіза ініціюють активність яєчників, запускаючи комплекс процесів, що протікають в жіночому організмі від пубертатного періоду до менопаузи, тобто впродовж зразковий 35 років. Гіпофіз циклічно секретує три гормони, які беруть участь в процесі репродукції. Перший – фолликулостимулирующий гормон – обумовлює розвиток і дозрівання фолікула; другий – лютеїнізуючий гормон – стимулює синтез статевих гормонів у фолікулах і ініціює овуляцію; третій – пролактін – готує молочні залози до лактації.
Під впливом двох перших гормонів фолікул зростає, його клітини діляться, і в нім утворюється крупна заповнена рідиною порожнина, в якій знаходиться ооцит. Зростання і активність фолікулярних кліток супроводяться секрецією ними естрогену, або жіночих статевих гормонів. Ці гормони можна виявити як у фолікулярній рідині, так і в крові. Термін естроген походить від грецького oistros («шаленство») і застосовується для позначення групи з'єднань, здатних викликати у тварин эструс («тічку»). Естроген присутній не лише в організмі людини, але і у інших ссавців.
Лютеїнізуючий гормон стимулює розрив фолікула і вивільнення яйцеклітини. Після цього клітки фолікула зазнають значні зміни, і з них розвивається нова структура – жовте тіло. Під дією лютеїнізуючого гормону воно, у свою чергу, виробляє гормон Прогестерон. Прогестерон гальмує секреторну активність гіпофіза і змінює стан слизистої (ендометрія) матки, готуючи її до прийому заплідненого яйця, яке повинне упровадитися (імплантуватися) в стінку матки для подальшого розвитку. В результаті стінка матки істотно товщає, її слизова оболонка, що містить багато глікогену і багата кровоносними судинами, створює сприятливі умови для розвитку зародка. Координована дія естрогену і Прогестерону забезпечує формування необхідного для виживання зародка середовища і збереження вагітності.
Гіпофіз стимулює активність яєчників приблизно кожні чотири тижні (овуляторный цикл). Якщо запліднення не відбувається, велика частина слизової оболонки разом з кров'ю відторгається і через шийку матки потрапляє в піхві. Такі кров'яні виділення, що циклічно повторюються, називають менструаціями. У більшості жінок період кровотеч настає приблизно через кожних 27–30 днів і продовжується 3–5 днів. Весь цикл, що закінчується відторгненням слизистої оболонки матки, називається менструальним циклом. Він регулярно повторюється впродовж всього репродуктивного періоду життя жінки. Перші після статевого дозрівання менструації можуть бути нерегулярними, і у багатьох випадках їм не передує овуляція. Менструальні цикли без овуляції, що часто зустрічаються у молодих дівчат, називають ановуляторними.
Менструація – зовсім не викид «зіпсованої» крові. Насправді, виділення містять вельми невеликі кількості крові, змішаної із слизом і тканиною слизистої оболонки матки. Кількість крові, що втрачається під час менструації, у різних жінок різно, але в середньому не перевищує 5–8 столових ложок. Інколи незначна кровотеча виникає в середині циклу, що часто супроводиться легкими болями в животі, характерними для овуляції. Такі болі називають mittelschmerz (йому. «серединні болі»). Болі, що випробовуються при менструації, називають дисменореей. Зазвичай дисменорея виникає на самому початку менструацій і продовжується 1–2 дні.



1 bio 9 3.jpg






МЕНСТРУАЛЬНИЙ ЦИКЛ. На схемі показані основні морфологічні і фізіологічні зміни, що формують менструальний цикл. Вони зачіпають три органи: 1) гіпофіз, ендокринну залозу, розташовану в підстави головного мозку; гіпофіз секретує гормони, регулюючі і координуючі весь цикл; 2) яєчники, які виробляють яйцеклітини і секретують жіночі статеві гормони; 3) матку, м'язовий орган, слизова оболонка якого (ендометрій), рясно забезпечувана кров'ю, створює середовище для розвитку заплідненої яйцеклітини. Якщо яйцеклітина залишається незаплідненою, відбувається відторгнення слизової оболонки, що і є джерелом менструальної кровотечі. Всі змальовані на схемі процеси і тимчасові інтервали варіюють у різних жінок і навіть у однієї і тієї ж жінки в різні місяці залежно від її фізичного і психологічного стану.
ФСГ (фолликулостимулирующий гормон) секретується передньою долею гіпофіза в кров приблизно на 5-й день циклу. Під його впливом в яєчнику відбувається дозрівання фолікула, що містить яйцеклітину. Гормони яєчників, естроген, стимулюють розвиток губчастого вистилання матки, ендометрія.
У міру зростання рівня естрогену в крові секреція ФСГ гіпофізом знижується і приблизно на 10-й день циклу підвищується секреція ЛГ (лютеїнізуючого гормону). Під впливом ЛГ повністю доспілий фолікул розривається, вивільняючи яйцеклітину. Цей процес, званий овуляцією, доводиться зазвичай на 14-й день циклу.
Незабаром після овуляції гіпофіз починає активно секретувати третій гормон, пролактін, який впливає на стан молочних залоз. У яєчниках фолікул, що розкрився, перетворюється на крупне жовте тіло, яке майже відразу ж починає виробляти велику кількість естрогену, а потім і Прогестерону. Естроген викликає розростання ендометрія, багатого кровоносними судинами, а Прогестерон – розвиток і секреторну активність залоз, що містяться в слизовій оболонці.
Підвищення рівня Прогестерону в крові гальмує продукцію ЛГ і ФСГ. Якщо запліднення не сталося, жовте тіло піддається зворотному розвитку і секреція Прогестерону різко знижується. У відсутність достатньої кількості Прогестерону ендометрій відторгається, що і наводить на початок менструації. Вважається, що зниження рівня Прогестерону вирішує секрецію ФСГ гіпофізом і тим самим запускає наступний цикл.
Вагітність. Вихід яйцеклітини з фолікула в більшості випадків відбувається приблизно в середині менструального циклу, тобто на 10–15 день після першого дня попередньої менструації. Протягом 4 діб яйцеклітина просувається по матковій трубі. Зачаття, тобто запліднення яйцеклітини сперматозоїдом, відбувається у верхній частині труби. Тут же починається розвиток заплідненої яйцеклітини. Потім вона поступово спускається по трубі в порожнину матки, де протягом 3–4 днів знаходиться у вільному вигляді, а потім упроваджується в стінку матки, і з неї розвиваються зародок і такі структури, як плацента, пуповина і тому подібне
Вагітність супроводиться багатьма фізичними і фізіологічними змінами в організмі. Припиняються менструації, різко збільшуються розміри і маса матки, набрякають молочні залози, в яких йде підготовка до лактації. Під час вагітності об'єм циркулюючої крові перевищує початковий на 50%, що значно збільшує роботу серця. В цілому, період вагітності – важке фізичне навантаження.
Вагітність завершується вигнанням плоду через піхву. Після пологів, приблизно через 6 тижнів, розміри матки повертаються до початкових.
Менопауза. Термін «менопауза» складений з грецьких слів meno («щомісячно») і pausis («припинення»). Таким чином, менопауза означає припинення менструацій. Весь період згасання статевих функцій, включаючи менопаузу, називають клімаксом.
Менструації припиняються і після хірургічного видалення обох яєчників, вироблюваного при деяких захворюваннях. Дія на яєчники іонізуючого випромінювання також може наводити до припинення їх активності і менопаузи.
Приблизно у 90% жінок менструації припиняються у віці між 45 і 50 роками. Це може відбуватися різко або поступово впродовж багатьох місяців, коли менструації стають нерегулярними, збільшуються інтервали між ними, поступово коротшають самі періоди кровотеч і зменшується кількість крові, що втрачається. Інколи менопауза настає у жінок, що не досягли і 40-річного віку. Настільки ж рідко зустрічаються жінки з регулярними менструаціями в 55 років. Будь-яка кровотеча з піхви, що настала після менопаузи, вимагає негайного звернення до лікаря.
Симптоми клімаксу. В період припинення менструацій або безпосередньо перед ним у багатьох жінок розвивається складний комплекс симптомів, складових в сукупності т.з. менопаузный синдром. Він складається з різного поєднання наступних симптомів: «приливи» (раптове почервоніння або відчуття жару в шиї і голові), головні болі, запаморочення, дратівливість, психічна нестійкість і болі в суглобах. Більшість жінок скаржаться лише на «приливи», які можуть виникати по кілька разів в добу і зазвичай важче відчуваються ночами. Приблизно 15% жінок не відчувають нічого, відзначаючи лише припинення менструацій, і зберігають прекрасне здоров'я.
Багато жінок неправильно уявляють собі, чого слід чекати від менопаузи і клімаксу. Їх тривожить можливість втрати сексуальної привабливості або раптового припинення статевого життя. Деякі побоюються психічних розладів або загального в'янення. Ці страхи засновані переважно на чутках, а не на медичних фактах.

Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Іванова Н.С.

Предмети > Біологія > Біологія 9 клас > Будова статевих органів > Будова статевих органів. Практикум