KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вашингтонська конференція 1921-1922 років.Повні уроки.

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Вашингтонська конференція 1921-1922 років. Повні уроки



Тема:   Вашингтонська конференція 1921-1922 років


Мета: Описати передумови укладання Вашингтонських договорів


Структура уроку:


1. Опитування домашнього завдання

2. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео.

3. Дискусія 

3. Домашнє завдання 


ХІД УРОКУ


ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОЗПОВІДЬ (ЧИТАННЯ КЛАСОМ ПО ЧЕРЗІ)


1.1  Вашингтонська конференція.

   Суперечності, що утворилися між провідними країнами світу щодо розмежування сфер впливу на Тихому океані, на Далекому Сході та морських озброєнь, була покликана усунути Вашингтонська конференція.


 Вашингтонська мирна конференція

 Вашингтонська мирна конференція


Вашингтонська конференція відбувалася 12 листопада 1921 року — 6 лютого 1922 року. У роботі конференції бра¬ли участь представники США, Англії, Китаю, Японії, Франції, Італії, Нідерландів, Бельгії і Португалії, а також британські домініони та Індія. Ініціаторами зустрічі виступили США, які розраховували домогтися на конфе¬ренції  вирішення питання щодо морських озбро¬єнь та закріпити нове співвідношення сил у Китаї. 


На конференції були прийняті домовленості, основні з яких: Договір «чотирьох», «п'яти», «дев’яти »

Договір чотирьох  держав (США, Англія, Японія, Франція) гарантував збереження всім його учасникам їх володінь у басейні Тихого океану. Країни учасники давали взаємні гарантії недоторканості колоній терміном на 10 років.

японія

    - Японсько-англійський союз 1902-1921 років про поділ сфер впливу на Тихому океані скасовувався

   - Країни, що підписалися, зобов'язувалися взаємно поважати права одне одного щодо їхніх острівних територій у Тихому океані та спільно захищати їх у разі нападу іншої держави

   - Такі ж гарантії надавалися тихоокеанським володінням Португалії та Голландії.

Договір п'яти держав (Англії, США, Японії, Франції, Італії) був про обмеження морських озброєнь та встановлював пропорції у співвідношенні військово-морських флотів 5:5:3:1,75:1,75 послідовно зазначених держав. Заборонялося створювати нові військово-морські бази (крім США та Великобританії) в Тихоокеанському регіоні.

   - Водотоннажність всіх суден не повинна перевищувати 35 тис. тонн

   - Корабельні гармати повинні бути не більше16 дюймів

   - Угода про підводні човни


Підвоний човен Німеччини 1918 рік

Підвоний човен Німеччини 1918 рік


   - Морські бази ніким не будуватимуться ближче, ніж за 5 тис. км від Японії

   - Договір фактично скасовував право Британії мати такий флот, який би дорівнював флотам двох наступних за нею держав.

Не бажаючи втрачати свою морську перевагу, Велика Британія пого¬дилась лише на обмеження граничного тоннажу великих бойових кораблів - лінкорів та авіаносців, котрі з розвитком підводного флоту й авіації втратили своє вирішальне значення.


Британський лінкорн

Британський лінкорн


Це був перший в історії договір про обмеження гонки озброєнь. Вперше Великобританія формально визнала рівність флоту США зі своїм.

6 лютого 1922 року був підписаний договір дев'яти держав, який проголошував принцип суверенітету і територіальної цілісності Китаю. Японія відмовлялась від монопольної політики у Китаї і повертала йому колишні території.

Потужні держави брали зобов'язання  розділяти Китай на сфери впливу і дотримуватися принципів "відкритих дверей" та "рівних можливостей".

   - Держави, що підписалися, визнавали суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість Китаю.

   - Усім цим державам надавались рівні можливості в економічній діяльності в Китаї й торгівлі з ним.


Парад військ в Японії 20-ті роки

Парад військ в Японії 20-ті роки


' '1.2 Значення Версальсько-Вашингтонської системи. 


Конференція чітко показала зростання впливу США в міжнародній політиці і уже в ході конференції США заявили про недостатність поступок зі сторони Японії у Китаї.Японія також після завершення конференції захотіла переглянути рішення, прийняті у Вашингтоні, що само собою породжувало нову, небезпечну конфронтацію на Далекому Сході.

Домовленості прийняті на Парижскій і Вашингтонській конференція заклали основу Версальсько-Вашингтонської системи  формування післявоєнних міжнародних відносин. Її створення дало можливість зменшити післявоєнну напругу та заклало основу для більшої стабільності у міжнародних відносинах.   Нова система була недосконалою, так як її творці «загнали» багато держав і народів у таке невигідне становище, що ті не могли не боротися проти такої системи. Країни Антанти  виявились немилосердними переможцями і весь тягар післявоєнних змін  поклали на переможені народи. Не було враховано, що країни позбулися тоталітарних режимів, що розв’язали війну. 

Назначені для виплати репарації не враховували можливості країн. Таким чином, піднялася хвиля шовінізму і націоналізму, і її силу підсилювало почуття національного приниження. Ніби під егідою самовизначення народів, як основу для національних рухів, переможці неодноразово порушували свої принципи і заплющували очі, коли порушували інші. У результаті прийнятих переділів кордонів, виникло багато районів з щільним проживанням національних меншин, які були там не з своєї волі. Німці - в Чехословаччині, Франції, Бельгії та Польщі; угорці - в Чехословаччині, Югославії та Румунії; українці - у Польщі, Румунії, Чехословаччині і т.д. Народам не варто було розраховувати на підтримку новоствореної системи міжнародних відносин. Також поза Версальською системою залишилась Росія. Для держав-переможців Антанти, вона була зрадницею, яка окремо уклала мир з ворогом (мається на увазі Брестський мир 3 березня 1918 р.) Крім того більшовизм викликав у країнах Антанти неприязнь, що призвело до ізоляції Росії на міжнародній арені.

Версальсько-Вашингтонська система затвердила культ сили в між¬народних відносинах і багато в чому зумовила розв'язання нової світової війни. Недосконалість Версальської системи договорів полягала в тому, що вона не ліквідувала протиріччя між провідними країнами світу, які призвели до Першої світової війни. Вона лише констатувала нову розстановку сил на міжнародній арені після завершення війни.

карта


Поділ класу на 2 або 4 групи з подальшою дискусією на теми:


Які позитивні зміни в міжнародних відносинах відбулися після укладення Версальсько-Вашингтонської системи договорів?

Як Ви вважаєте, чому США наполягали на закріпленні принципів «відкри¬тих дверей» і «рівних можливостей» стосовно Китаю?


Домашнє завдання.

Опрацювати тему та підготувати відповіді на питання: 

1 Яка держава відігравала провідну роль на Вашингтонській конференції?

2 Представники яких держав підписали Договір чотирьох країн?

3 Вашингтонська конференція встановила нові відносини між великими дер¬жавами.      

4 Про який регіон світу перш за все йшла мова?

5 Якою була мета Вашингтонської конференції?

6 Чому США побоювались англо-японського зближення?

7 Про що йшла мова в Договорі чотирьох держав?

8 Сформулюйте основні положення Договору п'яти держав.

9 Розкрийте сутність Договору дев'яти держав.



Список використаної літератури:


За основу взятий урокз Всесвітньої історії Сергея Важенина

Ладиченко Т.В., Осмоловський С.О. Всесвітня історія 2010 рік 

Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія 2010 рік 

П.Б. Полянський  Всесвітня історія 10 клас 

Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи 


Скомпоновано та відредактовано Муха О.



Над уроком працювали

Важенин С.

Лобук Я.Я.

Муха О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 10 клас