KNOWLEDGE HYPERMARKET


Види розмноження рослин і тварин

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 6 клас>> Природознавство: Види розмноження рослин і тварин


Не може не дивувати те величезне розмаїття рослин і тварин, що нас оточує! Щойно прийде весна і ласкаве сонечко зігріє землю, як усе навкруги зазеленіє, заквітне, дзвінко защебечуть пташки, заметушаться комахи. Пізніше на рослинах з'явиться насіння, а у тварин - малеча. А тепер уявіть собі, що раптом з якихось причин усе живе втратить здатність до розмноження. З кожним роком природа ставатиме біднішою, аж поки Земля не перетвориться на мертву пустелю.

Отже, здатність розмножуватися, тобто давати потомство, що з дивовижною точністю повторює будову, поведінку, спосіб життя, пристосування батьків, є запорукою продовження життя на нашій планеті.

У природі рослини і тварини розмножуються кількома способами.


Як розмножуються тварини

Зазвичай у розмноженні тварин беруть участь дві особини - самець і самка. Для цього у них є статеві органи. Пригадайте, до чоловічих статевих органів тварин належать сім'яники, а до жіночих - яєчники. В них утворюються статеві клітини - відповідно сперматозоїди та яйцеклітини.

Щоб утворився новий організм, сперматозоїд має злитися з яйцеклітиною в одну клітину. Цей процес називають заплідненням, а утворену клітину - зиготою. Після запліднення зигота ділиться на дві клітини. Потім із цих двох клітин утворюються чотири, із чотирьох - вісім, із восьми - шістнадцять і так далі. Кількість клітин стрімко збільшується, з них формується зародок. В одних тварин (наприклад, ссавців - корів, собак, кіз) зародок перебуває в тілі матері. Поживні речовини і кисень він отримує з її організму. В інших (комахи, більшість риб, змій, птахи) зародок розвивається не в організмі матері, а в яйці. Яйця риб і жаб називають ікрою. Яйце містить запас поживних речовин, який зародок використовує для розвитку та росту.

Через певний час тварина народжується, тобто полишає материнське тіло або яйце. У спадок їй дісталися ознаки та властивості батьків. Ось чому розмноження і назвали процесом відтворення собі подібних.

У живій природі розглянутий вид розмноження є найпоширенішим і називається статевим розмноженням, оскільки в ньому беруть участь статеві клітини - яйцеклітина та сперматозоїд.

Деякі тварини можуть також розмножуватися частинами тіла. Так, з відломленого променя морської зірки чи з відокремленої ділянки тіла дощового черв'яка виростає новий організм.


Як розмножуються рослини

Вивчаючи органи рослин, ви дізналися, що квітка є органом, необхідним для статевого розмноження (мал. 37).


Будова квітки


Адже саме у ній утворюються статеві клітини - сперматозоїди та яйцеклітини. Пригадайте, в яких частинах квітки вони розташовані.

Для того щоб чоловіча статева клітина злилася з жіночою, пилок повинен потрапити на приймочку маточки. Перенесення пилку на приймочку маточки називають запиленням. Багатьом рослинам властиве так зване перехресне запилення. Пилок з тичинки квітки однієї рослини потрапляє на приймочку маточки іншої квітки такої самої рослини. Добре вам відомим конюшині, гречці, білій акації, яблуні в цьому допомагають комахи, їх так і називають комахи-запилювачі.

Квітки рослин, яким властиве перехресне запилення, мають здебільшого яскраве забарвлення і духмяний аромат. Як ви гадаєте, яке це має значення для їхнього запилення?

У жита, дуба, берези, вільхи та деяких інших рослин квітки маленькі, невиразні і без запаху. Їхнє перехресне запилення відбувається за допомогою вітру. Сухий і легкий пилок він розносить на значні відстані.

Потрапивши на приймочку маточки, пилок проростає всередину через стовпчик маточки, доправляючи чоловічі статеві клітини до яйцеклітини. Відбувається запліднення. З квітки розвивається плід із однією (персик, вишня тощо) або багатьма (огірок, яблуко тощо) насінинами. Плоди бувають сухі й соковиті, мають різну форму. Їхнє призначення - захищати насінину.

Чим особлива насінина? Тим, що вона містить зародок і достатній запас поживних речовин для того, щоб за сприятливих умов зародок проріс - перетворився на молоду рослину.

Трапляється у рослин і самозапилення, як, наприклад, у проса, квасолі, гороху. За такого запилення пилок потрапляє на приймочку маточки тієї самої квітки.

У сосни, ялини, ялівцю квіток немає. Проте є чоловічі та жіночі шишки. В них дозрівають статеві клітини. їхньому запиленню також сприяє вітер.

Окрім статевого у рослин трапляється і нестатеве розмноження. Назва вказує на те, що воно відбувається без участі статевих клітин. Це розмноження здійснюється за допомогою інших клітин тіла, зокрема частинами рослин.

Розмноження рослин частинами їхнього тіла називають вегетативним. Воно досить поширене. Наприклад, картоплю здебільшого розмножують бульбами, полуниці - вусами, малину - кореневими паростками, тюльпан - цибулинами, конвалію - кореневищами. Достатньо посадити один кущ полуниць, як через рік кількість кущів сягне близько 100.

Вегетативне розмноження частиною стебла - живцями, наприклад смородини, винограду, використовують садівники. У вологому ґрунті живці утворюють корені й дають початок новій рослині. У природі вегетативне розмноження сприяє швидкому розселенню рослин на значні території.


Інші способи розмноження організмів

Грибам властиве нестатеве розмноження спорами. Пригадайте, варто проштрикнути дозрілого гриба-дощовика, як над ним з'являється коричнева хмаринка. Це і є його спори. Так, водорості, мохи, хвощі, папороті розмножуються не тільки статевим шляхом, а ще й за допомогою спор.


Поділ амеби


Одноклітинні організми не мають спеціальних статевих органів. Тому вони здебільшого розмножуються поділом клітини навпіл (мал. 41).


Підсумки

* Розмноження - властивість організмів відтворювати собі подібних. Розрізняють статеве і нестатеве розмноження рослин і тварин.
* За статевого розмноження новий організм з'являється внаслідок злиття статевих клітин.
* Нестатеве розмноження відбувається спорами і частинами тіла однієї особини.


О.Г.Ярошенко, Т.В.Коршевнюк, В.І.Баштовий, Природознавство, 6 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів  


Підручники та книги по всім предметам, домашня робота, онлайн бібліотеки книжок, плани конспектів уроків з природознавства, реферати та конспекти уроків з природознавства для 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.