KNOWLEDGE HYPERMARKET


Внутрішні води, їх розподіл. Найбільші річки Євразії. Основні типи живлення і режиму річок

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас: Внутрішні води, їх розподіл. Найбільші річки Євразії. Основні типи живлення і режиму річок

У Євразії течуть великі повноводні річки. Разом вони несуть більше води, ніж річки будь-якого іншого материка. Тільки Євразія надсилає свої води в усі океани Землі. Водночас на материку найбільший у світі басейн внутрішнього стоку.


Річки басейну Тихого океану. У басейні Тихого океану перебуває найдовша і найбагатоводніша річка Євразії - Янцзи. Цей головний водний шлях Китаю починається на Тибетському нагір'ї, а через 5800 км Янцзи впадає у Східно-китайське море. На його узбережжі річка утворює велетенську дельту, що кожні 40 років збільшується на 1 км. Цьому сприяє величезна кількість напіврозчинених часток, що надають водам Янцзи жовтуватого відтінку.
Подібний колір мають води ще однієї з найбільших річок материка,що так і називається - Хуанхе, тобто «жовта». Дно Хуанхе, як і Янцзи, постійно заповнюється наносами, що причиняє паводки. Особливо частими вони бувають літньої пори, що пов'язано з літніми мусонами. Для захисту від паводків багато поколінь китайців споруджували величезні, завдовжки в. тисячі кілометрів, дамби.


Величезної шкоди поселенням на узбережжі завдає Амур. Це одна зі річок Азії, що утворилася внаслідок злиття двох витоків і Аргуні. Довжина Амуру - 2824 км, але від витоку і становить 4440 км. На шляху до Охотського моря русло змінюється. Воно то звужується між гірськими схилами, ущелину, то розширюється. Особливо могутнім стає Амур еля мусонних дощів і тайфунів. Тоді рівень води в річці  на 6-10, а інколи навіть на 15 м. На десятки кілометрів ся тоді каламутні темні води річки (звідси й назва: Амур «чорний»). Узимку річка замерзає.


Також його притоки дуже багаті на рибу. Тут мешкає близько 100 Ознак незвичним є те, що в річці мешкають як представники сиги, налим, так і півдня - змієголов, китайський окунь тощо. Уверх за течією з морів щорічно Амуром підійма-і нерест лососеві, зокрема кета й горбуша. - найбільша на півострові Індокитай річка Азії, що сягає аж 4500 км. Вона починається далеко на нагір'ї Тибет й у течії має численні пороги й водоспади. У нижній течії річка численні меандри. Одним із рукавів Меконг сполучається Тонлесап (Сап), що є природним регулятором стоку річки, втку на річці часто трапляються повені, внаслідок чого води піднімається на 10-15 м.На  рівнинній місцевості  цей час розливається тому надлишок води з річки надходить до озера, а в сухий ви навпаки.
 

Меконг впадає в Півайське море, до якого хвилі переносять дуже багато  мулу. Саме він значною мірою створив величезну дельту, населена, давно освоєна зажливим господарським Індокитаю. Меконг має транспортне значення, він настільки глибокий у нижній течії, що навіть морські судна піднімаються на сотні кілометрів уверх за течією.


Річки басейну Індійського океану збирають свої води з територій, що, подібно значній частині басейну Тихого океану, мають переважно мусонний тип клімату. Тому влітку річки повноводні, а взимку майже пересихають. Найбільші з них Інд , Ганг, а також Тигр і Євфрат.


За мільйони років свого існування Інд і Ганг винесли з Гімалаїв, де беруть початок, величезну кількість наносів. Ці наноси й утворили низовину, що з'єднала Індостан із материком, а також створили найбільшу у світі дельту Гангу. Води річок широко використовують для зрошення й судноплавства. Під час літніх повеней річки затоплю¬ють величезні площі сільськогосподарських угідь. Урагани, що приходять із Бенгальської затоки, спричиняють на цих ріках чи не найбільші катастрофічні паводки на Землі.


Тигр і Євфрат беруть початок на Вірменському нагір'ї. На Месопотамській низовині вони не приймають приток, їх живлять талі снігові води. Води цих річок використовують для зрошення. У нижній течії Тигр і Євфрат зливаються у єдиний могутній потік, що впадає в Перську затоку.


До басейну Північного Льодовитого океану належать такі великі річки Азії, як Об, Єнісей і Лена та багато інших. Об за площею гесейну посідає шосте місце у світі і перше місце в Євразії (майже 1 млн км2). Вона утворюється від злиття двох річок, що беруть початок на Алтаї. Десь на півдорозі до Карського моря в Об впадає Іртиш, ідоща басейну якого становить понад половину площі усього  басейну. Довжина Обі з притокою Іртишем становить 5400 км. Більшу частину року (близько 200 днів) річка вкрита льодом, б з Іртишем - типові рівнинні ріки з повільною спокійною течією.


Єнісей починається в Саянах і також прокладає собі шлях на північ  Карського моря. На відміну від Обі, течія Єнісею переважно бурхлива й стрімка. У руслі Єнісею часто трапляються пороги, що утруднює судноплавство. Проте річка багата на гідроенергію. Не випадково за Єнісеї та його притоках збудовані одні з найбільших у світі гідроелектростанцій.


Лена - найдовша річка басейну Північного Льодовитого океану. Вона бере початок у хребтах Прибайкалля порівняно невелика струмком. Проте на тривалому шляху до моря Лаптевых річка гриймає понад 400 приток. У нижній течії відстань між її берегами зодекуди досягає 30 км, а її дельта перевищує за площею Київську эбласть.
Розливаються Об, Єнісей і Лена навесні, коли тануть сніги. У цей час рівень води в них може піднятися до 12 м, а у нижній течії Єнісею -зовіть до 18 м.


До басейну Атлантичного океану  належать переважно європейські річки, водний режим яких неоднаковий у різних регіонах. Наприклад, на рівнинах Середньої Європи багато річок повноводні і зггродовж усього року .На відміну від них, річки Південної Європи мають бурхливу течію в холодний період року, а влітку  деінде і зовсім пересихають.


У живленні річок Східної Європи велику роль відіграють талі снігові води. Повені бувають навесні, улітку рівень води значно знижується. У зимовий період більшість річок, як, наприклад, Дунай і Дніпро, замерзають.


Дунай - друга за довжиною (2850 км) та площею басейну річка Європи . Вона починає свій шлях у невисоких горах Німеччини і впадає трьома головними рукавами (гирлами) у Чорне море. У верхів'ях Дунай має типово гірський характер, він повноводний і влітку. Проте ліві й праві притоки ріки беруть початок у різних кліматичних поясах, що ускладнює її водний режим.


Дніпро - третя за довжиною річка Європи (2201 км) і найбільша в Україні. Вона бере початок на; Валдайській височині та впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Живиться річка переважно талими сніговими водами, з якими пов'язана весняна повінь. Найнижчий рівень води спостерігається влітку, а також взимку, коли морози сковують Дніпро кригою. На річці споруджено багато водосховищ.


Басейн внутрішнього стоку приймає води найбільшої річки Європи -Волги (3530 км). Басейн Волги нагадує розгалужене могутнє дерево,що охоплює третину площі Східноєвропейської рівнини. Річка бере Валдайській височині й живиться переважно талими снігами, стік регулюють водосховища. Найбільші притоки й Ока - щедро живлять річку, що, впадаючи в Каспій-утворює найбільшу в Європі дельту.


Серед інших значних річок басейну внутрішнього стоку -річки Центральної Азії Амудар'я і Сирдар'я, що беруть соко в горах. Річки живляться сніговими й льодовикови-водами.


Географія материків і океанів. 7 клас. В. Ю. Пестушко, Г. Ш. Уварова

Надіслано читачами з інтернет-сайтів


Планування уроків з Географії, відповіді на тести, завдання та відповіді по класам, домашнє завадання та робота з географії 7 клас

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.