KNOWLEDGE HYPERMARKET


Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори. Рухи земної кори. Фішки для допитливих

Географія 6 клас

Тема "Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори. Рухи земної кори. Землетруси. Вулканізм і вулкани. Джерела, гейзери" 

Фішки для допитливих до теми "Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори. Рухи земної кори. Землетруси. Вулканізм і вулкани. Джерела, гейзери"


Сторінка для допитливих
 Червоне море, яке знаходиться між Африкою та Євразією – майбутній океан. На його дні знаходиться молода рифтова долина, така ж сама, як у серединно-океанічних хребтах, тільки меншого розміру. Приблизно 20 млн. років тому Африка була приєднана до Євразії, а моря між ними ще не було. Такий вигляд, як нині у Червоного море, мали 200 млн. років тому сучасні Атлантичний та Індійський океани.
 Вулкани Гавайських островів мають дуже низький вулканічний конус і широкий кратер – до 6 км у діаметрі. Спершу ця величезна чаша заповнюється лавою, а потім її гарячі потоки розтікаються схилами. Крім лави під час вивержень утворюються тонкі склоподібні білі нитки – волосся Пеле, які являють собою застиглі на вітрі бризки лави. Пеле – богині, якій поклоняються гавайці. За легендою вона живе у лавовому озері вулкану Кілауеа та являється людям в образі старої жінки перед виверженням, щоб попередити про небезпеку.
 У 1883 році зненацька розпочалося виверження вулкана Кракатау, розміщеного на одному з малих островів у сучасній Індонезії. До того понад 300 років він не подавав жодних ознак життя і не вважався небезпечним. Виверження розпочалося з викидів попелу та газів, які вивергалися з бічних кратерів. Через три місяці після цього почувся сильний підземний гуркіт, який завершився потужним вибухом. Хмари попелу злетіли на висоту 30 км й затулили собою сонце. День перетворився у ніч. Вулканічний попіл за кілька годин засипав сусідні острови шаром понад 1,5 м. Ураганний вітер переносив маси вулканічних бомб та каміння. Повітря було насичене електрикою. Через добу відбувся вибух шаленої сили. У морі виникла 30-метрова хвиля, яка поховала під собою міста, дороги, поля, ліс. Коли хмари розсіялися, побачили, що острів, на якому був вулкан Кракатау зник. На якого місці виникла величезна кальдера, діаметром у 3 км, заповнена водою.
 У Йєллоустонському національному парку США відомо близько 200 гейзерів. Деякі з них мають власні імена й навіть риси характеру. Зокрема, Велетень відзначається своєю непередбачуваністю. Періоди його спокою різні за тривалістю. Приблизно раз на три доби він викидає стовп води і пари на висоту від 40 до 60 м, а інколи й на 91 м!, тобто на висоту 36-ти поверхового будинку. Старий Служака більш послідовний: він діє кожні 50-70 хвилин, досягаючи висоти 30-50 м. Пречудовий дуже сильний. Він здатен підіймати воду на 75 м.
 В Італії біля Неаполю відомий феномен “собачого гроту”. На його дні в наслідок колишньої вулканічної діяльності скупчується важкий вуглекислий газ, який не підтримує дихання. Більш легкий кисень підіймається вгору. Для людей скупчення отруйної речовини безпечне, проте для малих на зріст собак смертельне. Вони тут гинуть від задухи. Також у собачому гроті заснуть опущені смолоскипи, підняті ж угору – яскраво горять. Це пояснюється тим, що кисень підтримує горіння, вуглекислий газ – ні.
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Коваленко Р.Р.

Предмети > Географія > Географія 6 клас.Повні уроки > Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори. > Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори. Рухи земної кори. Фішки для допитливих