KNOWLEDGE HYPERMARKET


Воєнні дії на території України в 1915- 1917 рр. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 10 клас. Повні уроки>> Історія України: Воєнні дії на території України в 1915- 1917 рр. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

комбінований

Мета

повторити вивчений матеріал та поглибити знання шляхом вивчення хронології, основних подій війни 1915-1917 років.

Задачі

  • повторити вивчений на минулому уроці матеріал
  • навчитися опрацьовувати ілюстрації та вислови історичних особистостей
  • навчитися черпати інформацію з відеоматеріалів
  • вивчити основні поняття уроку

План уроку

  • Привітання та організаційний момент
  • Повторення вивченого
  • Вивчення нового матеріалу
  • Домашнє завдання

Поняття і терміни уроку

  • війна;
  • окупація;
  • окупаційний режим;
  • оборона;
  • національне військове формування;
  • легіон;
  • військове генерал-губернаторство;
  • культурницька діяльність.

Хід уроку

Привітання та організаційний момент

Доброго дня, любі учні! Сьогодні ми продовжуємо вивчати Першу світову війну, а саме події, які відбувалися на українських землях у 1915-1917 - протягом двох років. Запишіть тему та дату у зошити.

Повторення вивченого

1. Коли почалася Перша світова війна?
А. 28 червня 1914 р. В. 1 серпня 1914 р. Б. 28 липня 1914 р. Г. 1 липня 1914 р.

2. Який термін відповідає визначенню: «Глобальне збройне протистояння країн, у якому політичні питання розв'язуються збройними засобами, - це ...»?
А. Локальний конфлікт.

Б. Світова війна.

В. Громадянська війна

Г. Міжнаціональна війна.

3. Установіть хронологічну послідовність історичних подій.

A. Утворення Антанти.

Б. Утворення Троїстого союзу.

B. Убивство австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда.

Г. Початок Першої світової війни.

Вивчення нового матеріалу

Галицька битва
Уряди провідних європейських країн вважали, що війна буде швидкоплинною. Військові запаси Російської імперії були розраховані лише на тримісячну кампанію. До початку боїв армії Антанти налічували 6,2 млн, а Центральних держав - 3,6 млн осіб.
Російський плакат початку війни. фото
Російський плакат початку війни
1.    З якою метою його було створено?
2.    Ліворуч унизу автор розмістив надпис «Друга вітчизняна війна». Що він мав на увазі? Яка війна вважалася в Росії Першою вітчизняною?
3.    Висловіть ставлення до гасла, яке домінувало в тогочасному російському суспільстві, - «Війна до переможного кінця». Відповідь поясніть.

Карта Європи 1839-1914 року. фото

Антанта
На західному кордоні Російської імперії було сформовано Північно-Західний фронт проти Німеччини та Південно-Західний проти Австро-Угорщини. У серпні дві російські армії вторглися у Східну Пруссію, але зазнали катастрофічної поразки. До середини вересня, втративши близько 250 тис. солдатів і офіцерів, російські війська залишили Східну Пруссію.
Майже одночасно на Південно-Західному фронті проти австрійців розпочався успішний наступ генерала О. Брусилова. У серпні 1914 р. поблизу м. Жолкев (сучасне м. Нестеров Львівської області) відбувся повітряний бій П. Нестерова з австрійським льотчиком бароном Ф. Розенталем, за яким спостерігали тисячі військових та жителів міста. П. Нестеров уперше в світі застосував у бою повітряний таран. Від удару австрійський літак розвалився. Не витримав і літак П. Нестерова. Заборона використовувати парашути в російській армії призвела до трагічної загибелі уславленого авіатора.
Дуже швидко подих війни відчули і жителі тилових українських губерній.
Австро-Угорщина. фото

Після завершення Галицької битви російські армії могли продовжити наступ через Карпати в Угорську долину або надати допомогу Північно-Західному фронту. На вимогу Франції й Англії Росія змушена була перекинути основні сили на північ. Союзники сподівалися, що вторгнення російських військ у Німеччину полегшить становище на Західному фронті. Проте німцям вдалося запобігти цьому.

Генерал Брусилов. фото

Генерал Брусилов
Австрійський уряд обмежив чисельність легіону 2 тис. осіб. Добровольців перебазували у Закарпаття, де сформували полк (УСС). Це була елітна військова частина, до складу якої ввійшли українські політичні діячі, літератори, митці. Полк очолив М. Галущинський.

Михайло Галущинський. фото
У кінці вересня 1914 р. ще недоукомплектовані сотні УСС вперше вступили в оборонні бої в районі Верецького та Ужоцького перевалів.
Весною 1915 р. стрілецькі сотні воювали на схилах гори Маківка, де билися з кавалерійською дивізією під командуванням генерала Каледіна. Бійці УСС зазнали тяжких втрат і полк було виведено в другий ешелон. Наприкінці серпня 1915 р. січові стрільці брали участь у боях поблизу річки Стрипа.
У серпні 1916 р. австрійське командування вирішило дати вирішальний бій російським військам поблизу Бережан. Сюди був направлений і полк УСС під командуванням А. Вариводи. Під час битви, яка тривала півтора місяця, полк утратив убитими, полоненими і пораненими близько тисячі стрільців. Весною 1917 р. на горі Лисоня під Бережанами на честь стрільців насипали могилу і поставили хрест.
Після кровопролитних боїв залишки полку були виведені в тил. На фронт стрільці повернулися в лютому 1917 р. На початку липня шість стрілецьких сотень під командуванням М. Тарнавського брали участь у бою поблизу с. Конюхи (Бережанщи- на). Частина з них потрапила в полон, частина відступила з австрійською армією.

Пам'ять про битву на Маківці жива.  фото

Пам'ять про битву на Маківці жива.
Ставлення австрійського командування до січових стрільців було неоднозначним: від похвал на фронті до зневаги в періоди затишшя.
Сотник УСС Василь Кучабський писав:
«Під час боїв, у яких відзначилися Українські січові стрільці, австрійським похвалам не було кінця, під час же затишшя на фронті австрійським зневагам теж не було кінця: тоді Українські січові стрільці бували для австрійців лише "рутенськими (русинськими) зрадниками"».
Грицак Я. Нарис історії України. Формування модерної української нації ХІХ-ХХ століття. - К., 1996. - С.109.

Поміркуйте

Чому ставлення австрійського командування до січових стрільців було неоднозначним?
Під кінець війни багато січових стрільців були готові воювати проти Австрії за українські національні інтереси.

Воєнна кампанія 1915-1916 рр.

Після Галицької битви російські війська продовжили бойові дії. У березні 1915 р. вагомим успіхом царських військ було взяття фортеці Перемишль, у якій перебувало 120 тис. солдат і офіцерів австро-угорської армії. Німецьке командування не могло допустити тривалої позиційної війни і 2 травня (19 квітня) 1915 р. розпочало наступ в районі Горлиці (на південь від Кракова). До осені російські війська залишили Перемишль, Львів, Польщу, Литву, частину Латвії, Білорусії, Східну Галичину, Північну Буковину і п'ять повітів Волинської губернії. Від початку війни царська армія втратила понад 3 млн осіб, у тому числі до 330 тис. вбитими. Однак вона зберігала обороноздатність і продовжувала утримувати фронт від Чернівців до Риги. На Східному й Західному фронтах війна вперше в історії стала позиційною.

Домашнє завдання

  • Повторити вивчений матеріал за підручником.
  • Скласти презентацію або кросворд до наступної теми.
  • За бажанням: намалювати ілюстрацію на тему "Символ Першої світової війни". Що для вас символізує цю страшну подію?

Відеоматеріал до уроку




Використані джерела

  • Урок на тему "Воєнні дії на території України в 1915- 1917 рр" вчителя вищої категорії Дудки Л.Г. ліцею №11 м.Кременчук
  • Конспект уроку на тему "Воєнні дії на території України в 1915- 1917 рр" з сайту www.mavkovychi.org.ua
  • Лановик Б.Д. Лазарович М.В. – Історія України – Знання Прес, 2006
  • www.incd.info
  • udec.ntu-kpi.kiev.ua
  • test.od-edu.com


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Дудка Л.Г.

Любименко В.В.

Баннікова С.Ю.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 10 клас