Українська література 5 клас
Тема "В. Симоненко. Казка Цар Плаксій та Лоскотон. Відмінність прозової і віршованої мови казок"
Конспект уроку до теми "В. Симоненко. Казка Цар Плаксій та Лоскотон. Відмінність прозової і віршованої мови казок"
Тема. В.Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Дійові особи,їхня характеристика. Різний спосіб життя і поведінки дійових осіб.
Мета : продемонструвати на прикладі твору різні способи життя та поведінки дійових осіб.З’ясувати особисте ставлення читачів до них. Розвивати елементарні навички аналізу.Провести аналогії з сучасним життям. Закріпити з учнями специфіку віршованої мови художніх творів. Виховувати позитивні риси характеру , сприяти усвідомленню значення для людини оптимістичного погляду на світ.
. Хід уроку І. Організація класу. 1.Привітання. 2.Аутотренінг. А)А тепер сядьте зручно. Б) Заплющте очі. В) Повторюйте за мною: «Я спокійний…» «Я розумний…» «Я впевнений у собі…» «Я маю чуйне серце…» «Я віддаю його добрим справам…» Г)Візьміться за руки Д)Відчуйте тепло долонь один одного Е)Подумки подаруйте один одному добро,щирість. Є)Розплющте очі Ж)Подаруйте один одному посмішку З)Посміхнулися до мене і починаємо працювати. 3.Створення емоційно-позитивного фону. -У мене в руках кошик Прочитаємо( «Мій урок») -Що б ви запропонували покласти до нього із того,що згодиться нам на уроці? -А я вам пропоную ось що(дотепність,кмітливість,наполегливість, спостережливість,старанність) -Дійсно,все це потрібно на уроці. ІІ.Мотивація навчальної діяльності. -У яку країну можна потрапити,скориставшись таким маршрутом: Треба йти спочатку прямо, Потім вправо повернуть. А тоді поміж дубами Поведе наліво путь. Після цього вже помалу Чимчикуй,куди попало: Як од втоми не впадеш В цю країну попадеш. -У яку країну попадем? -Хто автор казки?
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку. Уже кілька уроків ми мандруємо стежками літературих казок.З В.Симоненком і змістом казки «Цар Плаксій та Лоскотон»ми знайомились на минулому уроці . А сьогодні спробуємо зазирнути в казковий світ царя Плаксія і Лоскотона,проаналізувати їхні вчинки.Подумаємо,кого із персо- нажів ми б хотіли запросити до нас і чому? -Що ви очікуєте від уроку?
ІV.Повторення вивченого матеріалу. 1 .Інтерактивна вправа «Мікрофон» -Яка земля виплекала В.Симоненка? -Коли народився поет? -Хто відігравав велику роль у формуванні творчості В.Симоненка? -Де здобував вищу освіту? -Що спонукало його написати казку «Цар Плаксій та Лоскотон»? -Що цікавого ви прочитали про В.Симоненка вдома? -Скільки років доля судила йому прожити? -Дійсно,прожив він коротке життя.Його життя часто порівнюють зі спалахом блискавки-таким коротким воно було яскравим і коротким. 2.Вибіркове читання. «Мандрівка у картинну галерею». Завдання:озвучити ілюстрації словами із казки 3.Літературна дуель (дві пари учнів дають питання один одному за змістом казки) V.Робота над змістом казки. 1. «Чарівний мішечок»(характеристика героїв) Завдання:із карток,що лежать у мішечку прочитати і роз- пізнати,якого героя стосуються ці слова. -Чому ж так важливо було для царя,щоб день при дні плакали в країні діти? -То чи думав він про них? -А чи є у наш час такі люди,які думають тільки про себе? -Чи можемо підтвердити,що Лоскотона любили? -А чи прийшли б вони на допомогу цареві?Чому? -Отже,яка заповідь Божа випливає?
2.Складання асоціативної павутинки у вигляді квітки. -Які асоціації викликає у вас добро?(Діти називають асоціації: милосердя,любов,злагода,щирість,повага,чуйність і в результаті виходить квітка доброти.
3.Характеристика героїв. -Кого уособлює Плаксій? -Що відбулося з ним? -А кого уособлює Лоскотон? -Що сталося з ним? -Який висновок можна зробити?(Добро перемагає зло) -Дійсно,як і в багатьох інших казках,у казці «Цар Плаксій і Лоскотон» Симоненко втілив народну віру перемоги добра над злом.
4.Легенда про Добро і Зло. Одного разу на двобій вийшло Добро і Зло.Вони змагалися,і Зло скинуло зі скелі Добро.Думало,що сила Зла перемогла.Але Добро впало,притулилося до малесенької грудочки землі,розрозлося,зацвіло синім цвітом і стало барвінком. І до цього часу тримається, незважаючи на страшні морози.
-Чого навчає нас ця легенда?
5.Рольова гра «Даємо поради» -Чим був сміх дядька Лоскотона : зброєю чи ліками? -Чому ви так вважаєте? -А кого б ви хотіли запросити до себе в гості : Лоскотона чи Плаксія? Чому? -Та до нас завітали не Плаксій, не добрий дядько Лоскотон,а… лікар і психолог.Послухаємо,які поради вони принесли. Лікар.Ви були праві.Сміх-це ліки.Вони виробляють у мозку людини такі речовини,що протистоять вірусам та інфекціям. А ще хочу повідомити вам,що щирий сміх захищає нас від нервових розладів. Психолог .А я хочу повідомити ,що всього лише одна хвилина здоро- вого і природного сміху замінює склянку фруктового соку.А ще…одна година щирого сміху замінює путівку найпрестижнішого курорту в Сочі. Ну що ж,поїдемо на 1 хвилину на курорт,щоб відпочити? 6.Фізхвилинка. 7.Інтерактивна вправа «Прес». Використовуючи вправу «Прес», доведіть,що твір «Цар Плаксій і Лоскотон»-казка. 8. «Я-письменник».Робота над питаннями з теорії літератури. -Це літературна казка чи народна?Чому? -А ви не хочете стати співавтором казки? Отже,домашнє завдання:змінити останній розділ казки. -Це віршований чи прозовий твір?Доведіть. -Які ознаки віршованої мови? -А хіба тут є рима?То знайдіть. 9.Робота в малих групах. Група А-скласти прислів’я( із частинок прислів’їв) Група Б,В-скласти сенкан.Ключові слова:Плаксій,Лоскотон. Група С,Д-знайти у 3,4,5 частинах казки спонукальні та питальні речення.Інтонаційно їх прочитати.Порахувати скільки яких є. Група Г-продовжити розповідь: «Одного разу,повертаючись зі шко- ли,ми зустріли Лоскотона…» -А що в житті ви могли б зробити добре? -То до якої країни нам потрібно мандрувати:до країни Добра чи країни Смутку? -Що для цього потрібно зробити? -Як ви розумієте слова: «Як од втоми не впадеш,в цю країну попадеш?» -Всяка спрва може втомити.Після виконаної роботи хочеться відпочити. Та не можна втомлюватися чинити Добро. VІ.Оцінювання учнів. VІІ.Підсумок уроку. Наш урок піходить до кінця. -Чи досягли ми поставленої мети? -Чи справдились очікувані результати? -Чи навчила вас ця казка чогось корисного? -Чи подібна історія,описана у казці, на сучасне життя?Чому? На закінчення мені хочеться побажати:робіть добро,посміхайтеся найдобрішою усмішкою,яка перетворить ваше життя і життя оточуючих на казку.Життя-це казка,тож будьте добрими героями у ній! VІІІ.Домашнє завдання. Д/з ви отримаєте у 3 часових вимірах:на наступний урок, на наступний рік і на весь вік. Отже,на наступний урок:змінити останній розділ казки; на наступний рік:прочитати якомога більше творів В.Симоненка; на весь вік:поспішайте творити добро!
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Горецька І.Й.
Предмети > Українська література > Українська література 5 клас > В. Симоненко. Казка Цар Плаксій та Лоскотон. Відмінність прозової і віршованої мови казок > В. Симоненко. Казка Цар Плаксій та Лоскотон. Відмінність прозової і віршованої мови казок. Конспект уроку
|