KNOWLEDGE HYPERMARKET


Геологічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки

План-конспект уроку з теми  “Геологічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки”

Мета уроку:
Освітня: актуалізувати поняття «рельєф», «тектонічні структури», «платформа», «пояс складчастості», «корисні копалини». Ознайомити школярів з особливостями рельєфу Південної Америки в порівнянні з Африкою. Знайти взаємозв’язок будови земної кори з формами рельєфу та розміщенням родовищ корисних копалин. Звернути увагу на формування рельєфу материка а різні геологічні ери. Нанести на контурну карту найбільші рівнини, гори та вулкани Південної Америки.
Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі матеріалу про взаємозв’язок між будовою земної кори, формами рельєфу та розміщенням родовищ корисних копалин. Сприяти екологічному вихованню учнів, на основі матеріалу про використання людиною надр Південної Америки, вичерпність мінеральних ресурсів та необхідність їх охорони.
Розвиваюча:  Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.

Тип уроку: комбінований
Обладнання:
•    фізична карта Південної Америки;
•    тектонічна карта Південної Америки;
•    атласи школярів;
•    контурні карти;
•    авторська презентація ppt «Тектонічні структури, рельєф та корисні копалини Південної Америки»;
•    листи опорно-інформаційних схем школярів.
 
Хід уроку
Зміст матеріалу уроку   
І. Організація класу
ІІ. Перевірка засвоєння попереднього матеріалу:


А. Питання для усного обговорення:
(Фронтальне опитування)
1.    Які особливості географічного положення Південної Америки найбільш суттєво впливають на формування її природи?
2.    Порівняйте фізико-географічне положення Південної Америки та Африки.
3.    Порівняйте ступінь розчленованості берегової лінії Південної Америки та Африки. Які причини її подібності?
4.    Покажіть на карті найбільші географічні об’єкти берегової лінії Південної Америки.
5.    Назвіть імена європейських мандрівників, які брали участь у відкритті та дослідженні Південної Америки.   
   
Б. Перевірка виконання письмового домашнього завдання: (Індивідуальне опитування. Розв’язок задач біля дошки)
•    Розв’язати задачі.
За градусною сіткою обчисліть протяжність Південної Америки  з заходу на схід в градусах і кілометрах:
а) за 300 пд ш, якщо довжина дуги паралелі в 10 становить 96,5 км;
б) за 500 пд ш, якщо довжина дуги паралелі в 10 становить 71,7 км.

В. Перевірка знання географічної номенклатури (Фронтальний письмовий програмований контроль)
Програмований контроль “Берегова лінія Південної Америки”
Учні позначають цифрами-кодами форми рельєфу, що показує вчитель.


І варіант
ІІ варіант
0
Вогняна Земля 11
1
Галапагос 10
2
Магелланова 9
3
Дрейка 8
4
Карибське 7
5
Ла-Плата 6
6
Панамський 5
7
Фолклендські    4
8
Галлінас    3
9
Фроуерд    2
10
Перуанська    1
11
Кабу-Бранку 0


Порядок демонстрації вчителем об'єктів на фізичній карті:
1.    Острів Вогняна Земля.
2.    Панамський канал.
3.    Мис Фроуерд.
4.    Затока Ла-Плата.
5.    Магеланова протока.
6.    Карибське море.

7.    Мис Галлінас.
8.    Фолклендські острови.
9.    Перуанська течія.
10.    Острови Галапагос.
11.    Протока Дрейка.
12.    Мис Кабу-Бранку.   

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
П л а н:
1.    Геологічна будова Південної Америки.
2.    Основні форми рельєфу материка.
3.    Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки.
4.    Закономірності поширення родовищ  корисних копалин.       

•    Пригадайте, що означають поняття «рельєф», «тектонічні структури», «платформа», «пояс складчастості», «корисні копалини».
•    Як пов’язані між собою тектонічні структури, формами рельєфу та розміщенням родовищ корисних копалин?
•    Які форми рельєфу переважають в Африці.    Актуалізація опорних знань.   


1. Геологічна будова Південної Америки. (Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з тектонічними картами Південної Америки та світу, презентацією ppt «Тектонічні структури, рельєф та корисні копалини Південної Америки».)
      У результаті розколу Гондвани 180 млн. років тому Південна Америка відокремилася від Африки і почала рухатися на захід. Так виникла Південноамериканська літосферна плита.

•    За тектонічною картою світу з’ясуйте, у якій частині Південноамериканської літосферної плити розміщений материк.
•    Яка частина Південної Америки лежить на краю літосферної.


     Таким чином, в основі Південної Америки лежить «залишок» Гондвани — давня Південноамериканська платформа, яка займає всю східну частину материка. Її вік вимірюється кількома мільярдами років.
     У деяких місцях кристалічний фундамент платформи виходить на поверхню, утворюючи щити. Найбільшими з них є на сході Бразильський щит та на північному сході Гвіанський. Інша частина платформи має товстий чохол осадових порід, під який глибоко занурюється фундамент.
     Південну частину материка займає молода платформа, фундамент якої сформувався 300 млн. років тому й перекритий дуже товстим осадовим чохлом.
     Близько 65 млн. років тому Південноамериканська літосферна плита зіткнулася з тихоокеанськими океанічними плитами, що призвело до утворення на заході материка молодого поясу складчастості Анд. Процес зіткнення триває і в наш час. Тому для Анд характерні часті виверження вулканів та руйнівні землетруси.

•    Користуючись тектонічною картою світу, визначте основні тектонічні структури материка та орієнтовний вік їх формування. Порівняйте з Африкою.   

2.    Основні форми рельєфу материка.
(Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з фізичною та тектонічною картою Південної Америки, презентацією ppt «Тектонічні структури, рельєф та корисні копалини Південної Америки».)
     З геологічною будовою Південної Америки пов'язаний її рельєф. При першому погляді на фізичну карту материка його можна розділити на три частини: низовинну — в центрі, плоскогірну — на сході, високогірну — на заході.

•    За фізичною картою Південної Америки визначте назви основних форм рельєфу материка: рівнин (плоскогір'їв, низовин) та гір (з найвищою точкою).
•    Поясніть, з якими тектонічними структурами вони пов'язані.


     До платформенного сходу материка приурочені великі рівнини. На щитах розміщені обширні плоскогір’я Бразильське та Гвіанське. Тут багато розломів, що розбили плоскогір'я на окремі масиви. Продукти виверження давніх вулканів утворюють неначе «гігантські східці» з численними водоспадами на річках. Найвища частина Бразильського плоскогір’я (2890 м) знаходиться на південному сході біля узбережжя океану. Неприступні місцини Гвіанського плоскогір'я порослі густим лісом, породили легенди про «загублені світи», приховані від людського ока, де збереглися вимерлі мільйони років тому живі істоти: велетенські комахи та рептилії. У центральній його частині плоскогір’я здіймається на 2810 м.
     У зниженнях фундаменту платформи, перекритого шаром осадових порід товщиною у кілька кілометрів, лежать велетенські низовини. Одна з них Амазонська низовина – найбільша за площею рівнина світу (5 млн. км2). Її територія лише у 1,5 менше Австралії. Поверхню Ла-Платської та Орінокська низовин складають морські та континентальні відклади. Низовинний рельєф мало порушують широкі річкові долини.
     Крайній південь материка в межах молодою платформи займає плато Патагонія, яке на заході прилягає до гір.
     Крізь усе західне узбережжя материка тягнеться на 9 тис. кілометрів найдовша гірська система світу Анди. У перекладі з мови інків назва означає “мідні гори”.  Проте, крім мідних руд в Андах багато олов’яних, поліметалевих, срібних руд. Всесвітньо відомі й поклади золота у Колумбії, де після кожної зливи у річковому піску зростає вміст цього металі.
     Анди складаються з кількох паралельних хребтів, між якими лежать плоскогір'я і западини. Це — молоді гори, що є одними з найвищих у світі. Зближуючись, хребти утворюють височенні гірські вузли, вкриті снігом. Багато з них перевищують 6000 м. Тому про Анди кажуть, що це гірські велетні, що «ногами» стоять у вологій спеці, а їх «голови» вкриті льодовими та сніговими «шапками». В Андах височіє й найвища точка усієї західної півкулі — г. Аконкогуа — 6960 м. Раніше помилково вважалася згаслим вулканом. Вершину гори вкривають льодовики, язики яких сягають довжини до 6 км. Гору названо за ім'ям річки, що бере початок на її схилах. У перекладі з мови індіанців кечуа це означає “піщана річка”.
     Гори продовжують своє формування, про що свідчать часті землетруси великої сили. В горах багато діючих і згаслих вулканів. Вулкани Анд є частиною Тихоокеанського вулканічного кільця.
     У Південній Америці розташовані три найвищих діючих  вулкани світу. Льюльяйльяко – рекордсмен з поміж них. Знаходиться на кордоні Чилі та Аргентини. Нині знаходиться на стадії періодичних викидів вулканічних газів, насичених сполуками сірки.
    Сан-Педро – другий за висотою діючий вулкан світу. Він сягає відмітки 6159 м.
      Котопахі – третій серед найвищих вулканів світу (5897 м). Він знаходиться в Андах Еквадору. З кратера вулкана періодично виривається стовп пари з сильним запахом сірки, що виблискує на сонці. Тому назва означає “гора, що димить”. Останнє виверження Котопахі відбулося у 1976 році.
     У Південній Америці також розташовані два найвищих згаслих вулкани світу. Чімборасо – один з них. Він знаходиться в Андах Еквадору й здіймається до відмітки 6310 м.   

3. Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки.
(Самостійне виконання практичної роботи учнями з використанням атласу та контурних карт.    )

Мета: позначити основні географічні об’єкти Південної Америки на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження.
Використання карт:
фізична карта Південної Америки
Завдання:
Протягом вивчення теми, користуючись картами атласу, нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів:

         Географічні об’єкти Південної Америки

Категорії географічних об’єктів Назви географічних об’єктів
Форми рельєфу Гори Анди (г. Аконкагуа, 6959 м)
Вулкани Котопахі, Сан-Педро
Рівнини Амазонська низовина,
Ла-Платська низовина,
Орінокська низовина, Бразильське плоскогір’я,
Гвіанське плоскогір’я

         
4. Закономірності поширення родовищ  корисних копалин. (Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з тектонічною картами Південної Америки, презентацією ppt «Тектонічні структури, рельєф та корисні копалини Південної Америки»)
     У зв’язку з будовою земної кори корисні копалини Південної Америки багаті і різноманітні. Їх походження та розміщення пов'язане з тектонічними структурами, діяльністю внутрішніх та зовнішніх сил Землі.

•    Поясніть, як пов’язане поширення різних за походженням корисних копалин з будовою земної кори.
•    Спрогнозуйте, в яких частинах Південної Америки слід шукати родовища паливних, а де – рудних ресурсів.


     В складчастих областях та щитах давніх платформ здебільшого знаходять рудні корисні копалини магматичного походження. Так, вкорінення магми по лініях розломів в Андах утворили значні родовища мідних, олов'яних, свинцевих і цинкових руд. Є золото, платина, срібло. Діяльність численних вулканів в Андах спричинила також утворення покладів сірки, переважно на території Чилі. У Колумбії відомі на весь світ родовища смарагдів.
     На узбережжі Тихого океану в пустелі Атакама, в місцях «пташиних базарів» утворилися великі поклади селітри, яка використовується як дуже цінне органічне добриво. Селітра формується з гуано – пташиного посліду, який з роками кам’яніє, утворюючи шари, що нагадують зовні вапно, товщиною 5-10 м. Це цінний товар, який обережно збирають та вивозять на продаж. Холодна Перуанська течія несе до берега косяки риби, що приваблює птахів. Ловити рибу, подавати кораблям гудки, низько опускатися літакам тут заборонено, щоб не турбувати пташок.
     На Бразильському та Гвіанському плоскогір'ях знайдено великі запаси залізних руд, поклади яких пов'язані з виходами давніх кристалічних порід платформи. Тут же виявлено значні поклади марганцевих та нікелевих руд, бокситів.
     У западинах і прогинах платформи, які покриті чохлом осадових порід, розміщуються родовища нафти і природного газу. Основні їх запаси містяться на півночі та в центральній частині материка.   

ІV. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми
Висновки:
•    В основі Південної Америки лежать три великі тектонічні структури: Південноамериканська давня платформа на сході, молода платформа на півдні та молодого поясу складчастості на заході.
•    У зв’язку з будовою земної кори в рельєфі материка чітко виділяються: рівнинний схід, до складу якої входять низовини і плоскогір'я, та гірський захід Анд.
•    Південна Америка багата на різноманітні корисні копалини, особливо на руди металів і нафту.   

Підбиття підсумків уроку вчителем.   
Запитання та завдання для усного контролю знань: (Усне опитування)
1.    Чим відрізняється рельєф східної та західної частини Південної Америки? Як це пов’язане з будовою земної кори материка?
2.    Назвіть та покажіть на карті найбільші рівнини материка та найвищі вершини Анд.
3.    Поясність закономірності розміщення родовищ корисних копалин у Південній Америці у зв’язку з будовою земної кори.
4.    * Поясніть, чому Анди, що сформувалася на заході Південної Америка, є найбільш протяжною гірською системою світу.
5.    * Поміркуйте, чим подібні будова земної кори та рельєф Південної Америки та Африки. Чим вони відрізняються?
6.    * Знайдіть на політичній карті Південної Америки такі країні: Бразилія, Аргентина та Чилі. Поясніть, чи можливі сильні землетруси на території цих держав?       

Повторення вивченої географічної номенклатури
за слайдом презентацією ppt «Тектонічні структури, рельєф та корисні копалини Південної Америки».    (робота зі слайдом презентації ppt)   

V.  Домашнє завдання.

•    Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).
•    Вивчити географічну номенклатуру, нанесену на контурну карту. Повторити номенклатуру берегової лінії Південної Америки.
•    Відшукати географічні об’єкти-рекордсмени на материку (об’єкти «най-най…») та назви-двійники.       

Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р.

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Геологічна будова. Основні форми рельєфу Південної Америки > Геологічна будова. Основні форми рельєфу Південної Америки. Конспект уроку і опорний каркас