KNOWLEDGE HYPERMARKET


Геологічна будова. Форми рельєфу та корисні копалини Австралії, їх порівняння з Африкою. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Геологічна будова. Форми рельєфу та корисні копалини Австралії, їх порівняння з Африкою.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 33. Геологічна будова. Форми рельєфу та корисні копалини Австралії, їх порівняння з Африкою.

Мета

  • ознайомитися із геологічною будовою материка, формами рельєфу та корисними копалинами Австралії.

План


1. Геологічна будова материка.
2. Рельєф Австралії.
3. Корисні копалини материка Австралія.

Геологічна будова материка


Австралія, як і Африка, входила до складу давньої Гондвани. В її основі лежить давня докембрійська Австралійська платформа, яка є частиною Індо-Австралійської літосферної плити. Кристалічний фундамент платформи на заході, півночі і в центральній частині виходить на поверхню, утворюючи щити. На решті території фундамент перекритий потужним чохлом осадових порід.

На сході материка до платформи внаслідок горотворчих процесів була приєднана область складчастості, де земна кора зім’ята у складки. Внаслідок рухів земної кори – опускань і підняттів –  від Австралії відділилися острови Нова Гвінея і Тасманія.

 Геологічна будова материка

Рельєф Австралії
Рельєф Австралії подібний до рельєфу Африки. Тут також територія здебільшого рівнинна і дещо піднята в західній частині, утворюючи невисоке плоскогір'я.

Австралія – найнижчий материк: майже половина його поверхні не перевищує 300 м. Оскільки в основі Австралії лежить платформа, то в рельєфі панують рівнини різної висоти. Більшу частину материка займає Західноавстралійське плоскогір’я. Воно має одноманітну вирівняну поверхню з середніми висотами 300–500 м. Проте у місцях, де лежать щити, серед рівнини здіймаються плато і останці – залишки поверхні, зруйнованої тривалим вивітрюванням.

Центральна низовина, яка лежить у прогині материка, є найнижчою частиною Австралії. Її висота не перевищує 100 м над рівнем моря. А в центрі вона навіть увігнута і лежить на 12 м нижче рівня океану.

Вздовж східного узбережжя простягся Великий Вододільний хребет, приурочений до складчастої області. Це старі, сильно зруйновані гори, розбиті на окремі масиви з куполоподібними вершинами. Їх середні висоти становлять 1000 м.

 Великий Вододільний хребет
Великий Вододільний хребетНайвищий масив, розташований на півдні, називається Австралійські Альпи.

 Австралійські Альпи

Саме там знаходиться і найвища точка материка – г. Косцюшко (2 230 м). Західні схили хребта пологі і поступово переходять у рівнини, східні – круто обриваються у бік океану. Де-не-де збереглися конуси згаслих вулканів. На відміну від Африки, в Австралії немає ні високих гір, ні діючих вулканів, ні льодовиків. Не буває і землетрусів.

 Косцюшко
Косцюшко

Корисні копалини материка Австралія


Австралія дуже багата на різноманітні корисні копалини. У магматичних і метаморфічних породах фундаменту платформи залягають залізні, мідні, свинцеві, цинкові руди, золото. За запасами залізних руд і руд кольорових металів, а також урану, Австралія займає одне із перших місць у світі.

До осадових порід чохла платформи і передгірних прогинів приурочені поклади нерудних копалин. Родовища кам’яного і бурого вугілля зосереджені на сході материка. Нафту і природний газ добувають на шельфі здебільшого на заході і сході. У північній частині знайдені найбільші у світі поклади бокситів – сировини для виробництва алюмінію.

Основні корисні копалини Австралії станом на 1998-1999 рр.

  Основні корисні копалини Австралії станом на 1998-1999 рр.


 Вугільний кар’єр в Австралії
Вугільний кар’єр в Австралії

Znaliwo.jpg

А ви знали, що … ?


•    Першою людиною, що піднялась на вершину Косцюшко в 1840 році був польський натураліст Павло Едмунд Стшелецький, який назвав її горою Косцюшко на честь керівника польського повстання 1794 року Тадеуша Костюшко.
•    Австралія – найрівніший материк на Землі. Його середні висоти найменші серед усіх інших материків (350м). Тільки 4%його території мають поверхню вищу 660м.
•    Австралія – це єдиний материк, де немає вулканів.

Testyou.jpg

Перевір себе


1. Великий Вододільний хребет утворився під час складчастості…
1)кайнозойської
2) мезозойської
3)палеозойської


2. На материку Австралія виверження вулканів…
1) відбувається
2)не відбувається
3) дуже рідко відбувається.


3. Більшу частину материка займає …
1) Західноавстралійське плоскогір’я
2) Центральна низовина
3)Велика пустеля Вікторія.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Урок Карпюк Г. І.

Данилевська В.О.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас