KNOWLEDGE HYPERMARKET


Герби, печатки в історичній науці. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Герби, печатки в історичній науці. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Комбінований

Мета

Засвоїти знання про геральдику, герби та Тризуб.

Завдання

  • розкрити суть геральдики та її зв’язок з історією;
  • розглянути поняття "герб", "печатка";

Хід уроку

Розповідь вчителя

Часто історики знаходять схематичні, особливі зображення на монетах, побутових речах, прапорах, зброї і картинах тощо. Такі зображення бувають химерними і складними: леви, сперті на мури міст, жовті, білі або чорні орли з крилами, розкритими у польоті і пазурами, змії, дракони, списи, шаблі, лілеї та червоні або жовті троянди, брами та мідні ключі, хрести, лінії... Часом візерунки прості, це можуть бути навіть багатокутники. Такі зображення мають свою назву – герби.


герб


геральдика
Науку, що вивчає герби, називається геральдикою. Герби завжди створювалися за чітко встановленими правилами (так само, як друк монет мав особливі норми). Наприклад, невід′ємною деталлю герба, яка зумовлює його форму, був щит. Історики-дослідники встановлюють місце створення герба та його вік саме за формою щита. У геральдиці прийнято застосовувати тільки особливий набір кольорів кольори: синій, червоний, чорний, зелений. Ці віддінки у різні часи були символічними, але означали різне.Довідка

Геральдика. Значення кольорів.
Всі зображення на гербі робляться за допомогою фініфтей, металів і хутра, яке може зображатися як фарбою так і графічно, тобто штрихами. 


Фініфті 


Існують п'ять основних кольорів фініфтей:


Червоний (червлень) - символ хоробрості, мужності і безстрашності. Графічно зображається вертикальними лініями. Виходив змішуванням сурику і кіноварі. 


Фініфті


Блакитний (блакить, синій) - символ краси, м'якості, величі. Графічно зображається горизонтальними лініями: суцільними або пунктирними. Виходив змішуванням кобальту і ультрамарину.


Зелений (зелень) - символ надії, радості, достатку. Графічно зображається діагональними лініями геральдично справа. Виходив змішуванням хрому і рослинної зелені.


Чорний (чернь) - символ мудрості, печалі, благорозумія, упокорювання. Графічно зображається пересічними горизонтальними і вертикальними лініями. Наносився паленою слоновою кісткою. 


Пурпурний, (пурпур) - символ гідності, сили і могутності. Графічно зображається діагональними лініями геральдично зліва. Виходив змішуванням карміну і рожевого лаку. Пурпур, рідко вживаний в геральдиці колір.


У геральдиці є також декілька рідкісних кольорів:


- Помаранчевий - колір, властивий лише англійській геральдиці, зображається вертикальними пунктирними лініями. 


- Краснобуро-помаранчевій (Tenne) який показується пересічними діагональними лініями справа, як зелень, і вертикальними лініями, як червоний (або діагональними лініями зліва, як пурпур, і горизонтальними лініями, як блакить).


- Багрово-пурпурний (Murrey) який графічно показується пересічними правими і лівими діагональними смугами; 


- Темно-кров'яний (Sanguine) пересічними горизонтальними лініями, як блакить і діагональними лініями справа, як зелень.
Метали 


Золото - символ багатства, справедливості, великодушності. Графічно зображається крапками. 
Срібло - символ чистоти і невинності. Графічно не зображається.  Інколи поверх срібла поміщається узор, змальований тонкими лініями.


Хутра 


Хутра два: горностаєвий і білячий. У земельних гербах використовується лише горностай.  Горностай - символ влади. Графічно зображається у вигляді чорних, розширених до низу хрестиків, усіяних по серебрянному полю або чорних хвостиків по срібному хутру. 


Біляче хутро графічно зображається білими і блакитними шоломоподібними фігурами, розташованими поперемінно.


Можна з упевненістю сказати, що в більшості гербів колір вибирався не відповідно до його символічного значення, а відповідно до елементарних принципів складання композиції.


герб

Перевірте, що ви засвоїли

1.    Що таке герби?
2.    Що вивчає геральдика?
3.    Які кольори використовуються для створення гербів?
4.    Значення яких кольорів вам запам′яталися?


Герб м. Львів


Герб м. Львів


Багато гербів міст та держав відомо нам з давнини. Герб України – тризуб – має історію, що складає понад тисячу років. Що саме символізував тризуб, точно історикам не відомо. Його інтерпретують як зображення сокола, лука й стріл, якоря, шолома, сокири, знаряддя для рибалки, або ж як верхівку колоса жита, що було найбільшим багатством предків-хліборобів. Його вважають також символом-об′єднанням природних стихій: води, повітря та землі.


Існує також одна думка, що тризуб — не що інше як літера «ПІ», раніше вона означала цифру три.


Ще одна версія: тризуб — це символ державної влади; символ владарювання над 3 світами: земним, небесним і підземним. Деякі історики припускають, що тризуб — знак-символ «Шукання» (скорочено – Шу), нагадування про першорядність та важливість законів природи для підвищення активності людини та відповідальності за розвиток людства.

Фішки для допитливих

Дещо про тризуб
На території сучасної України істориками знайдено певну кількість наскельних малюнків із зображеним на них тризубом. Ці зображення походять з IV-III тисячоліття до н.е. У Трипільській культурі можна побачити його у вигляді об′ємних наліпів і у зображеннях божества з трьома пальцями на горщиках. Тризуб був поширений у Ольвії та у Боспорському царстві, його зображали на різних предметах гети, що жили у III-I тис. до н.е., сармати та царські скіфи.

Різні види Тризуба (трикутні корони, трилисники, тризубчасті вежі тощо) можна спостерігати у гербах всіх народів, що походять від причорноморських аріїв, вони розселилися у Азії та у Європі.


тризуб
Тризуб – символ трійці життєвих енергій, так само як хрест і зірка з шістьма кутами: Мудрість, Знання і Любов. Також є інші інтерпретації трійці цих сил: Вогонь, Вода і Життя.


Після відновлення державності нашого народу, Верховна Рада України постановою «Про державний герб України» (від 19 лют. 1992) затвердила тризуб малим гербом України, він вважається головним елементом великого герба. Тризуб відтоді вважається офіційною емблемою України.

Перевірте свої знання

1. Як і на чому зображувалися герби?
2. Що ви можете сказати про Малий Державний Герб України?
5. Що ви можете розповісти про печатки?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему «Герби, печатки в історичній науці.» вчителя міжнародного ліцею "Гранд" Домарецької О.В.

2. Енциклопедія історії України /В. А. Смолій.- К.: В-во "Наукова думка", 2007 р.

3. Енциклопедія сучасної України в 25-ти томах. К.: Поліграф книга, 2001р.

4. Лановик Б. Історія України : Навчальний посібник. - К. : Знання-Прес, 2006 р.


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Домарецька О.В.

Король Б.Ю.

Любименко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас