KNOWLEDGE HYPERMARKET


Гідросфера, її основні частини. Світовий океан та його частини. Фішки для допитливих

географія 6 клас

Тема "Гідросфера, її основні частини. Світовий океан та його частини"

Фішки для допитливих до теми "Гідросфера, її основні частини. Світовий океан та його частини" 


Сторінка для допитливих
На першому етапі розвитку Океану його западини були неглибокими. Так, 3 млрд. років тому середня глибина Світового океану складала 500 м. Через 1,5 млрд. років вона зросла до 1500 м. Нині середня глибина Океану сягає 3800 м й має тенденцію до збільшення. За прогнозами вчених ще через 1,5 млрд. років його середня глибина сягне майже 5000 м.
Скільки на Землі океанів? Чотири, скажете ви. Проте не дивуйтеся, що вам заперечать. В атласах окремих країн світу ви можете натрапити на карту з трьома чи п’ятьма океанами. На окремих картах немає Північного Льодовитого океану. На інших можна знайти Південний океан, що омиває Антарктиду.
Червоне море – єдине море на земній кулі, в яке не впадає жодна річка. Його рівень підтримується за рахунок притоку води через вузьку протоку з Індійського океану. Якби не існувало цього зв’язку, Червоне море могло б висохнути за 1-2 тис. років. На його місці утворилася б западина понад 2 км з кіркою солі на дні.
Найбільша в світі затока – Бенгальська, яка знаходиться в Індійському океані. Її площа – близько 2,2 млн. км2 – дорівнює розмірам найбільшого остова Землі – Гренландії. У ній може розміститися чотири таких за площею країн, як Україна.
За історію розвитку Землі рівень води в Океані неодноразово змінювався. Це пов’язано зі змінами кліматичних умов. Так, під час охолодження земної поверхні значно зростали масиви льоду у навколополярних широтах. При цьому Океан ставав на 100 м мілкішим. Сьогодні за рахунок танення льодовиків рівень Світового океану щороку підвищується на 2-3 мм. Якщо існуючі на планеті льодовики розтопити, то рівень води в Океані може піднятися до 50-60 м. Це призведе до затоплення низовинних ділянок суходолу та до зникнення більшості островів. У першу чергу підуть під воду коралові острови, які є найнижчими.
Моряки у ХVІІІ-ХІХ ст. часто помилково приймали плаваючі айсберги за острови. Про свідчать написи на картах того періоду. Найбільше таких “острів-привидів” було у Північному Льодовитому океані: Земля Саннікова, Земля Андрєєва, Земля Джілліса та інші. Один раз, зустрівши їх в океані, ці землі наносили на карту. Проте більше за вказаними географічними координатами їх нікому не вдавалося відшукати знову.
З другої половини ХХ ст. увага світу була прикута до Бермудського трикутника, де загадково зникали кораблі й літаки. Де ж знаходиться це місце на земній кулі? Цей простір у формі трикутника лежить в Атлантичному океані між півостровом Флорида, Бермудськими островами та островом Пуерто-Рико. Багато вчених-дослідників намагалися знайти пояснення таємничим подіям, що тут відбувалися. Дехто пояснював численні зникнення кораблів інтенсивністю судноплавства в цьому районі. Інші звертали увагу на складні кліматичні умови, викликані течією Гольфстрім, яка має значну швидкість й може надійно поховати залишки потерпілих суден. Таємниця Бермудського трикутника не розкрита й нині.
Одними з найграндіозніших й водночас найкрасивіших споруд, що зведені живими істотами на Землі, є коралові острови. Великий атол за своєю масою перевищує будь-яке з творінь людини, збудованих за історію її існування. Коралові поліпи є неперевершеними морськими архітекторами, які у якості будівельного матеріалу використовують власні скелети.


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Коваленко Р.Р.

Предмети > Географія > Географія 6 клас > Гідросфера, її основні частини. Світовий океан та його частини > Гідросфера, її основні частини. Світовий океан та його частини. Фішки для допитливих