KNOWLEDGE HYPERMARKET


Давня Індія. Природно-географічні умови Індії. Найдавніша цивілізація в долині Інду. Прихід аріїв.

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас>>Давня Індія. Природно-географічні умови Індії. Найдавніша цивілізація в долині Інду. Прихід аріїв. Поява цивілізації в долині Гангу. Господарське та повсякденне життя. Держава Ашоки. Варни.


Про цю таємничу далеку країну ви, мабуть, уже чимало чули...


Ну, хоча б на уроках зарубіжної літератури в п 'ятому класі, коли вивчали творчість видатного англійського письменника Дж. Р. Шилінга.


А скільки цікавих мультиків і кінофільмів створено про цю стародавню країну! їх ми дивимося в буденному житті.


Сьогодні ж, подорожуючи в часі, залишимо гостинні степи Північного Причорномор'я й полинемо далеко на південний схід.
Там, у Південній Азії, за найвищим у світі Гімалайським хребтом розкинувся великий півострів Індостан, омитий хвилями Індійського океану...


§ 20. Стародавня Індія


Установіть відповідність між поняттями та поясненнями.
поняття


1.    Природно-географічні умови Індії


Земля на півострові Індостан майже всюди рівнинна, багата на родовища міді та заліза. Вона зрошується двома великими ріками — Інд і Ганг, долини яких розташовані на північному заході та північному сході півострова. Територія Індії взагалі густо помережена невеликими річками (Годоварі, Нормада тощо).


Клімат у цій країні дуже сухий на північному заході й теплий та вологий на півдні, оскільки високі Гімалайські гори стримують натиск північних вітрів.


Заболочені річкові долини густо поросли заростями дерев'янистих рослин — джунглями. Тут завжди водилося чимало хижих тварин — вовків, ведмедів, тигрів, пантер, отруйних змій, комах тощо. Дуже вдало змалював природу джунглів, повадки її мешканців Дж. Р. Кіплінг у своїй «Книзі джунглів».


Першими ж цей світ чарівної та щедрої природи освоїли землероби.


2.    Найдавніша цивілізація в долині Інду


На північному заході півострова Індостан у долині великої ріки Інд у III тис. до н. е. утворилася міська цивілізація з розвиненими ремеслами, торгівлею, містами.


Корінне населення Індії називають дравідами, від них походить назва періоду історії Індії — дравідійський.


Дравіди займалися землеробством і скотарством, вирощували пшеницю, ячмінь, кунжут, дині, фініки, бавовник. Тут жили та працювали перші у світі ткачі та прядильники. Скотарі розводили овець, свиней, буйволів, приручили слонів.


Археологи знайшли в долині Інду залишки величезних міст — Мохенджо-Даро, Хараппа, Рупар, Рангур.


У центрі міст, на платформах, складених з обпаленої цегли, містилися квартали багатіїв. Посеред Мохенджо-Даро знайдено велику священну купальню, що призначалася для купання й обрядового омивання. Окрім цього, місто мало мережу водопостачання та каналізацію.


Цивілізація була названа індською на честь ріки Інд. Вона мала високий рівень розвитку культури та техніки. Була тут також своя система писемності, яку, на жаль, поки що не вдалося розшифрувати. Ремісники володіли мистецтвом обробки міді та бронзи, виготовляли вишуканий глиняний посуд, у величезних глиняних глеках і діжках зберігали вино, олію та зерно. Індська цивілізація належить до типу цивілізацій річкових долин, як єгипетська та шумерська.
 
3. Прихід аріїв. Поява цивілізації в долині Гангу


Коли в XV ст. до н. е. з Іранського нагір'я в долину Інду спустились арійські пе-реселенці-кочівники, вони побачили залишки квітучих міст. Археологи не можуть з'ясувати, чому загинула індська цивілізація, яка зникла в XIX-XVIII ст. до н. е.


Арійський народ був об'єднаний у союз дев'яти племен. Спілкувалися мовою санскрит. Вождь племені називався раджа.

Головним було плем'я бхаратів. Вождем усього союзу був магараджа. Господарчий обмін перебував у них на рівні обмінної торгівлі. Вартість товарів арії вимірювали кількістю голів худоби.

Арії ввібрали надбання індської міської цивілізації, звичаї та культуру, заняття землеробством тощо. Через певний час серед аріїв, які жили в долині Гангу, утворилася державність. Місцеві раджі стали правителями держав, поступово перетворивши свою владу на спадкову. Общинний уклад аріїв робив почесним землеробство — заняття «благородних». Здебільшого землероби вирощували рис, збираючи три-чотири врожаї на рік. Корінним жителям заборонялось обробляти землю. Вони були приречені жити за межами поселень, наймитувати або заробляти ремеслом.


Безправних людей було більше, ніж вільних. Через це общини аріїв мали переважно військову організацію, для того щоб утримувати в покорі корінне населення.


4. Господарське та повсякденне життя


Наприкінці II тис. до н. є. в суспільстві аріїв поступово відбувся перехід до залізного віку. Поширення залізних знарядь праці дало змогу збільшити площу орних земель. Цьому сприяло й осушування одних земель і зрошування інших. У долині Гангу розвинулося господарство, поширилося ремесло. Тут, як і в долині Інду тисячу років тому, виникають красиві міста, створюється висока культура.


До приходу в Індію арії були кочовими скотарськими племенами, тому головним багатством вважали велику рогату худобу. Нею і розраховувалися, бо гроші ще не були винайдені, тобто мала місце обмінна торгівля. Про таку форму торгівлі ви вже дізналися, вивчаючи первіснообщинний лад.


На нових землях арії перейшли до осілого господарювання, ставши землеробами. Корінне населення було частково знищене чи перетворене на рабів і слуг. Для правителів споруджувалися нові міста-резиденції, які були захищені земляними валами та дерев'яними огорожами. Але порівняно з містами, у яких колись жило корінне населення, резиденції були простими та скромними. Арії застосовували нові способи виробництва, бронзову зброю та бойові колісниці.


Рабами розпоряджалися як майном, ними ставали бранці-полонені. У рабство могли потрапити також збіднілі селяни. Траплялося, що незаможні сім'ї продавали в рабство своїх дітей. Ще давалися взнаки відголоски первіснообщинного ладу. Важливе місце посідала община, як і в інших суспільствах Стародавнього Сходу.


Але держава склалася тут не у вигляді союзу общин, як у Межиріччі, а була союзом окремих князівств, створеним із метою захисту від ворогів.


Зовнішня торгівля розвивалася краще за внутрішню. Це привело до встановлення загальної системи мір і ваги, розвитку грошей у вигляді карбованих монет, системи захисту торгових шляхів.


5. Держава Ашоки


Об'єднання аріїв у велику державу розпочалося при Чандрагупті з роду Мауріїв у IV ст. до н. Е. і завершилось у III ст. до н. Е. за правління його сина Ашоки. Опорою царя була армія. Давньогрецькі історики стверджували, що Чандрагупта мав військо, яке налічувало до 600 тис. піших воїнів і до ЗО тис. кінноти. Сучасні вчені схиляються до думки, що кількість воїнів-арійців дуже завищена. Для державних потреб і утримання армії цар збирав великі податки з населення — одну шосту частину врожаю.


Державною релігією в царстві Ашоки став буддизм (одна з найдавніших світових релігій), який переконував віруючих у необхідності коритися владі, бути шанобливим до сильного, уникати гріха, дбати про чистоту думок.


І все ж створити сильну державу Ашока не спромігся. Після його смерті почався розпад царства. У 187 р. до н. є. останнього правителя з династії Мауріїв було вбито під час заколоту.


1.    Охарактеризуйте природні умови Стародавньої Індії.
2.    Яка цивілізація в Індії була найдавнішою? Який народ її заснував?
3.    Охарактеризуйте хараппську цивілізацію.
4.    Назвіть найвідоміших правителів Індії.
5.    Укажіть на карті найбільші центри індської цивілізації, напрямок переселення арійських племен до Індії, терени держави Мауріїв.
6.    Поміркуйте, чому найдавніші цивілізації на планеті утворилися в долинах великих річок.
7.    Розгадайте кросворд (перемалювавши його в робочий зошит). Дайте визначення слову у виділеному рядку.


С.О Голованов, С.В. Костирко "Історія стародавнього світу. 6 клас"
Вислано читачами з інтернет-сайту


уроки історії, програма з історії 6 клас, тести з всесвітньої історії

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.