KNOWLEDGE HYPERMARKET


Для допитливих до теми "Національний та етнічний склад населення України"

Географія 9 клас, Національний та етнічний склад населення України. Українська діаспора та її географія


Інформація для допитливих до теми "Національний та етнічний склад населення України"

- "Нашого квіту по цілому світу", – каже українська народна мудрість. Соціальні, політичні й економічні негаразди розпорошували по чужих краях квіт нашої нації. Нині близько 13 млн українців живе за межами своєї історичної  батьківщини і складає українську діаспору. Слово "діаспора" грецького походження, воно означає "розсіювання".

- Найчисельніша українська діаспора існує в Росії - 3 млн. чол. Можна виділити такі найбільш населені українцями регіони Росії: Слобожанщина (Курська, Білгородська, Воронезька обл.), Малиновий Клин (Кубань), Сірий Клин (Західний Сибір), Зелений Клин (Приморський і Хабаровський краї, Сахалінська й Амурська обл.). За роки радянської влади вибили з них національний дух: закривалися українські школи і культурно-просвітницькі заклади, назви українських поселень були замінені на російські. Офіційна статистика вказує, що після проведення таких заходів кількість українців у Росії скоротилася: багато переселенців аби вижити в умовах тотальної русифікації, відмовлялися від українського кореня, називаючи себе росіянами. Так, 70 років тому в Приморському краї жило близько 80% українців, а нині лише 8,2%; у Краснодарському краї у 1926 р. було біля 50%, а тепер – 3,9%.

- США – друга за чисельністю української діаспори країна світу. Тут за різними джерелами проживає від 1,25 до 2 млн осіб українського походження. 75% українців США зосереджено у північно-східних штатах: Нью-Йорк, Пенсільванія, Нью-Джерсі, Іллінойс, Огайо та Мічиган. Понад 90% українського населення живе в містах, більшість у Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаго, Пітсбургу, Детройті, Клівленді. В червні 1964 р. за участю української діаспори у Вашингтоні був відкритий пам'ятник Тарасові Шевченку.

- Особлива роль належить українській діаспорі Канади. Перші українські поселенці з'явилися у країні кленового листка у вересні 1881 р. Нині ж їх нараховується близько 1,2 млн, що складає 3,1% всього канадського населення. За даними канадської преси, українська етнічна група фактично об'єднує 1,2 млн чол. Більшість українців розселилися в степових провінціях:  Альберта, Манітоба, Саскачеван, – де вони складають 6-10% населення провінцій. Нині в Канаді налічується 180 поселень, поштових відділень, залізничних станцій, які мають українські назви: Київ, Полтава, Тернопіль, Коломия, Карпати, Дніпро, Збруч, Прут, Січ, Ярослав, Петлюра, Україна. Канадські українці майже не зливаються з іншими етнічними групами: у них невисока частка змішаних шлюбів, понад 55% зберігає рідну мову. Нині 76% осіб українського походження зосереджено в містах. Найбільше їх живе в Едмонтоні, Вінніпезі, Торонто, Ванкувері, Калгарі. Вінніпег – головний центр української культури в Канаді, побратим Львова. Кажуть, що у телефонному довіднику міста більше українських прізвищ, ніж англійських і французьких разом узятих. Перед будівлею парламенту провінції Манітоба у Вінніпезі поряд з пам'ятником королеві Єлизаветі стоїть монумент Тарасові Шевченку, а в центрі міста поруч із пам'ятником Роберту Бернсу – Івану Франку.

- Серед країн Європи  є вихідці з України в Австрії (понад 15 тис. чол.), Бельгії (більше 4 тис.), Білорусі (близько 290 тис.), Великобританії (понад 30 тис.), Данії (біля 500 чол.), Іспанії (близько 200 осіб), Італії (декілька сот чол.), Люксембургу (кілька десятків родин), Молдові (біля 600 тис. чол.), Німеччині (близько 25 тис.), Норвегії (понад 200 осіб), Польщі (350 тис. чол.), Румунії (близько 55 тис.), Угорщині (приблизно 3 тис.), Фінляндії (понад 50 осіб), Франції (майже 80 тис.), Чехії та Словаччині (понад 100 тис.), Швейцарії (близько 100 родин), Швеції (понад 2 тис.), на землях колишньої Югославії (приблизно 60 тис.), у країнах Балтії.

- В Новому Світі, крім США і Канади українські переселенці живуть ще в декількох країнах. У Бразилії число громадян українського походження нині сягає 500 тис. Чимало з них живуть у великих містах сходу, деякі працюють у прибуткових галузях вирощування кави та м'яти. У бразильських університетах викладають на різних факультетах десятки науковців-українців. Різні джерела подають неоднакові відомості щодо кількості українців в Аргентині: від 100 тис. до 250 тис. Більшість із них працюють у сільському господарстві аргентинської пампи. Серед міських жителів багато українців у містах Місіонесі, Мендосі, Сантьяго, Буенос-Айресі.  Живуть українці також у Парагваї (близько 10 тис. чол.), Уругваї      (10-15 тис., більшість із яких мешкає у Монтевідео), Венесуелі (понад 4 тис., переважно у Каракасі), Чилі (більше 1 тис.).

- Наймолодша українська імміграція – в Австралію і Нову Зеландію. В цих країнах нині налічується до 35 тис. українців, життєвий шлях яких в Австралії був нелегкий. Австралійський уряд вимагав від емігрантів два роки фізичної праці у визначених ним місцях. Діяв відчутний асиміляційний тиск, зокрема, на дітей, що навчалися у школах. Після повернення із призначених місць праці українці селилися переважно у великих містах. Нині найбільші українські громади є у Мельбурні, Сіднеї, дещо менші - в Аделаїді. Невеликі групи з'явилися у Брисбені, Перті, Канберрі, на Тасманії, а також у деяких провінційних містах.

- У країнах Азії українська діаспора досить чисельна у Казахстані (близько  900 тис. чол.), Киргизькій Республіці  (100 тис. чол.) та Узбекистані  (150 тис. чол.). Українсько-турецькі стосунки були складними протягом усього часу існування козацької держави. Згадаймо хоча б долю Роксолани. Між двома світовими війнами у Туреччині перебували кілька українців - емігрантів, які у 60-х роках переїхали до Америки. Кілька українців живе у Шрі-Ланці. Першими з них були дві родини братів-інженерів Шеховичів зі Львова, що сприяли своїми знаннями економічному розвитку молодої держави.

Предмети > Географія > Географія 9 клас > Національний та етнічний склад населення України. Українська діаспора та її географія > Національний та етнічний склад населення України. Українська діаспора та її географія. Фішки для допитливих