KNOWLEDGE HYPERMARKET


Досудовий і судовий захист.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Економіка>>Економіка 9 клас. Повні уроки >> Економіка: Досудовий і судовий захист.Повні уроки

Содержание

Тема

  • Досудовий і судовий захист.Повні уроки

Мета

  • Ознайомитись з поняттям судового процесу, учасниками судового процесу.
Економіка

Хід уроку

1. Означення основних термінів.

2. Підготовка до процесу.

3. Судовий розгляд.

4. Виконання рішення суду.

5. Про що треба знати споживачеві, звертаючись з позовом до суду.
Означення основних термінів


Відповідно до законодавства України, положеннями Закону України «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів здійснюється судом.

Суд - це правоохоронне установа, де споживач може захистити свої порушені права, якщо конфлікт між ним і продавцем (виробником або виконавцем) не може вирішитися іншим способом.

Суд - це не будівля і не приміщення, це спеціальна процедура вирішення конфліктних ситуацій, порядок якої визначений Цивільним процесуальним кодексом. Процедура вирішення конфліктних ситуацій судом іменується судовим процесом.

Загальновизнаний символ права й законного порядку, давньогрецька богиня Феміда

Рис 1. Загальновизнаний символ права й законного порядку, давньогрецька богиня Феміда.

Існують два види судового процесу - кримінальний і цивільний. У кримінальному процесі держава звинувачує громадянина у вчиненні злочину, а суд вирішує, чи вчинив громадянин злочин, і якщо зробив, то яке покарання він повинен понести. У кримінальному процесі боку не рівні, оскільки на боці держави - владні повноваження і механізми державного примусу.

У цивільному процесі дві рівноправні сторони. У такому процесі розглядаються спори між громадянами, громадянином і організацією, у тому числі і державним органом, в окремих випадках - між організаціями. Права споживача визначені нормами закону, при порушенні якого суперечка між споживачем і магазином, житлово-комунальною організацією, індивідуальним підприємцем і т.д. розглядається на підставі цивільної справи.

Суд при розгляді цивільних спорів незалежний від сторін.

Процес розгляду цивільної справи судом визначено Цивільним процесуальним кодексом (далі ЦПК). У ньому викладено процедуру розгляду судової справи: від моменту звернення з заявою до виконання рішення суду.

Сторони в судовому процесі називаються позивач і відповідач.

Позивач - громадянин, який звертається до суду за захистом порушених прав. Він формулює свою позицію в позовній заяві.

Відповідач - громадянин або організація, які, за твердженням позивача, ці права порушили. Відповідачу належить право на захист проти позову. Він може формулювати свою позицію у запереченнях проти позову або пред'являти зустрічний позов.

Удар молота в суді - це заклик до збереження мовчання

Рис 2. Удар молота в суді - це заклик до збереження мовчання.

Позивачем і відповідачем можуть виступати тільки повнолітні громадяни. Сторони в процесі користуються рівними процесуальними правами. Позивач має право змінити підставу або предмет позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від позову. Відповідач має право змінити підставу заперечень проти позову, повністю або частково визнати позов. Сторони вправі закінчити справу мировою угодою.Позовна заява - документ, який подається до суду. У позовній заяві викладається суть спору і формулюються вимоги позивача до відповідача.

Всю судову процедуру в цивільному процесі можна розділити на три стадії:

-підготовка до процесу;

-судовий розгляд;

-виконання рішення.

Підготовка до процесу


На першій стадії суддя приймає позовну заяву, повідомляє відповідача про пред'явленому позові і призначає дату судового засідання.

Судовий розгляд


Судовий розгляд - найголовніший етап судової процедури. Як правило, розгляд цивільних справ у всіх судах відкритий, тобто будь-який громадянин, який не має ніякого відношення до справи, може бути присутнім в судовому засіданні під час судового процесу, за винятком випадків, прямо зазначених у законі. Однак ні висловлювати свою думку, ні задавати питання він не може.

У судовому засіданні сторони (позивач і відповідач) відстоюють свої позиції, представляють суду докази своєї правоти, допитують свідків . При здійсненні судового розгляду до участі в судовому засіданні можуть залучатися свідки, фахівці, експерти, перекладач і т. д., які іменуються учасниками процесу.

Учасники судового процесу

Рис 3. Учасники судового процесу.

Можливо, що відповідач у процесі судового розгляду, ознайомившись з позовними вимогами та законодавством, на яке спирається позивач, погодиться укласти мирову угоду. У цьому випадку в судовому засіданні необхідно обумовити, на яких умовах полягає мирову угоду і порядок його виконання. При укладенні мирової угоди судом виноситься ухвала «про припинення провадження у справі у зв'язку з укладенням мирової угоди». Якщо мирова угода, затверджена судом, відповідач не виконує, воно набуває чинності судового рішення.

Якщо сторони не прийшли до мирової угоди, підсумком судового розгляду є винесення судового рішення.Судове рішення - це судова ухвала, згідно з яким дозволяється справа судом першої інстанції. Іншими словами, судове рішення - це документ, в якому суд викладає свою позицію по розглянутому справі. У рішенні суду вказується, чому прийняті доводи одного боку і відкинуті докази з іншого, а потім у резолютивній частині рішення зазначається, наприклад, зобов'язати магазин замінити споживачеві телевізор на аналогічний належної якості, виплатити споживачеві неустойку в розмірі такої-то суми або як компенсація моральної шкоди сплатити таку-то суму. Рішення суду набирає законної сили через десять днів після його винесення.

У разі незгоди з судовим рішенням сторони можуть його оскаржити в суді вищої інстанції.

Виконання рішення суду


Заключною стадією судової процедури є виконання рішення суду. За загальним правилом, рішення суду виконується добровільно, тобто відповідач (на стадії виконання рішення - боржник) повинен виплатити споживачеві суми або зробити зазначені в рішенні дії, наприклад, провести заміну товару. Якщо з яких-небудь причин рішення суду не виконується добровільно, на допомогу приходить судовий виконавець.

Зала суду під час судового процесу

Рис 4. Зала суду під час судового процесу.

Судовий виконавець - це фахівець суду з виконання судових рішень.
Судові виконавці є в кожному суді. Вони мають ряд повноважень, які дозволяють виконати судове рішення. Судовий виконавець має право здійснювати наступні дії: проводити опис і продаж майна відповідача-боржника, списувати грошові кошти з рахунку, накладати арешт на майно і т.д.

Про що треба знати споживачеві, звертаючись з позовом до суду


Перш ніж звертатися з позовом до суду, не зайвим буде рада юриста. Це необхідно, оскільки юрист професійно роз'яснить наступне: чи відповідають вимоги законодавства;підвідомчий чи є спір суду і чи може суд розглянути подібний позов; проаналізує наявні докази; сформулює позовні вимоги.

Знайти юриста, який допоможе захистити права споживачів, можна, звернувшись до органів державного управління, в компетенцію якого входять питання захисту прав споживачів. Юриста можна знайти і в громадському об'єднанні захисту прав споживачів. Також можна за допомогою звернутися до адвоката. Неважливо, який статус має юрист, значно важливіше його кваліфікація.

При цьому краще до юриста звернутися не тоді, коли ваші права вже порушені, а коли є реальна можливість запобігти їх порушення.

Контрольні завдання

1. У споживача П. зламався телевізор. Гарантійний термін експлуатації ще не закінчився. Магазин відмовив споживачу в задоволенні вимог і рекомендував звернутися до постачальника. Чи правомірні дії магазину? Хто буде відповідачем при пред'явленні позову?
2. При наданні послуги перевезення пасажирів і багажу виконавцем загублений ваш багаж. Складіть форму звернення до виконавця. Які документи будуть служити доказом порушення ваших прав?

3. Назвіть основних учасників судового процесу?

4. Хто такий судовий виконавець?

Список використаних джерел

1. Урок на тему "Досудовий і судовий захист", Вдовиченко П. Р., вчитель економіки, Львівська загальноосвітня школа I-III ступенів № 15.

2. Урок на тему "Судовий зхист прав споживача", Морозюк Д.І., вчитель економіки, Ірпінська загальноосвітня школа I-III ступенів №3.

3.Суша А.В., Основы потребительских знаний.Пособие к факультативным занятиям для учащихся 8 - 9 классов общеобразовательных учреждений, МГУ им. А.А.Кулешова, Могилев, 2009г.

4. Гільберг Т.Г., Часнікова О.В. , Основи споживчих знань: Навчально-методичний посібник для загальноосвітніх навчальних закладів:1-12 кл. / Гільберг Т.В., Довгань А.І., Капіруліна С.Л. та ін. / За заг. ред. Бєскової Н.В., Єрохіної А.С., Максименко К.О., Овчарук О.В. – К.: Навчальна книга, 2008. – С. 1-102.
Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.
Над уроком працювали

Вдовиченко П. Р.

Морозюк Д.І.

Прокопенко Ю.А.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Економіка > Економіка 9 клас