KNOWLEDGE HYPERMARKET


Жниварські пісні. Пісня "Сіяв мужик просо" Повторення дводольного розміру. Тактування. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Музика>>Музика 4 клас. Повні уроки>> Жниварські пісні. Пісня "Сіяв мужик просо" Повторення дводольного розміру. Тактування. Повні уроки
Тема уроку:Народна та авторська пісня. Повні уроки

Содержание

Тема:

Жниварські пісні. Пісня "Сіяв мужик просо" Повторення дводольного розміру. Тактування

Мета:

Формувати навички ритмічного виконання та диригування, розвивати музичну пам'ять і кмітливість, інтелектуальну гнучкість. Виховувати інтерес та любов до української пісні.

Тип уроку:

Навчально –виховний. Продовжуємо знайомство з жанрами української народної пісні. Сьогодні ми з вами познайомимось із жниварськими піснями. Діти що таке жнива?

T13j.jpeg

Основа сільського господарства в давнину – це хліб, його посів, урожай та збір урожаю, і це відігравало величезну роль в житті наших предків.


Кульмінацією сільськогосподарського циклу були ЖНИВА, на які селинин-господар чекав як на велике свято. Жнива – це період під час якого збирають врожаї зернових культур. Зазвичай сезон жнив відбувається переважно у липні-серпні. Колись зерно збирали і обробляли серпом і ціпком, палицею якою вибивали зерно. Зараз же це все виконує техніка – комбайни.

Жниварські пісні

– обрядові пісні осіннього циклу. Ці твори календарно-обрядової творчості пов’язані із збором врожаю.


Український народ з давніх давен, з великою повагою та пошаною ставився до землі. Родючість та щирість рідної землі захоплювала людей, а отже і всі обряди та ритуали пов’язані з землеробством повинні були супроводжуватись піснями, оскільки вони також носили і закликаючий характер.

T3j4.jpeg

Жнива для українця це велике свято та своєрідний підсумок роботи. Проходило свято дуже урочисто, радісно та супроводжувалось різноманітними цікавими дійствами. В перший день, господарі святково вбравшись йшли в поле, де найкраща жниця починала жати. Звичайно такий ритуал неодмінно супроводжувався відповідними обрядовими піснями. Всі женці бажали один одному гарного врожаю наступного року та дякували ниві за щедрий, родючий врожай. Серед мотивів жниварських пісень найпопулярнішим залишається мотив в якому возвеличують господаря та господиню.

T3j5.jpeg

Оспівується їх важка праця протягом сезону, скільки любові та сил вони вклали в родючу українську землю. Співаючи господареві, женці звеличували його працю, турботу за поле, уміння вчасно засіяти та виростити гарний врожай. Господині лунає подяка за турботу про женців, за те, що вчасно подавала обід та вечерю, за любов до господаря з яким розділила всі переживання за поле та врожай. Поширені також мотиви опису поля, його величання, процес жаття і женців. Поряд з оспівуванням роботи з’являлись архетипні образи небесних світил – місяця, сонця, зірок тощо. Древніми можна також вважати народні пісні, якими жниці підбадьорювали одна одну, коли день наближався до завершення.

T3j6.jpeg

В жниварських піснях пізнішого періоду часто звучать нарікання жниць на непосильну роботу без відпочинку. Співом вони докоряють сонцю за спеку та просять вітру освіжити їх. Такі пісні символізують замовляння вищих небесних сил прийти на допомогу людям в цій не легкій справі.

Повторення вивченого:

Но́тні трива́лості — музичний термін, що позначає тривалість музичного звуку або паузи. Тривалість звуку може вимірюватись в абсолютних (в секундах і долях секунди) та у відносних одиницях. В музичній практиці застосовується шкала відносних нотних тривалостей, заснована на послідовному поділі основної нотної тривалості — цілої ноти на два. Щоб мелодія зазвучала правильно, ви обов'язково повинні рахувати дуже рівно "раз-два" і встигнути "вмістити" в кожну долю або одну чверть, або дві восьмі або тягнути половинку до тих пір, поки не злічиш "раз-два".

T3j1.jpeg

Це дуже допомагає грати ритмічно. Якщо ви співаєте і руки у вас не зайняті грою, можеш допомогти собі, диригуючи, тобто показуючи руками долі такту.

Вчимось диригувати

Щоб диригувати як справжній диригент, потрібно розучити декілька простих рухів. Наприклад, ти хочеш заспівати мелодію на дві чверті. У такті дві долі. Значить, тобі потрібно їх показати: рука рухається вниз — "раз", рука рухається вгору — "два": Якщо ти знаєш, що кожен помах руки дорівнює одній чверті, то тобі буде дуже зручно під час руху руки співати або одну чверть, або дві восьмі. Одна маленька дівчинка говорила мені, що коли вона диригує, то уявляє собі, що помах — це ниточка, а вона нанизує на неї намистинки. Дивися: Лише кисть коли опускаєш проводь не рівно вниз, а по дузі. І точно так назад

T3j2.jpeg

Слухання пісні:

А тепер ми з вами будемо диригувати і співати:

T3j3.jpeg

Сіяв мужик просо, Жінка каже – мак. (2)

Ой так чи не так, Нехай буде з проса мак!

Злапав мужик рибу, Жінка каже – рак. (2)

Ой так чи не так, Нехай буде з риби рак!

Купив мужик чіпець, Жінка каже – сак. (2)

Ой так чи не так, Нехай з чіпця буде сак!

Зцапав мужик сойку, Жінка каже – шпак. (2)

Ой так чи не так, Нехай буде з сойки шпак!

Купив мужик штани, Жінка каже – фрак. (2)

Ой так чи не так, Нехай буде з штанів фрак!

T3j7.jpeg

Список використаних джерел: Урок з музики. Дороніної Н.І. Викладач класу спеціального фортепіано. Світловодська дитяча музична школа № 1 Кіровоградської обл. "Українська музика" Антона Рудницького. Історично-критичний огляд чи Пасквіль?.- Чікаго: Видання Комітету Оборонців Української культури, 2004.- 60с. Над уроком працювали: Пилипенко В.В. Дороніна Н.І. Відредаговано та надіслано: Пилипенко В.В.

Предмети > Музика > Музика 4 клас